Stolný tenis si ako viaceré iné športy žije svoj žvot. Je chudobný na financie, štát nedá ani zlomený grajciarik, mestá a obce sa oháňajú prázdnymi kasami, sponzori sa vyhovárajú, že im nevychádza. Druhé najrozšírenejšie športové odvetvie aj v našich pomeroch dýcha iba vďaka vlastnému pričineniu samotných športovcov.
KAMENICA n/C. Stolní tenisti majú svoje dlhodobé súťaže, fungujúce vďaka všeobecným pravidlám a vlastným oddielovým dohodám.
Hrajú predovšetkým muži, pár žien s nimi v „ich“ súťažiach, mládež je na okraji záujmu. Ak sa aj objaví nejaký talent, môže si zahrať popri mužoch na turnajoch, niekedy aj v majstrákoch.
Malá telocvičňa a veľa hráčov
Príjemným zistením je, že na turnaj do Kamenice nad Cirochou prišlo až 73 mužov a jedna žena – Tetjana Butko, Ukrajinka hrajúca v drese Kamenice.
V telocvični kamenickej základnej školy tak bolo tesno. Má svoje rozmery, ktoré možno vyhovujú na hodiny telocviku žiakov, ale pri piatich stolnotenisových stoloch už nezostáva miesto pre divákov i odpočívajúcich hráčov. Pri dobrej organizácii sa to však vždy nejako zvládne.
Réžiu akcie mal aj tentoraz v rukách Janko Sojčák, veľký nadšenec pre tento šport. Ochotne a s prehľadom mu pomáhal Štefan Nitkulinec, ktorý stolnému tenisu venoval väčšinu svojho bohatého života, ale nechýbali ani mladší organizátori, čo je dobrým znamením, že ušľachtilá myšlienka má pri svojej realizácii podporu.
Extraligistom sa darilo najviac
Každý turnaj, i ten kamenický, na ktorom si vždy uctia pamiatku bývalého výborného stolného tenistu Vladimíra Suška, stavajú na vyšší kvalitatívny level najmä hráči z kvalitnejších súťaží.
Do Kamenice tentoraz pricestoval i extraligista Martin Gumáň ml. z Rožňavy, najvyššie postavený hráč rebríčka východného Slovenska a v celoslovečnskom meradle štrnásty v poradí. Druhý najlepší východniar je ďalší extraligista Martin Hruška z MŠK Vranov nad Topľou (v rámci Slovenska je na 41. mieste). Aj on prišiel zabojovať.
Boli tu aj ďalší poprední stolní tenisti z východu Jakub Zelinka z Čane, Jozef Kudrec z Margecian, Marián Bajcura z Humenného a ďalší. Práve oni sa dostali v turnaji najďalej, podľa očakávania boli vo finále práve extraligisti.
Potešila tiež účasť z oblastných súťaži v rámci stolnotenisového zväzu Humenné. Porovnávať si sily, a hoci aj prehrať s lepšími nikdy nie je hanba. Skúseností sú na nezaplatenie.
Najďalej, to znamená do štvrťfinále, sa zo zástupcov nášho regiónu dostali Marián Bajcura z Humenného, Maroš Gajdoš z Udavského a domáci Lukáš Torba.
V štvorhre dokonca o tretiu pozíciu bojovali iba naši. Daniel Gajdoš st. a Maroš Gajdoš vyhrali nad dvojicou Štefan Štúň (Snina) – Marián Bajcura (Humenné) 3:1.
Dzubák, Sojčákovci a Gajdošovci
Obdiv sa žiada zložiť najstaršiemu účastníkovi turnaja Jaroslavovi Dzubákovi zo Zemplínskych Hámrov. Na chrbte nosí 64 krížikov a za stolom preháňa mladších o generáciu – dve ako rovnocenný.
Aj na kamenickom memoriále vyhral v skupine dva zápasy a zastavili ho až v osemfinále. Nedávno vyhral turnaj v Michalovciach, ešte predtým bol druhý v dlhodobej letnej Východoslovenskej veterán tour v kategórii nad 60 rokov. „Chodím hrať, lebo ma to baví. A keď aj občas vyhrávam, o to viac,“ vyznal sa.
Pekný obraz vytvára na podujatiach pôsobenie otca a syna ako sa tímovo podporujú. V štvorhrách si zahrali spolu Sojčákovci – otec Ján a 17-ročný syn Filip. Gajdošovci už hrajú dlhšie a aj zbierajú ceny. Teraz to bola za 3. miesto.
Poldňový turnaj
Stolnotenisový maratón v Kamenici nad Cirochou trval bezmála dvanásť hodín. Záver bol vyčerpávajúci predovšetkým pre tých najlepších. Taký Košarovčan Kudrec hral šesť zápasov po sebe bez prestávky. Gumáň, Hruška, Bajcura po päť.
Raz darmo, najlepší musia svoju kvalitu potvrdiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín