Nedeľa, 9. december, 2018 | Meniny má Izabela

Miroslav Smetana by už obehol aj celú zemeguľu

Beh dlhodobo patrí k veľmi obľúbeným športom. Venujú sa mu ľudia všetkých generácií.

Miroslav Smetana so synom Marekom. Na maratóne v Košiciach.(Zdroj: archív M. S.)

MEDZILABORCE. Veľkú záľubu v behaní má aj 52-ročný rekreačný bežec z Medzilaboriec Miroslav Smetana. Zúčastňuje sa rôznych pretekov v klasickom behu, krose, v letnom i zimnom biatlone.

Pravidelne začal behať v trinástich rokoch a už ako stredoškolák zbieral na pretekoch prvé úspechy.

Bol častý účastník lyžiarskych pretekov na Danovej pri Medzilaborciach, v Hrabovci nad Laborcom a Uliči. Ešte viac sa behu začal venovať po návrate z vojenskej služby. Preteky striedali preteky, medzitým usilovne trénoval.

Beháva doma i v zahraničí

V súčasnosti trénuje štyri až šesťkrát do týždňa. Zúčastňuje sa cestných a cezpoľných behov v Poľsku, Česku, Maďarsku, kde absolvoval už aj Budapeštiansky maratón.

V Holandsku bol na vytrvalostných pretekoch, v Belgicku zabehol šesťkrát Bruselský polmaratón.

Medzinárodný maratón mieru v Košiciach absolvoval už 25-krát. V zime štartoval na Bielej stope SNP na Skalke pri Kremnici, v kategórii do 55 rokov na 26 kilometrov voľnou technikou skončil na 7. mieste.

Začiatkom minulého roka sa mu splnil sen, štartoval na Vasovom behu vo Švédsku na 90 kilometrov. Posledný štart roku 2015 bol v jeho prípade Silvestrovský beh v Humennom. Vo svojej kategórii od 50 do 60 rokov zvíťazil.

Za takmer štyridsať rokov aktívneho behania odbehol už vyše 66-tisíc kilometrov, čo zodpovedá zhruba jedenapolnásobku priemeru zemegule.

Na otázku, dokedy chce behávať, odpovedá zakaždým rovnako: „Dokedy mi to zdravie dovolí.“