Po nedávnom zatváraní škôl a zákaze hromadných akcií kvôli žltačke v Snine sa choroba presťahovala do susedného okresu. Počet chorých sa každý deň zvyšuje tentokrát v Humennom.
HUMENNÉ. V septembri bolo v okrese potvrdených 12 prípadov, k 20. novembru to bolo 26 prípadov a k 3. decembru ich Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom eviduje 47.
Za ostatných sledovaných 14 dní sa teda počet chorých takmer zdvojnásobil. Podľa vyjadrení hygienikov nie je dôvod na paniku, len treba dbať na zvýšenú hygienu.
Choroba špinavých rúk
Vírusová hepatitída typu A (VHA) je akútne zápalové ochorenie pečene, vyvolané vírusmi hepatitídy A. Označuje sa aj ako „choroba špinavých rúk“.
Inkubačná doba tohto ochorenia je 15 – 50 dní, priemerne asi 28 – 30 dní. Vírus sa vylučuje stolicou už počas inkubačnej doby, a preto je nevyhnutné dodržiavať zásady osobnej hygieny.
Zdrojom nákazy je človek v inkubačnej dobe. Cestou nákazy je priamy osobný kontakt, resp. požitie kontaminovanej vody.
VHA je zvyčajne mierne prebiehajúce ochorenie, ale môžu sa objaviť lokálne epidémie, a to najmä v oblastiach, kde žije obyvateľstvo s nižším hygienickým štandardom.
Dalo sa to čakať
V septembri bol zaznamenaný v meste Snina zvýšený počet ochorení na žltačku. Od januára 2015 bolo humenským hygienikom hlásených spolu 155 ochorení. Najvyšší výskyt zaznamenali v mesiaci október. V Medzilaborciach nahlásili 58 prípadov s najvyšším výskytom v mesiacoch jún a júl 2015.
V posledných dňoch sa aj v Humennom začalo hovoriť o epidémii žltačky. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom zverejňuje na svojej webovej stránke v pravidelných intervaloch informáciu o výskyte vírusovej hepatitídy typu A.
„Určite netreba robiť paniku, pretože epidemický výskyt VHA sa zvykne opakovať každých 5 - 10 rokov. Dôležité je dodržiavať osobnú hygienu v zmysle pravidelného a dôsledného umývania rúk,“ konštatovala Lenka Lesňáková z Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom.
Deti učia hygienickým návykom
„Hrozba žltačky tu stále visí vo vzduchu a tak je každá preventíva dôležitá. Ak si tie deti zoberú z toho, čo dnes počujú a vidia len 10 percent, aj tak to má zmysel,“ povedal ešte počas letných prázdnin terénny sociálny pracovník Ľubomír Šinal, z ktorého iniciatívy sa uskutočnil preventívno–výchovný program zameraný na získanie každodenných hygienických návykov už v ranom veku dieťaťa v humenskej osade Podskalka.
Vyše 60 miestnym deťom vo veku do 12 rokov sa venovali dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža.
Protiepidemické opatrenia fungujú
Hygienici aktuálne vykonávajú šetrenie v ohniskách nákazy, vyhľadávajú osoby podozrivé z nákazy, ktorým nariaďujú lekársky dohľad a v prípade potreby aj zvýšený zdravotný dozor.
Základným školám, kde boli potvrdené prípady VHA, odporúčali vykonávať dezinfekciu prostredia a následne aj kontrolovali jej vykonanie.
Situácia v Snine si vyžiadala, aby opatrenia vykonávali aj v hypermarketoch a predajniach potravín v meste.
Odporučili tiež obmedziť hromadné podujatia a zabezpečiť preventívne očkovanie proti VHA u zamestnancov školských jedálni.
V Humennom si zatiaľ epidemiologická situácia takéto opatrenia nevyžiadala, zvýšená hygiena a opatrnosť sú však na mieste.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín