Trpeli ňou aj králi, nevyhýba sa známym a úspešným ľuďom, no zaklope aj na dušu biedneho človeka. Už dnes je jej priveľa, ale vraj až ďalšie storočie bude skutočným obdobím depresie, budú ňou trpieť skoro dve tretiny ľudstva, predpokladajú odborníci.
HUMENNÉ. Na tému depresie, ktorá prichádza ruka v ruke aj s onkologickou diagnózou, besedovala s členmi Spoločnosti klinickej onkológie v Humennom psychiatrička Amália Balážiová.
Hovorila o tom, ako ju rozpoznať i ako sa s ňou vysporiadať. Čo robiť, ak chceme z depresie pomôcť niekomu blízkemu i o tom, že psychiater rakovinu nevylieči, ale ukáže vám iný uhol pohľadu na vašu chorobu a to často na začiatok stačí.
Predigitalizovaná doba nás oberá o tie najobyčajnejšie, najbanálnejšie stretnutia človeka s človekom, o kontakt zoči–voči. Dobu nezmeníme, ale môžeme zmeniť svoj vlastný spôsob jej prežívania.
„Keď ochorie telo, ochorie aj duša a často práve ona ochorie skôr. Dnes na nás slovo depresia vyskakuje z každého média, hovorí sa o nej všade a intenzívne. Nie všetko, čo týmto slovom označujeme, v skutočnosti depresia naozaj je,“ vysvetľuje odborníčka.
S príčinou i bez nej
Depresiou trpia nielen chorí ľudia, alebo takí, čo sa boria s kopou problémov. Niekedy prichádza bez zjavnej príčiny.
Amália Balážiová sa vo svojej praxi stretáva s depresiou denne, najčastejšie v prípadoch straty zamestnania či blízkej osoby, ale aj v prípadoch rozdelených rodín, keď muži odchádzajú za prácou do cudziny, alebo ženy pracujú dlhé týždne ďaleko od rodiny ako opatrovateľky.
Je to taký fenomén doby, ktorý nedokážeme ovplyvniť, musíme sa s ním len popasovať. Depresia ide aj ruku v ruke s chronickým ochorením, rakovinu nevynímajúc. V obidvoch prípadoch ju je treba liečiť. Pri treťom type, tzv. dennom smútku, liečba nie je potrebná.
Príznaky sú jasné
Úzkosť, poruchy spánku, nervozita, ale aj apatia či agresia, k čomu sa pridružujú somatické príznaky, bolesti, zmeny telesnej váhy spôsobené nechutenstvom, či naopak pažravosťou. Ľudia s depresiou sa izolujú od spoločnosti.
Ľudia s depresiou strácajú vôľu sa rozhodnúť, všetko im trvá dlhšie ako zvyčajne, ženy dokonca môžu mať pocit, že zabudli variť, stratia nielen chuť niečo robiť, ale aj schopnosť.
„Pomaly ich zapájajte znova do týchto aktivít, pomáhajte im, robte to spolu a chváľte ich,“ znie odporúčanie.
Čo s tým?
„Nehľadajte odpoveď na otázku, prečo som ochorel práve ja. Neriešte to, čo nemôžete zmeniť, ale riešte to, čo zmeniť môžete,“ radí lekárka.
Zdôrazňuje, že depresívny človek potrebuje, aby ho iní vypočuli, aby sa mohol vyhovoriť. „Nebagatelizujte jeho problémy a pocity. Počúvajte trpezlivo, aj keby ste to isté počúvali už po desiat raz a podporte ho. A nechajte ho vyplakať sa. To pomáha. Pokojne plačte aj spolu, ak ste si blízki. Nerozveseľujte ho za každú cenu, nenúťte chodiť do veľkej a hlučnej spoločnosti proti jeho vôli, lebo sa ešte viac uzavrie. Prechádzka na čerstvom vzduchu a slnečné lúče však pôsobia veľmi pozitívne,“ radí Balážiová.
Depresiu je možné liečiť terapiou alebo liekmi. Veľmi dobrý krok je zaobstaranie si domáceho miláčika, ktorý človeka donúti nadchnúť sa pre neho.
V prípade, ak depresia nepriaznivo ovplyvnila aj sexuálny život partnerov, je potrebná trpezlivosť. Po začatí liečby trvá aj niekoľko týždňov, kým sa situácia dostane znova do normálu.
Preliečenie trvá 6 týždňov až 6 mesiacov. Zmena jedálnička v tomto prípade tiež nie je márna. Pomáha vraj všetko zelené, šalát, uhorky, paprika.
Počasie „depku“ nevyvoláva
Keď sa ráno zobudíte, vonku je nepríjemne, nechce sa vám ani vyliezť z postele, nie je to depresia.
Existujú však tzv. sezónne depresie, spojené s posunom času v lete a zime. „Počasie vám depresiu nespôsobí, len vám pokazí náladu a vy ju potom spravidla pokazíte ďalším...,“ usmieva sa psychiatrička.
Nie vždy na depresiu potrebujete lieky, niekedy splní svoj účel aj konzultácia u psychológa.
Ak to nestačí, navštíviť dnes ambulanciu duševných chorôb už nie je také zahanbujúce ako kedysi. Niektorí však stále majú zábrany. Psychiatrička upozorňuje, že v súčasnosti k nej už nepotrebujete ani výmenný lístok, stačí sa objednať.
„Psychiater alebo psychológ rakovinu nevyliečia, ale ukážu vám iný uhol pohľadu na vašu chorobu, a to často na začiatok stačí,“ uzatvára Balážiová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín