HUMENNÉ. Obľúbená výstava Karpatská kraslica otvorí v tomto roku brány návštevníkom už po 24. raz. Vo výstavných priestoroch humenského kaštieľa nebudú chýbať okrem domácich a nikolekcie kraslíc spoza hraníc.
Organizátori podujatia, Vihorlatské múzeum a Okresná organizácia Únie žien Slovenska v Humennom, už teraz vyzývajú „krasličiarov“, aby do súťažnej výstavy prihlásili svoje kraslice.
Umelecky hodnotné kolekcie môžu mať najviac pätnásť kusov. Do múzea ich treba doručiť do 3. marca.
Otvorenie výstavy s vyhlásením výsledkov je naplánované na 10. marca. Výstava potrvá do 8. apríla. Prebiehajúca rekonštrukcia kaštieľa zapríčinila, že v tomto roku sa predaj kraslíc neuskutoční.
Vyše stovka tvorcov
Vlani sa do 23. súťažného ročníka zapojilo 103 autorov so 104 kolekciami. Autori pochádzali nielen zo Zemplína, ale i zo širokého okolia, z Bardejova, Vranova, dokonca z Jaslovských Bohuníc, Topoľčian a Partizánskeho.
Na základe medzinárodnej spolupráce s Národným múzeom ľudového umenia Huculščiny a Pokuttja v Kolomyji na Ukrajine výstavu obohatilo 22 kolekcií tradičných batikovaných kraslíc z Ivano – Frankovskej oblasti.
Každoročne sa do výstavy zapájajú aj autorky zastrešené kultúrnym centrom v poľskom Przemyśli.
„Popri tradičných technikách zdobenia, akými sú batikovanie, voskovanie, drôtovanie či olepovanie, sú zastúpené aj novšie a stále populárnejšie spôsoby, napríklad madeira, patchwork, háčkovanie, paličkovaná čipka, quilling a iné,“ informoval vtedy Jozef Fundák, etnograf Vihorlatského múzea a člen poroty.
Vlani porota ocenila piatich krasličiarov, z domácich Michala Pasternáka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín