Prezident Andrej Kiska v pondelok navštívil záchytný tábor v Humennom. Stretol sa s asýrskymi kresťanmi z Iraku i obyvateľmi tranzitného centra, ktorí pocestujú do Spojených štátov. Deti pre prezidenta pripravili krátky program. Ani jedno neodišlo s prázdnymi rukami. Od prezidenta dostali darčeky.
HUMENNÉ. Záchytný tábor otvorili v septembri 2006, tranzitné centrum pre osoby z krízových oblastí o tri roky neskôr. Doposiaľ jeho bránami neprešiel žiadny slovenský prezident.
Prezident Andrej Kiska zavítal do tábora s darčekmi pre deti a so želaním, aby bol tento rok pre všetkých obyvateľov tábora lepší ako minulý.
Kresťanom z Iraku zaželal, aby sa Slovensko čím skôr stalo pre nich novým domovom.
Do krajiny prišlo 149 mužov, žien a detí v predvianočnom období, v týchto dňoch sa im skončila karanténa.
Snažili sa hovoriť po slovensky
Prezident zdôraznil, že každý rodič si želá vychovávať deti v bezpečí bez ohrozenia v krajine, kde vyrástli jeho rodičia.
„Žiaľ, tieto rodiny v takejto situácii neboli. Rozprával som sa s otcom jednej rodiny, mali dve hodiny na to, aby ušli z mesta pred Islamským štátom. Dve hodiny utekali v pyžamách osemdesiat kilometrov, aby potom spali v parkoch, pod holým nebom, aby sa až po čase dostali k stanom a základným hygienickým potrebám,“ povedal po stretnutí s lídrami a rodinami z tábora.
Vyjadril presvedčenie, že naši ľudia prekonajú počiatočnú nedôveru a obavu a ukážu dobré slovenské srdce.
„Dokážeme pomôcť. Rodiny, ktoré už na Slovensku dlho žijú, si najviac vážia pomoc, akú im ľudia v okolí poskytli,“ povedal.
Slová vďaky adresoval predsedovi vlády, ministrovi vnútra, migračnému úradu, ale aj všetkým mimovládnym organizáciám a predstaviteľom cirkvi, ktorí utečencom pomáhajú.
„Ukázali sme, hoci zatiaľ len v malom, že Slovensko má srdce a charakter a vieme pomôcť,“ dodal.
Deti pripravili pre vzácneho hosťa krátky program, nechýbala Tichá noc či slovenská hymna, ktorú zahrali dvaja chlapci na husliach a gitare.
„Kresťania z Iraku majú obrovskú snahu čím skôr sa naučiť po slovensky. Snažia sa rozprávať s pracovníkmi po slovensky aj mimo hodín. Bolo to veľmi milé, lebo základné pozdravy a frázy sa snažili povedať aj mne,“ povedal prezident Kiska tesne pre odchodom.

Karanténa sa skončila
Pre skupinu 149 asýrskych kresťanov sa v týchto dňoch skončila karanténa a začínajú sa pohovory pre azylantov. Ukončené by mali byť do dvoch – troch týždňov.
„Hoci sme si ich vyberali, ide o žiadateľov o azyl, ktorí ho získajú z dôvodu humanity. Postupne budem pracovať na integračnom programe,“ povedal riaditeľ Migračného úradu MV SR Bernard Priecel.
Azylanti sa môžu voľne pohybovať po meste, kedy opustia brány záchytného tábora natrvalo však povedať nevedel.
„Môže to byť mesiac, dva. Nebudeme to umelo naťahovať. Bude to postupné. Budeme pracovať s každou rodinou individuálne i so zástupcami miest a obcí, aby došlo k absolútnemu súladu a aby sme sa vyhli napätým situáciám,“ povedal.
Azylanti sa intenzívne učia po slovensky takmer tri hodiny denne, dostávajú informácie o slovenských reáliách, spolupracujú s psychológmi, majú tvorivé dielne.
Pocestujú do nitrianskeho regiónu
Nový domov nájdu v nitrianskom regióne. Kňaz Peter Brenkus z občianskeho združenia Pokoj a dobro zdôraznil, že rodiny pôjdu do samostatného bývania.
„Budú to neobývané domy, prázdne byty, cirkevné budovy. Vytvoríme podporný dobrovoľnícky tím. Nebudú bývať u niekoho doma. Presné lokality nebudeme zverejňovať. Teraz potrebujú najmä pokoj,“ povedal.
Slovenčinu milujú
Michael Eduard zastupuje komunitu 149 asýrskych kresťanov. Slovensko neberú ako cudziu krajinu.
„Každý sa tu na nás usmieva. Necítime sa tu cudzincami. V prvý deň nás privítali chlebom a soľou. Keď vás takto vítajú, berú vás ako súčasť komunity,“ povedal.
Budúcnosť vidia v nitrianskom regióne, plánujú naučiť sa po slovensky, nájsť si prácu a vybudovať si na Slovensku nový domov.
„Ani v našej krajine nebolo ľahké nájsť si prácu, ale budeme o ňu bojovať. Budeme sa snažiť, aby sme zabezpečili rodinu,“ dodal.
Povedal, že sú medzi nimi učitelia biológie, IT odborníci, inžinieri, lekári. „Milujeme slovenčinu,“ uzavrel.
Foto k článku: mima
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín