Štátna ochrana prírody (ŠOP SR) odštartovala slovensko – ukrajinský projekt Ochrana prírody ako príležitosť pre regionálny rozvoj. Na našej strane sa týka Národného parku Poloniny. Podporu získal z Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu.
HUMENNÉ. Projekt predstavili na otváracej konferencii uplynulý utorok v Humennom. Zúčastnili sa na nej ukrajinskí aj nórski partneri.
Projekt Ochrana prírody ako príležitosť pre regionálny rozvoj sa dotýka Národného parku Poloniny na slovenskej strane a Užanského národného prírodného parku na Ukrajine. Jeho hlavným cieľom je podpora turizmu.
Podľa manažéra projektu Jozefa Balka zo ŠOP pôjde o prezentovanie cennej prírody jemným spôsobom.
„Vybudujú sa objekty mäkkého turizmu, vyrobia sa desiatky trojjazyčných edukačných tabúľ, stovky informačných materiálov pre ekoturizmus a obce mikroregiónu. Súčasťou bude aj atraktívna diaporama,“ povedal.
Zámerom je udržiavať cyklochodníky a turistické chodníky.
Ide o mäkký turizmus
V pláne sú spoločné aktivity v manažmente biotopov v cezhraničných chránených územiach.
„Výstupom projektu bude vypracovaný návrh udržateľnej stratégie rozvoja v cezhraničných chránených územiach na báze mäkkého cestovného ruchu. Vyškolia sa partneri i strážcovia prírody zo Slovenska a Ukrajiny. Využijú odborné skúsenosti z Nórska v rozvoji ekoturizmu a ekovýchovy,“ doplnil.
Súčasťou projektu je tiež viacero tematických workshopov a iných podujatí.
„Zapojili sme sa do projektu s cieľom podporiť turistický ruch v našej doline. Máme záujem zblížiť turistov a našich obyvateľov. Núkajú sa tu i pracovné možnosti,“ konštatoval Ladislav Ladomirjak (Smer), starosta obce Zboj a predseda Spoločenstva obcí mikroregiónu Uličskej doliny.
Partneri sú z troch krajín
Partnermi projektu sú Nórsky inštitút pre bioekonomický výskum, Národný park Varanger, Užanský národný prírodný park, Fond rozvoja ekoturizmu v Užanskej doline, Ministerstvo životného prostredia SR, Výskumný ústav vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity a Nadácia na ochranu biodiverzity Karpát.
Vzácne prírodné územie Slovenska reprezentuje v rámci projektu predovšetkým NP Poloniny.
Spolu s priľahlými národnými parkmi na Ukrajine a v Poľsku je súčasťou trojstrannej Medzinárodnej biosférickej rezervácie Východné Karpaty.
Projekt potrvá do apríla 2017. Podporu takmer 900 000 eur získal z Nórskeho finančného mechanizmu a slovenského štátneho rozpočtu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín