Slovensko patrí medzi päť európskych krajín, ktoré najviac podporujú euro. Až 33 percent našich krajanov pri nákupoch ešte stále prepočítava eurá na koruny.
SLOVENSKO/HUMENNÉ. Tieto údaje vyplynuli z prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil 12. - 14. októbra v 19 krajinách eurozóny.
„Dôvera Európanov v spoločnú menu euro stúpa. Až 61 percent respondentov sa domnieva, že euro je pre ich krajinu prospešné. Je to historicky najvyššia úroveň podpory pre euro od roku 2002, kedy začala Komisia skúmať dôveru v spoločnú menu. Až 71 percent respondentov sa domnieva, že euro je dobré pre EÚ ako celok,“ informuje Andrej Králik, vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Čoraz menej ľudí prepočítava
Tretina respondentov sa domnieva, že jednotlivých denominácií eura je priveľa. Vyše 5 % ľudí má problémy s rozlíšením jednocentovej a dvojcentovej mince. Až 59 % respondentov v Európe podporuje zrušenie 1- a 2-centových mincí. 38 % respondentov je proti takému kroku.
Až 94 % respondentov sa domnieva, že bankovky sú dobre rozlíšiteľné, o eurominciach si to myslí 79 % respondentov.
Čoraz menej občanov prepočítava eurá na pôvodnú národnú menu. V súčasnosti pri nákupoch prepočítava ešte 33 % občanov krajín eurozóny. Občania krajín eurozóny oceňujú výhody eura pri cestovaní, pri porovnávaní cien v iných krajinách a pri výške bankových poplatkov. Euro podporujú viac muži ako ženy, viac vysokoškolsky vzdelaní a študenti a viac mladí ľudia.
Ako v prieskume dopadli Slováci
„Patríme medzi päť krajín, ktoré najviac podporujú euro,“ hovorí Králik. Okrem Slovenska sú najväčšími podporovateľmi spoločnej meny Luxembursko, Írsko, Nemecko a Estónsko. Len 22 % Slovákov si myslí, že euro nie je dobré pre Slovensko.
„Na Slovensku medziročne stúpla podpora v euro o 4 percentná na súčasných 67. Až 77 % Slovákov si myslí, že euro je prínosné pre EÚ ako celok. O opaku je presvedčených 10 % Slovákov,“ približuje výsledky prieskumu.
Ten naznačuje, že euro sa pre Slovákov nestalo súčasťou ich európskej identity. Pocit európskosti euro vyvoláva len u 20 % Slovákov.
Slovákom robí najväčšie problémy 2-centová minca. Za zrušenie 1– a 2–centových mincí by zdvihlo ruku 72 % Slovákov.
Až 38 % Slovákov ešte stále pri nákupoch prepočítava eurá na koruny.
Malý prieskum v predajniach
„Áno, prerátavajú. Aj ja, aj zákazníčky,“ hovorí majiteľka predajne bižutérie a módnych doplnkov v centre Humenného Andrea Makarová.
„Tipujme, že takých 50 percent zákazníčok, prevažne v strednom a staršom veku. Mladí do 25 rokov nie, tí sa veľmi nad cenami nezamýšľajú,“ hovorí z dlhoročných skúseností.
Zákazníčky podľa jej slov prerátavajú ani nie tak jednotlivé položky, ako výslednú sumu nákupu. „Možno aj preto, či to nie je pre ne pridrahé, či si môžu dovoliť z rodinného rozpočtu toľko minúť,“ myslí si. „Keď chodievam do Česka, ceny prerátavam na koruny i eurá. Porovnávam ich a zisťujem, aké je u nás všetko drahé,“ dodáva.
Vedúca predajne zo siete potravín na pešej zóne odhaduje, že eurá na koruny prerátava necelých 30 percent zákazníkov. „V mysli si ceny preráta určite viac ľudí, ale pri pokladni sa o cenu v korunách zaujíma už málokto. Nežiadajú pokladníčky, aby im ju prerátali, s tým sa nestretávame už vôbec,“ hovorí.
Dôvodom, prečo sa koruna pomaly vytráca z mysle, je podľa nej aj každodenný zhon a stres. „Ľudia nakupujú v rýchlosti, neraz v chvate, niekedy si ceny ani poriadne nevšimnú. A prerátavať jednoducho nestíhajú,“ dodáva.
Ústup koruny, najmä v ostatných dvoch rokoch, je viditeľný aj podľa Ivety Kucovej, vedúcej predajne drogérie v centre mesta. „Keď boli cenovky duálne, tak ľudia videli, čo koľko stojí aj v korunách. Keď zišli koruny z očí, schádzajú aj z mysle,“ hovorí.
Ceny podľa nej prerátava odhadom len necelých 20 percent prevažne starších zákazníkov. „Oveľa viac je takých, čo si sťažujú, že eurá sa míňajú rýchlejšie ako koruny a je ich menej. To máme na dennom poriadku. Ale Slováci sú prispôsobiví a zvyknú si na všetko,“ dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín