Obyvatelia Ruskej Poruby napísali otvorený list predsedovi vlády i prezidentovi republiky. Najvyšších predstaviteľov žiadajú o pomoc v „boji“ proti ťažiarom. Žiadajú zastaviť „šialenstvo na severovýchode Slovenska“ a zabrániť „drancovaniu nášho prírodného nerastného bohatstva cudzími subjektmi“. V aktivitách ťažiarov figuruje predbežné opatrenie okresného súdu a vlastné práce na prieskumných vrtoch sú naplánované na 15. januára.
RUSKÁ PORUBA. Záujem zahraničných ťažobných spoločností na čele s Alpine Oil & Gas sa sústredil na obce na severovýchode Slovenska. Ropu a zemný plyn hľadajú u nás už od roku 2006.
V obciach Smilno, Oľka a Ruská Poruba plánujú uskutočniť prieskumné vrty. Prípravné práce už prebiehajú.
Drvivá väčšina obyvateľov obcí je ale proti prieskumným vrtom i ťažbe, bránia sa petíciami, uzneseniami a občianskymi protestmi.
Okrem troch spomínaných obcí sa s odmietavým stanoviskom pridávajú Ruská Kajňa, Pakostov, Hrubov, Prituľany, Závada a ďalšie.
Obávajú sa zhoršenia kvality životného prostredia v obciach.
„Oslovení odborníci z oblasti geológie a environmentalistiky sa zhodujú, že zásah do ekosystému v podobe prieskumných a vrtných prác je natoľko závažný, že môže mať trvalý dopad na kvalitu života obyvateľov dotknutých obcí. Existuje reálne nebezpečenstvo znečistenia vody ropnými látkami, straty vody v studniach a otrava šesťmocným chrómom, ktorý je dokázaným karcinogénom, používaným pri vrtoch,“ zdôrazňuje Ladislav Andrejco, ktorý spolu s ďalšími členmi petičného výboru Vladimírom Ferkom a Dášou Andrejcovou napísali list premiérovi a prezidentovi.
„Už nás nie sú stovky, ale tisíce, ktorí chceme chrániť životné prostredie pre ďalšie generácie,“ dodáva.
Andrejco: Ťaháme za všetky nitky
Obyvatelia obcí vyčítajú štátnym orgánom, že sa svojimi rozhodnutiami postavili proti vlastným občanom a namiesto nich chránia americkú ropnú spoločnosť.
Nepáči sa im ani to, že za ťažbu ropy bude spoločnosť platiť Banskému úradu SR 5 percent zo zisku, a z toho sa má časť vyčleniť pre dotknuté obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín