Dve desiatky projektov ako zlepšiť verejný priestor v Humennom, ponúkajú mladí architekti v projekte Mestské zásahy. Drahé utopické, ale aj obyčajné lacné nápady, ktoré sa dajú zrealizovať za pár dní, vznikli z podnetov „zdola”.
HUMENNÉ. Prezentácia projektu Mestské zásahy Humenné sa konala uplynulý týždeň vo Vihorlatskej knižnici.
Projekt Mestské zásahy Humenné ponúka 21 projektov, invenčných nápadov, ako vylepšiť zanedbané miesta v meste. Od jednoduchých, nenáročných na peniaze i realizáciu až po takmer utopické za poriadne vysoké sumy.
Skupina kreatívcov z občianskeho združenia UzemnePlany.sk a architektonické štúdio Atrium z Košíc sa sústredili na Humenné.
Invenčné plány už ponúkli Košiciam, Prešovu, Nitre, Liptovskom Mikulášu. Najbližšie sa chystajú do Trnavy.
Iniciatíva zdola
„Ide o občiansku iniciatívu. Má za úlohu poukázať na miesta, ktoré nefungujú. O verejnom priestore v meste treba viac hovoriť,“ hovorí architekt Michal Burák.
Kým vo všetkých ostatných mestách, kde sa projekt realizoval, bola samospráva partnerom, mesto Humenné projekt nepodporilo.
„Viackrát sme ho oslovili, aby projekt zastrešilo finančne, prípadne ho mediálne podporilo, ale nenašli sme spoločnú reč. Projekt ide teda odspodu, ako iniciatíva zdola,“ vysvetľuje Burák.
Prepojenie námestia i oživenie Laborca
Podľa mladých architektov mestu najviac chýba občianska iniciatíva a riešenie verejného priestoru pokrivkáva.
„Za kľúčové považujeme prepojenie oboch častí námestia, severnej a južnej. „Nešťastne“ ho rozdeľuje železničná trať. Keď živý organizmus násilne rozpolíte, nefunguje ani jedna jeho časť,“ myslí Burák. Jeden z návrhov rieši prepojenie námestia zeleným mostom.
Kreatívni tvorcovia ponúkajú návrhy na oživenie Laborca formou plážoviska, plávajúcich domčekov či drevených mól.
„Návrhy riešia málo využívané zatrávnené plochy. Napríklad južná časť námestia by mohla slúžiť pre park pre mladých, ako zóna, kde sa dá vykonávať urbánna športová aktivita. V meste chýba podhubie, ktoré je atraktívne pre mladých,“ hovorí.
Návrhy za pár eur
Niektoré návrhy sú za pár eur a dajú sa zrealizovať za krátky čas, iné prinášajú vízie pre budúcnosť a sú finančne náročné. Bežkárska trať v rekreačnom areáli, korytnačky pri Laborci či bikeový areál sú lacné návrhy.
„Komunita bikerov niečo také očakáva, aby sa mala kde vyblázniť,“ hovorí Burák.
Za povšimnutie stoja schody v polovici nadjazdu či „brána“ do južného námestia.
Veľa zelene
Základná filozofia mladých architektov je veľa zelene do miest.
„Zazeleňovať, zazeleňovať. Ako príklad uvediem zazelenenie električkových tratí v Košiciach. Je to návrh, ktorý vzišiel z projektu. Žiadne iné mesto na Slovensku niečo podobné nemá,“ dodáva.
Jednotlivé návrhy pre Humenné predstavíme postupne na stránkach Humenských novín a na webe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín