V obci Topoľa ukončili v týchto dňoch opravu židovského cintorína. Patrí k najväčším v okrese Snina. Projekt jeho obnovy podporil Finančný mechanizmus Európskeho hospodárskeho priestoru a štátny rozpočet SR.
SNINA. Obnova cintorína odštartovala pred ôsmimi mesiacmi a vyžiadala si stovky odpracovaných hodín. Informovala o tom Mária Bobriková, starostka obce Topoľa, ktorá projekt realizuje v partnerstve s neziskovou organizáciou Karpatské drevené cerkvi a Nadáciou pre ochranu biodiverzity Karpát.
Na pietnom mieste ako prvé odstránili rozbujnené dreviny. Ich nekontrolovaný rast nenávratne poškodil viaceré pieskovcové náhrobníky.
Po odstránení odumretých stromov a koreňových systémov sa na cintoríne zreteľnejšie ukázala pôvodná no zničená kamenná ohrada. Pod odborným dohľadom pamiatkarov z Prešova ju obnovili a v hornej časti doplnili dreveným oplotením, aby areál ochránili pred lesnou zverou.
K ďalším aktivitám patrilo čistenie náhrobných kameňov od machov a lišajníkov. Poslednou v réžii obce Topoľa bude úprava a zveľadenie prístupovej cesty k cintorínu.
Pomáhali dobrovoľníci
Na vykonaných prácach sa podieľali dobrovoľníci prevažne z Topole. Dvoch ďalších pracovníkov zamestnala obec od marca do novembra tohto roka s finančným príspevkom úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Židovský cintorín v Topoli je druhým najväčším v okrese Snina. Od roku 2000 je národnou kultúrnou pamiatkou. V zmienenej obci stojí aj ďalšia vzácna pamiatka.
Je ňou drevený chrám sv. Michala Archanjela postavený na prelome 17. a 18. storočia. Jeho ikonostas z polovice 18. storočia má štvorradovú architektúru a vyniká pestrosťou farieb.
Od roku 2012 je v predsieni chrámu umiestnená expozícia o histórii gréckokatolíckej cirkvi a jej kňazovi Alexandrovi Duchnovičovi významnom rusínskom buditeľovi, ktorý sa v Topoli narodil aj pôsobil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín