Talentovaný atlét Patrik Megela mal výborný rok.
Talentovaný atlét Patrik Megela mal výborný rok. (Autor: Genadij Lisý)
Sportnet|19. dec 2015 o 00:00

Ponúkame čitateľom výber zaujímavých udalostí zo športového poľa Horného Zemplína v odchádzajúcom roku.

Športový Silvester s kalendárnym sú dvojičky a na zatváranie roka majú ešte niekoľko dní času. Bilancovať však už môžeme; ak je to prvý polrok, nič nepokazíme. Ponúkame do pozornosti čitateľom výber zaujímavých udalostí zo športového poľa Horného Zemplína v odchádzajúcom roku. Osobitne sme si dali záležať na zvýraznení úspechov našich športovcov v nadoblastných, národných i medzinárodných súťažiach. Bolo ich dosť, pravdaže, mohlo ich byť aj viac. Za podmienok, v akých šport v oblasti pozostávajúcej z troch okresov existuje, nemusíme si zúfať. Čo jedni zanedbávajú, to druhí nonšalantne podporujú. Aj preto to nebol horší športový rok.

JANUÁR

Futsal: Víťazom 13. ročníka Humenskej futsalovej ligy sa stala Belá n/C ako nováčik. 2. ligu vyhral Creaton H&L tesárstvo, 3. ligu Dynamo Karná.

Šachy: V sobotu 10. januára zohral šachový veľmajster Ján Markoš, striedajúci sa v ťahoch s veľmajstrom Martinom Mrvom, simultánku proti 36 súperom rôzného veku z Humenného a okolia. Veľmajstrov zdolali humenskí šachisti Andrej Šuťák a Pavel Seman.

Biatlon: Na majstrovstvách Slovenska v biatlone boli úspešní aj pretekári z MŠK Medzilaborce . Ján Murdzík bol v kategórii 40 – 49-ročných v rýchlostných pretekoch tretí, Miroslav Smetana (50 – 59) druhý. Vo vytrvalostných pretekoch skončil Murdzík tretí a Smetana štvrtý.

Atletika: Na najprestížnejšom halovom mítingu v skoku do výšky v Banskej Bystrici štartoval medzi mladými skokanmi aj nádejný humenský atlét Patrik Megela. V žiackerj kategórii výkonom 182 cm skončil druhý za Škultétym z Brezna, ktorý mal rovnaký výkon.

FEBRUÁR

Zápasenie: Majstrom Slovenska v gréckorímskom zápasení juniorov v hmotnosti do 55 kg sa stal v Šamoríne Daniel Chomanič zo ZK Vihorlat Snina.

Stolný tenis: V Starej Ľubovni na majstrovstvách východného Slovenska hráč prvoligového Udavského Lukáš Kostelník získal v dvojhre bronzovú medailu a vedno s Jurajom Tillom z Lok. Košice vyhrali štvorhru.

Futbal: V Jedenástke roka 2014 ObFZ Humenné sa umiestnili: Ľ. Maliňák (Belá n/C) – T. Opiela (Borov), M. Okoš (Modra n/C), L. Gabák, T. Karas (obaja Ptičie), D. Janko (Ulič), V. Melník (Ptičie), M. Čokina, M. Hromadka (obaja Ulič), M. Mamaj (Borov), L. Kuzma (Jasenov).

Atletika: Patrik Megela z 1. AK Humenné sa stal trojnásobným žiackym majstrom východného Slovenska. Vyhral preteky v skoku do diaľky (610 cm), do výšky (180 cm) a v šprinte na 60 m (7,68 s). Majstrom Slovenska sa stal potom v skoku do diaľky (621 cm), vo výške za 177 cm bol druhý.

Nohejbal: Nohejbalisti ŠK Laborec Humenné získali v Slovenskom pohári bronzové medaily.

Atletika: Na majstrovstvách východného Slovenska juniorov v B. Bystrici získali atléti klubu ABC Humenné dva tituly. Stanislav Matanin vyhral beh na 3 000 m časom 10:04,72 min. Daniel Turcsányi bol prvý v trojskoku výkonom 13,23 m.

MAREC

Hokej: Hokejisti MHK Bemaco Humenné vyhrali východnú skupinu 2. ligy s náskokom 11 bodov pred D. Kubínom.

Mushing: Humenský mašér Igor Štefan sa so svojím psom Punťom v rakúskom Scharnitzi stal majstrom sveta v kategórii skjoring (bežec na lyžiach plus pes).

Zápasenie: Tomáš Krupjak, zápasník ZK Vihorlat Snina, vybojoval na majstrovstvách Slovenska kadetov v Snine dve zlaté medaily (po jednej v oboch štýloch). Majstrami Slovenska sa ešte stali Pavol Staroň a Daniel Chomanič vo voľnom štýle.

Futbal: Futura Humenné začala jarnú odvetu na ihrisku v Strážskom prehrou s posledným Sabinovom 0:5.

Lyžovanie: Miroslav Smetana z Medzilaboriec štartoval na slávnom Vasovom behu vo Švédsku. Na štarte bolo 16 000 pretekárov z celého sveta.

Šachy: Šachisti Reinteru Humenné vyhrali 1. šachovú ligu Východ a postúpili do extraligy.

Hokej: Hokejisti MHK Bemaco Humenné prehrali v baráži o postup do 1. hokejovej ligy 1:2 na zápasy s N. Zámkami a nepostúpili.

APRÍL

Box: Mladší dorastenec Patrik Kačmár z Box klubu CVČ Humenné sa stal majstrom Slovenska v boxe v hmotnostnej kategórii nad 80 kg.

Atletika: Na Medzinárodných športových hrách mládeže v tureckom meste Konya vyhral Patrik Megela skok do diaľky (646 cm) a bol členom víťaznej slovenskej štafety na 4x 100 metrov.

MÁJ

Futbal: Futbalisti Belej n/C sa stali víťazmi 35. ročníka Pohára Nexis Fibers a ObFZ Humenné. V Borove remizovali s domácim mužstvom 2:2 a vyhrali na strely zo značky pokutového kopu.

Šerm: Juniorka Katarína Hunčárová z Klubu šermu Snina si vybojovala prvenstvo v Slovenskom pohári kordistov.

Tenis: Miriam Gondorová z 1. TK Humenné získala titul majsterky východného Slovenska v tenise mladších žiačok.

Volejbal: Víťaz oblastných majstrovstiev Východ, staršie žiačky MVK Snina, vo finále majstrovstiev Slovenska v Sp. N. Vsi vybojoval strieborné medaily, keď v stretnutí o 1. miesto po dramatickom boji prehral tesne 2:3 s Dráčikom Bratislava.

Hokej: Valné zhromaždenie oddielov a klubov 1. hokejovej ligy rozhodlo, že namiesto Prievidze bude v druhej najvyššej hokejovej súťaži od novej sezóny účinkovať MHK Bemaco Humenné.

JÚN

Volejbal: Vo finále majstrovstiev Slovenska vo volejbale kadetov získal ŠK Chemes Humenné strieborné medaily. Vyhral Svidník.

Kickbox: Sninský pretekár Martin Suchý bol v Lučenci na majstrovstvách Slovenska v kickboxe v kategórii fullcontact na striebornej pozícii medzi mužmi.

Atletika: Trojnásobným majstrom východného Slovenska sa stal starší žiak Patrik Megela a Diana Žinčáková bola prvá v behu na 300 metrov. Junior Daniel Turcsányi bol najlepší v regióne v skoku do diaľky a trojskoku.

Plávanie: Najmladší plavci z PK Chemes Humenné získali na majstrovstvách Slovenska v Sp. N. Vsi štyri medaily (D. Luksaj 2, Z. Pavlíková a V. Vrábeľová po 1).

Tenis: Na majstrovstvách SR v kategórii žiakov získali Miriam a Ivo Gondorovci bronzové medaily v dievčenských a chlapčenských štvorhrách.

Športové rybárstvo: Na majstrovstvách Slovenska v love rýb (plávaná) na laboreckej hati v Humennom obsadilo družstvo Humenného 2. miesto a Humenčan Dušan Šanta získal v súťaži jednotlivcov bronzovú medailu.

Volejbal: Žiačky ZŠ 1. mája v Snine sa stali majsterkami Slovenska v Trenčíne.

Plávanie: Lea Diničová z PK Chemes Humenné si na majstrovstvách Slovenska v Štúrove vybojovala bronzovú medailu ma 100 m motýlik.

Raketové modelárstvo: Na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v raketovom modelárstve v Kamenici n/C sa majstrami stali Humenčania Michal Hricinda a junior Denis Tolín.

Letný biatlon: V pretekoch v Osrblí boli úspešní medzilaborskí biatlonisti Ján Murdzík a Miroslav Smetana. Vybojovali pre seba po dve strieborné medaily vo svojich vekových kategóriách.

Futbal: Futbalisti Ptičieho vyhrali okresné majstrovstvá so 70 bodmi z 26 stretnutí (stratili iba dva body za remízu). Druhý Jasenov mal o 14 bodov menej.

Šachy: Na turnaji Open Reinter uviedli do používania elektronické šachovnice v šachovom zariadení n. o. Reinter Humenné.

Futbal: Ptičie sa stalo víťazom Superpohára oblastného futbalu a zároveň Memoriálu Jozefa Škubu. V Kamenici n/C remizovalo s Belou n/C 3:3 a vyhralo na strely zo značky pokutových kopov 6:5.