Každý, kto sa čo i len jedeň deň zdrží na území kontaktných krajín, Maďarska a Rakúska, je vyradený z darcovstva na nasledujúcich 28 dní po návrate na Slovensko. Darovať krv nemôžu ani tí, čo prišli do styku so žltačkou. Tá je teraz rozšírená v Sninskom okrese, len nedávno bola podobná situácia v Medzilaborciach.
HUMENNÉ. Slovenský Červený kríž už tradične na jeseň prostredníctvom svojej kampane vyzýva mladých ľudí – prvodarcov, ale aj mnohonásobných darcov krvi, aby išli darovať krv.
Práve na nich sa aj humenskí zdravotníci spoliehajú teraz viac ako kedykoľvek predtým. Krvi je málo. Túto životne vzácnu tekutinu totiž ešte stále nevieme vyrobiť. Dá sa získať iba darovaním.
Študenstská kvapka sa začala 19. októbra a potrvá do 20. novembra 2015. Kampaň organizuje Slovenský Červený kríž v spolupráci s Národnou transfúznou službou SR (NTS SR) a hematologicko-transfuziologickými oddeleniami (HTO) nemocníc.
V Humennom môžete absolvovať odbery krvi na HTO každý utorok, štvrtok a piatok od 7.00 do 10.00 hod.
Vyhrň si rukávy pre dobrú vec
Takto znie slogan 21. ročníka Študentskej kvapky krvi. Pre dobrú vec sa vyhrnúť rukávy oplatí. Tak je to aj v prípade darovania krvi v prospech ľudí, ktorým môže krv zachrániť život, či výrazne zlepšiť ich kvalitu života.
Cieľ kampane je rozširovať rady pravidelných darcov krvi. Je to tiež príležitosť povzbudiť sa medzi sebou navzájom a rozhodnúť sa ísť darovať krv spolu s kamarátmi, spolužiakmi či kolegami.
Študentská kvapka krvi prebieha od pondelka 19. októbra. Odberové dni v Humennom sú utorok, štvrtok a piatok. V prvé dva nezareagoval na celoslovenskú kampaň nikto. V piatok to už bolo o niečo optimistickejšie.
„Dosť sa spoliehame práve na kampane cielené na prvodarcov, ako sú študentská a Valentínska kvapka. Potrebujeme omladiť darcovskú základňu a naučiť mladých, zdravých ľudí, aby darovali krv pravidelne,“ hovorí Valéria Bašistová, primárka HTO NsP v Humennom.
Žltačka a utečenci
Situácii s nedostatkom krvi neprispieva ani aktuálna utečenecká kríza. Ak ste sa čo i len jedeň deň zdržali na území Maďarska a Rakúska, vyradia vás z darcovstva na nasledujúcich 28 dní po návrate na Slovensko.
Darovať krv nemôžu ani tí, čo prišli do styku so žltačkou. Tá je teraz rozšírená v Sninskom okrese, len nedávno bola podobná situácia v Medzilaborciach.
„To všetko nám odoberá darcov. Krvi je aktuálne naozaj veľmi málo. Balansujeme na hrane,“ priznáva primárka.
Ďalšia skutočnosť, ktorá celkovú situáciu komplikuje, je vysoká migrácia ľudí za prácou. Nádej preto zdravotníci vkladajú do stredoškolákov, sú perspektívnejší v tom, že zostanú na Slovensku ešte aspoň do skončenia školy, v lepšom prípade aj počas vysokoškolského štúdia.
Valéria Bašistová počíta, koľko odberov pri periodicite každé 3 mesiace by v takom prípade mohol absolvovať každý z nich.
Martin z prvého odberu nemal strach. Foto: Miroslava Masicová
Anna a Jana prišli z presvedčenia
Anna (19) zo Strednej odbornej školy obchodu a služieb prišla darovať krv prvýkrát. Motivovala ju sestra, ktorá tak robí pravidelne.
Po prvom kontrolnom odbere dúfa, že prejde aj zdravotnou prehliadkou a dnešným dňom sa tak začne nová etapa jej života, naplnená pomocou iným.
V piatok prišla na transfúzku so spolužiačkou Janou (19). Tá vraj neváhala, uvažovala o tom už dávno, len vraj potrebovala nájsť niekoho, kto by jej robil spoločnosť, aby nešla sama.
„Z prvého odberu strach nemám. Viem, čo ma čaká. Darcovia krvi sú aj otec, aj brat. Dúfam, že to dnes dobre dopadne a aj ja sa stanem darkyňou. Nikdy nevieme, kedy budeme my sami alebo naši blízki práve pomoc v takejto forme potrebovať, tak keď sa dá, je správne do tej obrovskej krvnej banky prispievať. Aby sme si z nej raz možno mohli požiadať o pôžičku,“ hovorí.
„Nemôžeme nikoho nútiť, môžeme len motivovať. Ak má niekto strach z odberu a niekde na lôžku nám má kolabovať, je potom lepšie vyradiť ho ešte pred odberom. Niekedy aj úplne zdraví ľudia majú obrovský strach z odberu a to nie je dobré. Darca musí byť aj v psychickej pohode. Najdôležitejšie je zbaviť sa vnútorného strachu z darcovstva. Preto je u nás aj taká možnosť, že si to človek príde len tak omrknúť, rozhliadnuť sa, zoznámiť s prostredím. Nemusí hneď na prvýkrát aj darovať krv. Príde, keď sa na to bude cítiť, lebo najdôležitejšie je, aby sme tých, čo to nerobia z presvedčenia, nenútili a naopak tých, ktorí to chcú robiť, podchytili,“ myslí si Valéria Bašistová.
Martin to berie zodpovedne
Martin (18) je žiak Strednej odbornej školy technickej a prišiel na podnet svojho učiteľa. Ten im povedal, že práve prebieha Študentská kvapka krvi a tí, čo už majú po osemnástke, by to mohli skúsiť. Táto výzva oslovila piatich chalanov z triedy.
„Už keď raz začnem, určite budem chodiť každé 3 mesiace. Neprestanem. Veď je to nielen pomoc iným, ale vlastne tým pomáham aj sebe. Budem tak mať istotu, že som zdravý. Dúfam, že aj ostatní chalani to zoberú tak vážne a mohli by sa pridať aj ďalší. Do 20. novembra je času ešte dosť. A tí, čo to nestihnú? Vlastne, nikdy nie je neskoro začať,“ myslí si mladý muž čakajúci pred odberovou miestnosťou.
Informácie pre darcov krvi
Ak ste sa rozhodli darovať krv, musíte spĺňať všeobecné základné kritériá:
Darca krvi môže byť každý duševne a fyzicky zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov (aktívny darca do 65 rokov), ženy s telesnou hmotnosťou minimálne 50 kg, muži 55 kg a s minimálnou hodnotou Hb – muži:135 g/l , ženy:125 g/l.
Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace , pre ženy 4 mesiace od posledného odberu.
Nesmiete byť nosič vírusu HIV (mať AIDS).
Nemôžete byť po prekonaní hepatitídy (žltačky).
Nemôžete trpieť na iné závažné chronické ochorenia.
Dobre vedieť...
Na odber krvi si doneste preukaz poistenca, občiansky preukaz a prvodarca aj zdravotnú dokumentáciu.
Samotný odber krvi trvá cca 7-10 min., objem odobratej krvi je 400 - 500 ml.
Pri darovaní krvi sa darca nemôže nakaziť. Pri odbere sa používa výlučne jednorazový materiál.
Neodporúča sa prísť po fyzickej alebo psychickej záťaži.
Nie je vhodné darovať krv počas menštruácie, resp. tesne pred ňou alebo po nej.
Deň pred odberom konzumujte ľahkú stravu, ráno vypijte aspoň 0,5 l nealkoholických nápojov a zjedzte ľahké raňajky (pečivo, džem, med, ovocie, zeleninu), nejedzte mliečne výrobky, údeniny a podobne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín