V piatok predpoludním sa pred obecným úradom v Ruskej Porube v okrese Humenné zišlo niekoľko obyvateľov obce, aby nahlas povedali nie zahraničným ťažobným spoločnostiam. Tie plánujú v tejto lokalite urobiť prieskumné vrty na ropu a zemný plyn. Podporiť ich prišli obyvatelia Oľky, Pakostova i Ruskej Kajne.
RUSKÁ PORUBA. Verejný protest zorganizovali členovia petičného výboru.
Záujem zahraničných ťažobných spoločností na čele s Alpine Oil & Gas sa sústredil na obce na severovýchode Slovenska.
Ropu a zemný plyn hľadajú u nás už od roku 2006. V obciach Smilno, Oľka a Ruská Poruba plánujú uskutočniť prieskumné vrty. Prípravné práce už prebiehajú.
Transparent. Jeden priniesli aj Oľčania.
Väčšina je proti
Väčšina obyvateľov obcí je ale proti prieskumným vrtom i ťažbe, bránia sa petíciami, uzneseniami a občianskymi protestmi. Obávajú sa zhoršenia kvality životného prostredia v obciach, straty a znečistenia spodných vôd.
„Tu nie je vodovod. Ľudia berú vodu zo studní. Obávame sa jej znečistenia a straty vody v studniach,“ hovorí člen petičného výboru Vladimír Ferko.
„A hlavne šesťmocného chrómu, ktorý sa používa pri vrtoch a spôsobuje rakovinu,“ pridáva sa člen petičného výboru Ladislav Andrejco.
„My tu žijeme, postavili sme si tu domy. Máme ďaleko do práce, cestovné je drahé, máme len prírodu, ktorá je krásna. Aj tú nám treba zničiť? Sme ľudia, nie zvieratá,“ hovorí 57-ročná Helena Andrejcová.
Nevidia prospech pre obec
„Lákali nás, ale keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú. Potom sme sa dozvedeli, že to nie je všetko také bezpečné, že sa používajú aj škodlivé chemikálie. Povedali nám to mladí študovaní ľudia,“ rozhorčuje sa 72-ročná Anna Blašková, ktorá si na ťažiarov priniesla aj palicu.
Prospech pre obec nevidia.
„Mladí ľudia chodia po robotách po zahraničí. Každá firma si zamestná svojich. Vykašlú sa na ľudí,“ dodávajú.
V obci aktuálne žije 230 obyvateľov, sedemdesiat percent je nad 60 rokov.
„Mladí ľudia sa vracajú domov, v zahraničí už nie je taký zárobok ako voľakedy. Kde sa vrátia, keď tu všetko zničí ťažba?,“ hovoria mladí Oľčania, ktorí v obci farmárčia.
Zátarasa. Aj tu umiestnili transparent.
V jednote je sila
Porubania spísali petíciu, obrátili sa na lesoochranárov, napísali premiérovi i prezidentovi, oslovili poslancov Národnej rady, zatarasili prístup k pozemkom, o ktoré sa ťažiari zaujímajú.
Proti predbežnému opatreniu Okresného súdu v Humennom, ktoré umožňuje ropnej spoločnosti prechádzať cez súkromné a urbárske pozemky aj bez súhlasu ich vlastníkov, sa plánujú odvolať.
„Obce sa postavili za nás. Je nás veľa, združujeme sa. V jednote je sila. Využijeme všetky prostriedky a vytrváme. Sme rozhodnutí neustúpiť, povedať rozhodné a hlasné nie. Nerastné bohatstvo pratí štátu, ale životné prostredie ľuďom, ktorí v ňom žijú. Máme ústavné právo na zdravé životné prostredie,“ hovorí Andrejco.
Účastníci verejného protestu umiestnili v lese pred zátarasou transparent proti ťažbe.
Začnú v polovici januára
Zástupca Alpine Oil & Gas Stanislav Benada viackrát zdôraznil, že postupy sú bezpečné a štandardné a svojich zámerov sa spoločnosť vzdať nemieni. „Ministerstvo životného prostredia nám opakovane potvrdilo, že trvá na tom, aby sme prieskum dokončili. Sme pod hrozbou penalizácie, takže z neho nechceme a ani nemôžeme vystúpiť,“ dodal pred časom. Vlastné práce by sa mali začať 15. januára.
Foto k článku: Jana Otriová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín