Mesto Medzilaborce prišlo o viac ako 180 hektárov lesa. Majetok v účtovnej hodnote vyše 680-tisíc eur prehralo v súdnom spore so Združením vlastníkov pôdy, lesa a urbariátu Medzilaborce. Rozhodol o tom Okresný súd v Humennom ešte v roku 2011. Vtedajší primátor Ivan Solej sa rozhodol nepodať voči rozsudku odvolanie. Neskoršie právne kroky na zvrátenie stavu úspešné neboli. Súčasné vedenie mesta je presvedčené o tom, že exprimátor mal hájiť záujmy mesta a vo veci ďalej konať. Podá trestné oznámenie. Bývalý primátor sa bráni tým, že z dokazovania vyplynulo, že obrana mesta je nezmyslená a nepodaním odvolania mesto ušetrilo 28-tisíc eur.
MEDZILABORCE. Mestskí poslanci uložili hlavnému kontrolórovi mesta, aby sa kauzou lesa zaoberal.
Súdny spor o vyše 180 hektárov lesa sa ťahal od roku 2008. V tom roku právne vzniklo Združenie vlastníkov pôdy, lesa a urbariátu Medzilaborce – Pozemkové spoločenstvo a začalo si nárok na pozemky uplatňovať.
Vtedajší právni zástupcovia mesta Jozef Bujdoš a Miroslav Korch postavili obhajobu na skutočnosti, že žalobca, teda pozemkové spoločenstvo, nie je právnym nástupcom členov, fyzických osôb, pôvodného spoločenstva Bývalí urbarialisti želiari obce Medzilaborce. To vlastnilo predmetné pozemky a zaniklo v roku 1958.
Poukázali na to, že mesto nadobudlo vlastníctvo k predmetným pozemkom na základe skutočností stanovených zákonom o majetku obcí, riadne sa o ne staralo, využívalo ich a vlastníctvo mesta rešpektovalo aj vtedajšie Združenie vlastníkov pôdy, lesa a urbariátu. Vniesli tiež námietku vydržania.
Pokyn nepodať odvolanie
Nové vedenie mesta zmenilo v roku 2010 právneho zástupcu. Stal sa ním Matej Sýkora.
Okresný súd v Humennom 18. marca 2011 rozhodol, že výlučným vlastníkom pozemkov je novovzniknuté spoločenstvo. Náhradu trov účastníkom konania nepriznal. Proti rozsudku bolo možné podať odvolanie do 15 dní od jeho doručenia.
Vtedajší primátor Ivan Solej však listom z 20. apríla dal právnemu zástupcovi Sýkorovi pokyn, aby v tejto veci nepodnikal žiadne ďalšie kroky. Rozsudok prvostupňového súdu tak 5. mája 2011 nadobudol právoplatnosť. Mesto tým prišlo o pozemky v účtovnej hodnote 683 641,70 eur i o možnosť získať ich späť do svojho vlastníctva.
Ďalšie pokusy zvrátiť výsledok sporu v prospech mesta úspešné neboli. Advokát Korch v januári 2012 dal podnet na podanie mimoriadneho dovolania voči tomuto rozsudku na Generálnu prokuratúru. Krajská prokuratúra mu však oznámila, že keďže oficiálne nezastupuje žiadnu zo zúčastnených strán, jeho podnet odkladá.
Trojročná lehota na podanie odvolania voči rozhodnutiu súdu, a tým aj posledná možnosť samosprávy v tejto veci konať, vypršala v apríli 2014.
Kokuľa: Zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať
Súčasné vedenie mesta je presvedčené o tom, že bývalý primátor nekonal správne.
„Vydal pokyn neodvolať sa proti rozsudku bez predchádzajúceho informovania poslancov, bez uznesenia zastupiteľstva. Urobil tak prakticky bez akéhokoľvek návrhu, bez vysvetlenia, bez vypracovania právnej analýzy,“ hovorí primátor Vladislav Višňovský (Smer).
„Primátor je zo zákona o majetku obcí povinný majetok obce zveľaďovať, chrániť a zhodnocovať. Je povinný používať všetky právne prostriedky na ochranu majetku, vrátane včasného uplatňovania svojich práv alebo oprávnených záujmov pred príslušnými orgánmi,“ zdôraznil v kontrolnej správe hlavný kontrolór mesta Vladimír Kokuľa.
„Vtedajší primátor mesta Ivan Solej v tomto právnom spore nevyužil všetky právne prostriedky na ochranu majetku Mesta Medzilaborce a to najmä v zmysle Zákona o majetku obcí č. 138/1991 Zb. v znení neskorších predpisov § 7 ods. 2 písm. c,“ uviedol v kontrolnom výstupe v závere.
Višňovský: Využijeme všetky právne kroky
Niektorí medzilaborskí poslanci pokladajú konanie exprimátora za účelové. „Javí sa tak. Došlo k zmene právneho zástupcu a je tu pokyn neodvolať sa. Primátor nemohol vopred prejudikovať výsledok odvolania,“ myslí si poslanec Adrián Kaliňák (Smer).
Poslanec Alexander Černega (Sieť) už v minulosti upozorňoval na to, že v pozemkovom spoločenstve majú podiel aj príbuzní bývalého štatutára.
Na rokovaní mestského zastupiteľstva na sklonku septembra sa poslanci zaujímali, aké ďalšie kroky vedenie mesta podnikne.
„Odvolanie nie je možné, trojročná lehota vypršala. Mesto v zmysle zákona o ochrane majetku obcí je povinné podať trestné oznámenie v tejto veci,“ reagoval Višňovský.
Priestor vybojovať späť pozemky je podľa neho veľmi úzky a šanca takmer nulová. „Niekto pochybil a orgány činné v trestnom konaní sú na to, aby rozhodli,“ dodal Kokuľa.
Solej: Išlo o nespravodlivý boj mesta proti vlastným obyvateľom
Bývalý primátor Ivan Solej svoje rozhodnutie neodvolať sa obhajuje úsporou finančných prostriedkov.
„Rozhodol som sa nepodať odvolanie a vydať pokyn preto, že došlo k úspore finančných prostriedkov mesta asi 28 000 eur. Ak by mesto zotrvávalo na svojom, urbár by si bol uplatnil súdne trovy, ktoré by v odvolacom konaní ešte narástli,“ uviedol v písomnom stanovisku.
„Z vykonaného dokazovania jasne vyplynulo, že obrana mesta je nezmyselná a takto to aj konštatoval súd. Boli aj pochybnosti o tom, že predchádzajúci právny zástupca mesta predkladal na súd pozmeňované dôkazy,“ dodal.
„Ja ani moja rodina nemáme v tomto žiadne majetkové podiely a vždy som toto konanie považoval za nespravodlivý boj mesta proti vlastným obyvateľom,“ zdôraznil.
Prípadné podanie trestného oznámenia pokladá za ďalší pokus o šikanovanie svojej osoby.
„Nespáchal som žiadny trestný čin, len uchránil mesto pred platením súdnych trov. O mojom postupe som vždy informoval poslancov aj dotknutých zamestnancov a členov mestskej rady,“ uzavrel.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín