Stolný tenis v Belej nad Ciochou existuje už štyri a pol desaťročia.
BELÁ n/C. Vyštudoval učiteľskú aprobáciu dejepis a ruský jazyk, celý svoj profesijný život venoval vzdelávaniu mládeže a školským službám, ale vždy, keď sa mu skončili povinnosti za katedrou alebo pracovný čas školského okresného šéfa, bol okamžite na ihrisku či v telocvični.
Pavol Majerník bol rovných štyridsať rokov pedagóg, športovec je však ešte o dve desaťročia dlhšie. Keď v tomto roku oslavuje stolný tenis v Belej nad Cirochou 45. výročie svojho založenia, niet povolanejšej osoby, s ktorou by sme túto dlhú i nedlhú etapu zároveň druhého najrozšírenejšieho a najobľúbenejšieho športu v obci mohli v spomienkach prejsť. S Pavlom Majerníkom sme sa stretli začiatkom februára na stolnotenisových majstrovstvách oblasti.
Pavol, boli sme presvedčení, že na takomto významnom turnaji, a navyše v Belej nad Cirochou, nemôžete chýbať.
K stolnému tenisu som si vypestoval už od mladosti vrúcny vzťah. Do Belej prišli aj teraz bojovať o oblastné tituly starší i mladší hráči, všetkých poznám, s mnohými som hral, viacerých trénoval a výkonnostný rast takmer každého z týchto chlapcov a dievčat som sledoval. Preto som tu rád a teším sa, že stolný tenis stále pod Vihorlatom žije a možno aj tak trochu znovu napreduje.
Pristavíme sa pri slovnom spojení znovu napreduje. Mal už svoje lepšie roky?
Mal. Boli to sedemdesiate, osemdesiate, ale aj deväťdesiate roky minulého storočia. Bolo to obdobie mimoriadne výrazného vzostupu stolného tenisu vďaka TJ Chemkostav Humenné. Ale tomuto športu sa darilo aj inde. V Udavskom, Medzilaborciach, Hrabovci nad Laborcom, Zemplínských Hámroch, Topoľovke a tiež aj u nás, v Belej nad Cirochou. Bola tu široká stolnotenisová základňa, z ktorej vzišli majstri kraja, ale aj Slovenska.
Hovoríte, že aj v Belej nad Cirochou. Kedy v nej vlastne začal stolnotenisový život?
Pingpong sa v obci hral už skôr. Napríklad bratia Roškovci mali doma stôl a hrali na ňom nielen oni, ale aj ich kamaráti. Stôl bol aj v miestnej škole, takže keď som sem prišiel učiť v roku 1968, už sa tu hrali turnaje, ale nič oficiálne sa neorganizovalo.
Vieme, že ste mládež po príchode do Belej nad Cirochou na pingpong podchytili. Predpokladáme, že už ste predtým stolný tenis hrali.
Hral som už od základnej školy v Stuľanoch, potom na gymnáziu v Giraltovciach, ale keď som študoval na pedagogickej fakulte, hral som súťažne za Sláviu Prešov krajskú súťaž. Ak sa môžem neskromne pochváliť, spolu s Lešňanským z Vranova nad Topľou sme sa v roku 1965 stali majstrami kraja dvojčlenných družstiev. Ale aj keď som učil vo Vyšnom Hrušove, hral som futbal a stolný tenis za Udavské.
Prax potvrdzuje, že mládež by sa športu aj venovala, ale musí ju niekto osloviť, usmerniť, niečo pre ňu zorganizovať, zaujímavé pripraviť.
Tak to bolo predtým, tak je to aj teraz. Živelné, skupinkové turnaje sme postupne zmenili na školské, obecné, postupne sa pridávali ďalší a ďalší mladí ľudia, ale čo je dôležité, my starší sme už vedeli v niečom začínajúcim poradiť a postupne ich priviesť k pravidelným tréningom. To sa nám podarilo. K tomu chcem ešte dodať, že v škole sme mali 600 až 700 žiakov, bolo preto z čoho vyberať.
Postupovali ste krok za krokom cieľavedome k organizovanej forme. Kedy ste vedeli, že obec sa už môže zapojiť do okresnej súťaže?
Niektorí chlapci výkonnostne natoľko pokročili, že si mohli merať sily so súpermi z iných oddielov. Myšlienka založiť pri miestnej telovýchovnej jednote Slovan stolnotenisový oddiel sa stala skutočnosťou v roku 1971. Zabezpečil som registráciu a potrebné administratívne záležitosti, v škole sme už mali päť stolov, a tak sme mohli hrať. Prihlásili sme mužov a žiakov.
Ktorí sú tí, čo ako prví nosili stolnotenisové dresy Belej nad Cirochou?
Prvé družstvo pozostávalo z nasledovnej pätorky: bratia M. a A. Roškovci, učiteľ F. Kruľ, gymnazista V. Burík a ja. Neskôr tím posilnili sninský kaplán L. Ostrák, Humenčan Š. Petrovčik a súťažne začali hrať mladší hráči A. Lojan a P. Mitro. O rok sme už postúpili z II. triedy a napríklad v ročníku 1973/74 sme v I. triede obsadili štvrtú priečku s väčšou stratou za Zemplínskymi Hámrami B, ale tesne za Kamenicou nad Cirochou a Medzilaborcami.
V Belej sa už celé roky dávajú do popredia mládežnícke kategórie a je jedno, či je to futbal alebo stolný tenis či iné športy. Je v tom aj jednoduché poznanie. Keď zanedbáš výchovu mládeže, nemôžeš očakávať lepšiu budúcnosť dospelých. Tak je to v živote spoločnosti, tak je to aj v športe. My sme už začiatkom sedemdesiatych rokov mali v obci širokú stolnotenisovú základňu mládeže, možno druhú najväčšiu v okrese po TJ Chemkostav Humenné. Naši žiaci boli aj v okresnej súťaži na popredných miestach. V ročníku 1973/74 ju vyhrali pred Chemkostavom B a Zemplínskymi Hámrami. Treba zdôrazniť, že sme v spomínanom ročníku mali v I. triede už dve družstvá.
Všetko, čo vravíte, je podchytené v kronike, ale čo by bolo žiaduce zvýrazniť?
Vyhrali sme aj okresnú súťaž dospelých. Dva roky sme potom hrali krajskú súťaž, ale nebolo dostatok peňazí, a tak sme požiadali o návrat do okresu. V 80. rokoch dokonca Belá nad Cirochou súťažne vôbec nepôsobila, i keď stolný tenis sa tu hral, na obecnej úrovni sme usporiadali turnaje a po večeroch sa v telocvični trénovalo. V nasledujúcom desaťročí sa šport v obci začal postupne dvíhať a v ostatných desiatich – pätnástich rokoch aj pekne napreduje. Máme tri družstvá dospelých, mládežnícke tímy chlapcov a dievčat v krajskej súťaži, získavame medaily na oblastnej i krajskej úrovni.
Takže o budúcnosť stolného tenisu v Belej nemáte obavy.
Nemám. Viem, že to tu žije stolným tenisom. Sám si ešte občas zahrám za céčko súťažne, napríklad vo štvorhre s I. Hašuľom. Preto mám stále na očiach, ako to dnešní funkcionári zabezpečujú a keďže sú iniciatívni a starajú sa aj o mládež, niet dôvodov pochybovať o perspektíve. Navyše, hneď vedľa telocvične je v pokročilom štádiu výstavby nová stolnotenisová herňa, ktorá snáď už tohto roku bude slúžiť svojmu účelu. Keď sa zlepšujú podmienky, určite sa zlepšia aj možnosti napredovania športu.
Pavol Majerník bude mať v marci 72 rokov. Je natoľko vitálny, že si ešte zahrá rekreačne a keď treba, aj súťažne stolný tenis. Môže vôbec nejaká záľuba u tohto muža prekonať jeho dôverný vzťah k pingpongu?
Môže a aj prekonáva. Je to tenis na dvorcoch. Ešte ako riaditeľ školy som sa v roku 1991 postaral, aby boli v obci dva antukové tenisové dvorce. Neskôr museli ustúpiť výstavbe, ale obec zabezpečila dva nové. A tak hráme. Ja a J. Jankaj sme dôchodcovia, potom je tu staršia, stredná i mladšia generácia. Hráme hlavne pre radosť, ale organizujeme aj dlhodobú súťaž podľa rozpisu. Vedie sa tabuľka a každý si zahrá jeden majstrovský zápas za týždeň.
Životné míľniky Pavla Majerníka a jeho beľanského stolného tenisu
1944 – P. Majerník sa narodil v Stuľanoch (okres Bardejov).
1959 – 1962 – Študoval na SVŠ v Giraltovciach.
1962 – 1966 – Študoval na PF UPJŠ v Prešove. Hral stolný tenis za Sláviu Prešov.
1966 – 1968 – Bol učiteľom na základnej škole vo Vyšnom Hrušove, hral futbal a stolný tenis za Udavské.
1968 – 1991 – Učiteľ, zástupca riaditeľa a riaditeľ základnej školy v Belej nad Cirochou; v roku 1971 založil stolnotenisový oddiel pri TJ Slovan, zapojil družstvá dospelých a žiakov do okresných súťaží.
1972 – Pod jeho vedením sa starší žiak J. Ľonc stal majstrom okresu Humenné.
1974 – Žiaci postúpili do krajskej súťaže.
1975 – Belá n/C vyhrala I. triedu v majstrovstvách okresu a postúpila do krajskej súťaže. Za ňou v tabuľke zostali Medzilaborce, Ptičie a Kamienka. Majstrom okresu sa stal vo štvorhre starších žiakov s Lazorčíkom z Medzilaboriec P. Lojan.
1978 – Družstvo mužov sa odhlásilo z krajskej súťaže a zároveň zapojilo do okresných majstrovstiev. P. Majerník získava licenciu trénera II. triedy SSTZ.
80. roky – Krátke obdobie nehrá Belá n/C súťažne stolný tenis. Po obnovení činnosti zo žiackej kategórie prechádzajú do kádra dospelých I. Hašuľ, J. Drotár, J. Dráb, M. Hašuľ, S. Gerba. V tomto období mužstvo dospelých hralo niekoľko súťažných ročníkov v krajskej divíznej súťaži. V rámci oddielu vzniklo i družstvo žiačok a zapojilo sa do okresných súťaží. Medzi najlepšie žiačky patrili A. Pavlisková, L. Kováčová, L. Gnipová, M. Kepičová a E. Majerníková (dcéra P. Majerníka), ktorá sa stala aj majsterkou okresu.
1991 – Sú zriadené antukové tenisové dvorce v obci.
1992 – Oddiel stolného tenisu prechádza do o klubu Orion. Začína hrať v Sninskej lige.
1997/98 – Víťaz okresnej ligy a postup do 4. ligy; mužstvo tvorili J. Dráb, J. Drotár, Ľ. Vozár, I. Hašuľ a J. Ľonc a skončilo na 6. mieste. Do tímu pribudol V. Rác.
1999/2000 – Do I. triedy ObSTZ Humenné prihlásili B mužstvo, ktoré tvorili M. Hrežík, J. Bednár, M. Bednár, I. Hašuľ, M. Hašuľ.
2000 – Oživenie aktivít v žiackych kategóriách, medailové umiestnenia na oblastných majstrovstvách, T. Burík, J. Gnip, M. Hašuľ ml. a R. Bednár patrili k špičke oblasti. Z dievčat majsterky oblasti starších žiačok boli L. Hrežíková v roku 2003, dvakrát bola druhá A. Hrežíková v rokoch 2008 a 2009, majsterka mladších žiačok roku 2010 bola S. Hrežíková a neskôr vo štvorhre S. Hrežíková s D. Čižmárovou. V súčasnosti žiaci hrajú 2. ligu VsSTZ. Pred dvomi rokmi bola pri Cirkevnej základnej škole vytvorená športová trieda zo zameraním na futbal a stolný tenis. Trénerom je Ladislav Hreha
2001/2002 – A mužstvo vyhralo 4. ligu a postúpilo do tretej, ktorú dvakrát vyhralo a v ročníkoch 2006/2007 a 2008/2009 hralo najvyššiu krajskú súťaž, 2. ligu. V týchto rokoch mužstvo tvorili Vozár, Jelo, Drotár, Dráb a Chomča. Pri prvej účasti v 2. lige na majstrovstvách ObSTZ Humenné (bez účasti hráčov Humenného) obsadili Beľania prvé tri miesta. Majstrom sa stal Ján Jelo pred Vozárom a Drábom. Vo štvorhre zvíťazili Jelo s Vozárom.
2005/2006 – B tím postúpil do 4. ligy, ale hneď z tejto súťaže vypadol. V ročníku 2009/2010 znovu postúpil a hrá ju aj v tomto roku.
2006/2007 – Súťaž začína hrať C mužstvo, ktoré tvorili hlavne hráči končiaci žiacke súťaže – T. Burík, J. Gnip, M. Hašuľ ml., R. Bednár. V ročníku 2009/2010 už postúpilo do I. triedy, teraz hrá v 6. lige ObSTZ Humenné.
2015 – P. Majerník bol ocenený ako osobnosť stolného tenisu Horného Zemplína na Memoriáli F. Karandyšovského. Funkcie v okresnom i oblastnom stolnotenisovom zväze zastával od 70. rokov prakticky až do roku 2010.
jmer
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín