Na humenskej malej stanici prekvapila cestujúceho slabo vyhriata čakáreň. V susednej predajni bolo len päť stupňov.
HUMENNÉ. Náš stály čitateľ Mikuláš Dimun cestoval 25. januára o 8.40 hodine vlakom z Humenného do Sniny.
Na humenskej malej stanici ho prekvapila slabo vyhriata čakáreň. V susednej predajni bolo len päť stupňov.
„Po príchode do stanice Snina mesto bola čakáreň pre cestujúcich príjemne vyhriata. Prečo v Snine čakáreň možno vykúriť a v meste Humenné nie?“ pýta sa.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) sa z problému „vyzuli“.
„Budova nie je vo vlastníctve Železníc Slovenskej republiky. Vlastníkom je pán Ján Malaťak, ktorý ju odkúpil od ŽSR aj s vecným bremenom, poskytovanie čakárne a WC pre cestujúcu verejnosť,“ napísal Ľubomír Mitas z odboru komunikácie Železníc.
Vandalizmus je na dennom poriadku
Manželka vlastníka budovy prijala spočiatku s nevôľou, že čitateľ chce riešiť nedostatok tepla v čakárni cez noviny.
„Mohol prísť hneď za nami. Neskrývame sa, nie sme zločinci,“ zareagovala pani Malaťaková. Zdôraznila, že v objekte za zdržiavajú každý deň a všetky podnety sa snažia riešiť operatívne.
Studenú čakáreň môže mať podľa jej slov na svedomí vandal, ktorý rozbil sklenené výplne okien. Udalosť riešili cez poisťovňu.
Najväčším problémom je podľa nej vandalizmus, ktorému čelia prakticky nepretržite. So smeťami a neporiadkom bojujú denne, snažia sa zveľadiť aj okolie budovy.
Podľa jej slov na vlastné náklady opravili rozbitý chodník a v pláne majú aj ďalšie vylepšenia.
„Nielen ja, ale aj ostatná cestujúca verejnosť ku kultúre a dôstojnosti cestovania počíta tiež to, kde a v akom prostredí strávi čas pri čakaní na spoj. Ide o priestory čakární, ktoré sú buď neprístupné alebo sú v dezolátnom stave, chýbajú sociálne zariadenia. Trate Humenné – Snina a Humenné – Medzilaborce nie sú výnimkou,“ myslí si Mikuláš Dimun.
Štandardy spĺňa iba veľká stanica
Humenská veľká železničná stanica na dosiahnutie a udržanie štandardov, ktoré museli byť splnené k 1. januáru vlaňajška vynaložila 23 000 eur z vlastných aj externých kapacít.
Pre štandardy platiace od 1. januára tohto roka bolo plánovaných ďalších 84 000 eur. Stanica patrí medzi tých 57 v republike, ktoré sú obsadené prednostom a na rad prišli v prvej etape. Medzi povinné štandardy patrí, že teplota vo vykurovaných čakárňach nesmie klesnúť pod plus 15 stupňov Celzia.
Ako zdôraznila Katarína Martinkovičová z odboru komunikácie Generálneho riaditeľstva ŽSR, ďalšie „nesamostatné“ železničné stanice a zastávky, ktorých je v sieti ŽSR viac ako 900, budú zaraďované do opráv podľa harmonogramu, ktorý ŽSR dohodnú s ministerstvom dopravy od 1. januára budúceho roku
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín