Je z toho krásne manželstvo. Po škole sa vzali, už 36 rokov žijú v Humennom. Mama dvoch dospelých dcér a už aj stará mama 6 vnúčat celý svoj profesijný život hľadá, nachádza a rozvíja vo svojich malých žiakoch spevácky talent. MÁRIA ĎUGOŠOVÁ.
„Som človek, ktorý má svoje sny, túžby a plány, ale ktorý je hlavne vďačný za to, čo v živote má. Krásna rodina, zdravé vnúčatá a pocit, že niekde patrím a že ešte môžem pre tento svet niečo urobiť, to ma robí šťastnou,“ hovorí.
Kedy a ako vzniklo rozhodnutie, že budete učiteľkou?
V našej rodine sú celé generácie učiteľov. Stará mama a starý otec z otcovej strany, otec bol síce lekár, ale zas moja mama je učiteľka. My tri sestry sme všetky učiteľky. Moje dcéry túto tradíciu pretrhli.
Dnes učíte na Základnej škole Laboreckej. Bola vaša cesta do „spevavej školy“ priamočiara alebo skôr kľukatá?
Hneď po materskej som nastúpila do Kamenice nad Cirochou, potom zháňali učiteľky do Speváckeho zboru humenských učiteľov. Tak som prišla tu, na Kudlovskú školu, kde som zotrvala 16 rokov ako vychovávateľka aj ako učiteľka. V 1996 sa na Laboreckej formovali triedy s rozšíreným vyučovaním hudobnej výchovy na I. stupni. Tak som prijala výzvu a išla do toho. S deťmi sme pracovali naozaj už od ich príchodu do školy, doplnili sme aj výuku hry na flaute. Niekedy sa robil dokonca aj výber do týchto tried, potom to bolo už len na záujme dieťaťa a rodiča, či sa teda hudobnej výchove chce venovať viac ako v klasickej triede, alebo nie.
A potom ste sa i vy sama na chvíľu vrátili do školských lavíc. Teda vysokoškolských.
Áno. Až v roku 2009 som si urobila vysokú školu, hudobná výchova – náboženstvo. Vyžadoval si to platný zákon. Náboženstvo ale teraz neučím, len hudobnú výchovu na I. stupni.
Ako vyzerajú vaše hodiny hudobnej výchovy?
Snažím sa deti zaujať, to je podstatné. Všetko sa učíme hravou formou. Celé je to o tom, že sa veľa hráme a potom majú radosť aj z toho spevu. Nejaké bifľovanie sa textov nehrozí. Deti musia mať zo spievania radosť, potom ju mám aj ja z nich. Veľmi veľa chodievame vystupovať a tým sa deti učia zodpovednosti za seba samých i voči iným. Je fajn, že v našom okrese je pre mladých spevákov dosť možností realizovať sa – Spevy môjho rodu, Zempľin špiva, Makovická struna. Tieto festivaly dávajú každý rok možnosť prezentovať sa mladým talentovaným ľuďom a ukázať, čo v nich je.
Vaša snaha priniesla aj ovocie.
Asi najväčší úspech dosiahla Ľubica Moriaková, ktorá dnes študuje na Vysokej škole múzických umení operný spev. Ľubka bola zlatá na celoštátnej speváckej súťaži detí a mládeže v interpretácii slovenskej ľudovej piesne Slávik Slovenska ako vôbec prvá z nášho okresu v histórii súťaže. Bolo to v roku 2001. S ňou sme toho naozaj veľa nacestovali. Vystupovala na festivale vo Východnej už ako tretiačka na základnej škole. Následne sa o rok stala laureátkou festivalu Zempľin špiva. V televízii vyhrala Kakaoslávikov.
Potom ale prišli ďalšie výrazne talenty a ďalšie ocenenia.
Už som si myslela, že toto sa stane len raz za život a už nikdy sa to stať nemôže, aby sme na jednej škole mali viac ocenených v tejto súťaži. A potom to prišlo. Vanda Marinčáková a Tamara Volochová sú mladé speváčky, ktoré žnú úspechy. Vanda sa stala absolútnou víťazkou 25. ročníka Slávika Slovenska 2015. Tamarka je aktuálnou víťazkou detskej časti festivalu Zempľin špiva. Bola som s nimi od prvého ročníka. Asi bolo naším obojstranným šťastím, že prišli na našu školu a že som s nimi mohla pracovať. Vanda je naozaj výrazný objav. Bola ešte len druháčka a dostali sme sa na celoslovenskú súťaž Slovenský slávik do Pezinka. Vyhrala cenu primátora mesta. O rok sme si už mysleli, že to bude len o účasti, ale ona jednoducho svojou šikovnosťou išla ešte ďalej, stala sa absolútnym Zlatým slávikom.
Aj v tomto roku bude Slávik. Už sa pripravujete?
V tejto súťaži musí spevák odspievať vždy dve piesne, jednu povinnú zo spevníka a jednu ľubovoľnú. Jednu so sprievodom, druhú bez neho. Je dobré, keď sú tie presne odlišné, aj rytmicky, aj melodicky. Najprv sú triedne, školské, okresné, krajské kolá, až tí najlepší sa stretnú na celoslovenskom. Teraz máme trochu problém, najlepšie speváčky sú v jednej kategórii a môže postúpiť len jedna, bude to ťažké rozhodovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín