IVETA KRAJŇÁKOVÁ z Habury sa venuje propagácii včelích produktov a apiterapii, teda liečeniu pomocou nich. Skôr ako sa z nej stala nadšená propagátorka produktov včiel, precestovala tisícky kilometrov, navštívila špecializované výstavy, apiterapeutov i kliniku, kde liečia včelím jedom. Nenechala si ujsť ani prehliadku závodu v ďalekom Perme, kde sa produkty vyrábajú. Včelie produkty sama užíva a občas si ľahne do „domčeka“ nad úľmi, ktorý má pri dome, aby vdychovala úľový vzduch a relaxovala. O blahodarných účinkoch včelích produktov organizuje prednášky. Hoci je u nás liečenie včelími produktmi v plienkach, verí, že mu svitá na lepšie časy.
Ako sa to všetko začalo?
„Môj partner začal včeláriť v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Potom včely načas 'odložil' a vrátil sa k nim až v roku 2008. Zvykne hovoriť, že podnikateľ môže hrať golf, chodiť na ryby alebo poľovať. A môže aj včeláriť. Bral to ako koníček, ako relax a odpútanie sa od starostí, ktoré prináša podnikateľský život. V roku 2013 prišiel zlom. Dostal infarkt. Brali sme to ako výstrahu, že sa treba viac zamyslieť nad vlastným životom. Viac sme si začali všímať zdravotný aspekt včelárstva, produktov včiel a ich aplikáciu na ľudský organizmus.“
Prvé skúsenosti s apiterapiou ste získali u susedov.
„V ukrajinskom mestečku Dolina sme sa na stretnutí zakarpatských včelárov zoznámili s lekárkou, ktorá lieči pomocou včelích produktov. Boli sme u nej na exkurzii. Má postavený jedno a trojlôžkový domček, v ktorom sú osadené úle. Terapia spočíva v ležaní nad úľmi a inhalovaní úľového vzduchu. Okrem toho, že ide aj o výbornú formu relaxu, na človeka pôsobí tiež silové pole včiel. Urobilo to na nás taký silný dojem, že sme si podobný domček postavili v Habure neďaleko nášho domu. Inhaluje sa v ňom med, peľ, propolis, materská kašička. Takáto terapia je vhodná pre astmatikov a pri ochoreniach dýchacích ciest. Keď nejaký orgán nepracuje tak, ako by mal, má inú frekvenciu a včely 'upozornia' na problém. Cítite mikrovibráciu, mravčenie. Vhodné je začať s pätnásťminútovým pobytom a sledovať krvný tlak, lebo pobyt v domčeku ho zvyšuje. Vhodných je 10 až 15 pobytov. Máme to overené, lebo už tri roky domček sami využívame.“
Cesty pokračovali ... .
„Nabehali“ sme po Ukrajine odhadom 12 000 kilometrov. Na cesty nás vyhnal záujem o apiterapiu, teda liečenie včelími produktmi. Dozvedeli sme sa, že na Kryme pôsobí lekár, ktorý s apiterapiou dosahuje výborné výsledky. Išli sme tam. U nás je to len v začiatkoch, kým na Ukrajine, v Číne, v Rusku, Rumunsku, Bulharsku je táto alternatívna známa a rozšírená. Dostali sme sa do Poltavy na exkurziu do včelnice, ktorá sa špecializuje na produkciu materskej kašičky. Postupne sme zvládli problematiku peľovú, propolisovú, výrobu tinktúr i miešanie mastí. Na svetovej výstave včelárov a včelárstva Api mondia 2013 sme sa po prvý raz zoznámili so spoločnosťou z Permu, ktorá vyrába produkty na báze včelích produktov.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín