Vedia, čo sú to osobné údaje, aké sú spôsoby komunikácie cez sociálne siete a v podstate vedia aj to, ako sa bezpečne správať , aby sa nestali obeťami šikany.
HUMENNÉ. Nech už s počítačom pracujete, učíte sa, alebo len zabíjate nudu, všetci ste potenciálna obeť kyberšikany. Aj keď si často nahovárame, že nám sa to nemôže stať, pravda je inde.
Kyberšikanovanie je jeden z najčastejších negatívnych javov na internete. Nie je to niečo nové, je to len prejav, ktorý sa objavuje v inom priestore.
S rozšírením moderných technológií sa aj výrazná časť šikanovania presunula do virtuálneho prostredia.
Pre agresorov je ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň.
Neškodná zábava
Takéto šikanovanie im môže pripadať iba ako druh neškodnej zábavy. Agresora zároveň anonymita chráni pred odhalením.
Pre obeť je virtuálne šikanovanie ešte závažnejšie – nemôže pred ním uniknúť nikam, ani do bezpečia domova.
Ak používa mobilný telefón alebo internet, agresori sa k nej dostanú v ktorejkoľvek dobe a na ktoromkoľvek mieste.
Štvrtáci v tom majú jasno
Anna Čopáková, preventistka Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Humennom, sa vybrala za deťmi pozhovárať sa na tému kyberšikana priamo do školy. Štvrtáci zo Základnej školy Dargovských hrdinov ju príjemne prekvapili.
„Deti sú o problematike pomerne dobre informované. Vedia, čo sú to osobné údaje, aké sú spôsoby komunikácie cez sociálne siete a v podstate vedia aj to, ako sa bezpečne správať, aby sa nestali obeťami šikanovania alebo ešte niečoho horšieho. Z nášho stretnutia som mala dojem, že sa o sociálnej komunikácii a bezpečnostných zásadách v nej rozprávajú nielen medzi sebou, ale aj v škole s učiteľmi a doma s rodičmi. Vedeli, že v podo- zrivých prípadoch nesmú o tom mlčať, ale oznámiť to rodičom alebo inej dospelej osobe,“ povedala.
Možno ste to zažili
Čo všetko môže byť kyberšikanovanie? Urážanie a nadávanie, obťažovanie, zastrašovanie, vyhrážanie a vydieranie, zverejnenie trápnych, intímnych alebo upravených fotografií alebo videí, šírenie osobných informácií alebo klebiet, vylúčenie zo skupiny, krádež identity, vytváranie falošných a posmešných profilov, nenávistných skupín.
„Dobre si rozmyslite, čo na internete zverejníte a tiež to, komu inému dávate osobné údaje k dispozícii. Akékoľvek šikanovanie riešte okamžite. Uschovávajte si dôkazový materiál, emaily, SMS, MMS, históriu četu, www stránky. V e-mailovej alebo četovej komunikácii môžete nastaviť blokovanie správ od osoby, ktorá vás šikanuje,“ radí Anna Čopáková, policajná preventistka.
„V podmienkach Slovenskej republiky nie sú pojmy šikanovanie a kyberšikanovanie trestnoprávne vymedzené. Vzhľadom na to je pomoc poškodeným takéhoto konania páchateľa obmedzená a taktiež takéto konanie páchateľa je obtiažne potrestať, pretože konkrétne konanie napĺňajúce znaky kyberšikanovania je potrebné zahrnúť pod iné trestné činy, resp. skutkové podstaty trestných činov,“ hovorí Marek Lukacko, riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru.
9. február – Deň bezpečnejšieho internetu
Pri tejto príležitosti vydal štatistický úrad EÚ Eurostat najnovší prieskum týkajúci sa bezpečnosti na internete. Deň bezpečnejšieho internetu je každoročná aktivita a jej cieľom je podpora bezpečnejšieho a zodpovednejšieho používania online technológií a mobilných telefónov najmä medzi deťmi a mládežou.
Z prie skumu vychádza, že jedna štvrtina používateľov internetu v EÚ zaznamenala v roku 2015 problémy súvisiace s bezpečnosťou na internete. Na Slovensku sa to dotklo 13 % používateľov.
Najbežnejší problém v oblasti online bezpečnosti boli počítačové vírusy. V tejto oblasti zaznamenalo Slovensko pozitívnu zmenu.
Kým pred šiestimi rokmi malo skúsenosť s nákazou počítačovým vírusom 4 7% respondentov, v minulom to bolo už iba 9 %.
Zamotaní v sieti. Čo vedia o kyberšikane, si mohli skúšobne otestovať. Foto: mima
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín