V Humennom sa začal triediť odpad v roku 2005. Už teda vyše 10 rokov obyvatelia mesta nehádžu všetko do jedného koša, ale majú 672 nádob na separovaný zber. Zvlášť vyhadzujú sklo, plasty, papier, viacvrstvové kombinované materiály a obaly z kovu i textil. Tento odpad môžu priviezť aj priamo do areálu Technických služieb, kde ho bezplatne odoberú.
HUMENNÉ. Spoločnosť ENVI – PAK vyhlásila 6. ročník súťaže o najlepšie mestá a obce v triedení odpadov.
V kategórii Samospráva s najvyššou hustotou zbernej siete, si medzi mestami s viac ako 5000 obyvateľov Humenné vytriedilo 1. miesto.
V recyklácii odpadu vysoko prevyšuje celoslovenský priemer, ktorý je na úrovni 10 percent. Humenčania v minulom roku odviezli na skládku 77,2 percenta tuhého komunálneho odpadu, čo znamená, že 22,8 percenta vytriedili.
V roku 2014 obyvatelia mesta Humenné vyprodukovali celkom 11 113,77 tony komunálneho odpadu. Z toho bolo na skládke uložených takmer 8 600 ton a zvyšných viac ako 2 500 ton odpadu bolo zrecyklovaných.
„Oproti celoslovenskému priemeru sme na tom mimoriadne dobre, ale netešne sa priveľmi,“ upozorňuje Milan Kuruc, riaditeľ Technických služieb mesta Humenné. „Napríklad také Švédsko má recyklovaného odpadu až 94 percent a len 6 percent ide na skladku,“vysvetľuje.
„Predpisy EÚ a nový zákon o odpadoch nás zaväzujú, aby sme do roku 2020 zvýšili množstvo vyseparovaného odpadu na úroveň 50 percent. Všetko to bude o uvedomelosti občanov a ich postoju k životnému prostrediu,“ predpovedá Kuruc.
Humenčania najlepší
Mesto Humenné má so spoločnosťou ENVI – PAK uzavretú zmluvu od roku 2010, Technické služby mesta Humenné s ňou spolupracujú už piaty rok.
Spomínaná súťaž mala štyri kategórie, jedna priniesla víťazstvo Humennému, ktoré sa stalo držiteľom ocenenia Samospráva s najvyššou hustotou zbernej siete.
Hodnotili sa fakt, aký objem kontajnerov a vriec majú ľudia k dispozícii na triedenie a teda ako komfortné sa pre nich triedenie stáva.
Čím viac triedime, tým viac máme
So zvyšujúcou sa úrovňou triedenia narastajú aj príspevky, ktoré poberá mesto z Recyklačného fondu SR. V minulom roku si Humenné prilepšilo o 17 574 eur, v 2013 to bolo 12 936 eur.
Z toho, že občan recykluje, nemá v podstate nič, okrem dobrého pocitu, že pomohol životnému prostrediu, no mesto ako také z toho profituje.
„O čo viac odpadu sa vytriedi, o to menej sa odvezie na skládku odpadu a o to menej mesto zaplatí za jeho uloženie na skládke. Okrem toho, vyseparovaný odpad predávame zazmluvneným odberateľom a takto získané peniaze použijeme na nákup ďalších kontajnerov, aby sme zvýšili hustotu zbernej siete,“ vysvetľuje Kuruc.
Čo s vytriedeným odpadom?
V Humennom je rozmiestnených 217 kontajnerov na plasty, 207 na papier, 234 na sklo a 14 kontajnerov na VKM a obaly z kovu.
„Sídliskový separovaný odpad sa zbiera raz týždenne a separovaný odpad z rodinných domov razmesačne podľa harmonogramu zberu. Vyzbieraný odpad sa dotrieďuje v separačnej hale,“ vysvetľuje zástupkyňa riaditeľa TS mesta Humenné Dagmar Krajníková.
Plasty sa pri spracovaní dotrieďujú. Vytriedia sa PET fľaše podľa farieb a ostatné plasty (fólia farebná a transparentná, tvrdé plasty, PP/PS - tégliky, HDPE - drogéria) a sú zlisované do balíkov.
Papier je rovnako dotriedený a zlisovaný v automatickom lise.
Rovnaký postup je aj pri viacvrstvových kombinovaný materiáloch (VKM), avšak kovové obaly sú uložené do vriec a kontajnerov, pripravené na odovzdanie na zhodnotenie oprávnenej spoločnosti.
Sklo je voľne uložené v areáli TS a pripravené na ďalšie zhodnotenie oprávnenej spoločnosti.
„Odpad, ktorý sa nedá zhodnotiť, končí v kontajneri, ktorý sa vyvezie na miestnu skládku odpadov,“ upresňuje Krajníková.
Okrem kontajnerového a vrecového systému triedenia majú občania možnosť doviezť odpad aj priamo do areálu Separačného dvora na Sninskej ulici v Humennom. Odoberú ho bezplatne.
„Často sa stáva, že pri zbere triedeného odpadu zo sídlisk nachádzame v kontajneroch na separovaný odpad zmesový komunálny odpad z domácností, ktorý sa nedá zhodnotiť. V takom prípade vyprázdnia takéto znehodnotené kontajnery do bežného domáceho komunálneho odpadu,“ vysvetľuje zástupkyňa riaditeľa.
Zbierame aj textil
Textilu môzu občania odovzdať do zberných nádob, ktorých je v rámci celého mesta 50 a sú rozmiestnené miestach s najväčšou koncentráciou obyvateľov na sídliskách a pri rodinných domoch.
„Kontajnery vyprázdňuje dvakrát za mesiac externá špecializovaná firma, ktorá textil odvezie na recykláciu,“ hovorí Milan Kuruc.
Porovnanie
Koľko a čoho vytriedili obyvatelia mesta Medzilaborce a mestských častí v roku 2014
zmesový komunálny odpad - 1373,47 t
objemný odpad - 113 t
kompozitné obaly - 6,71 t
obaly z papiera a lepenky - 11,95 t
obaly z plastov (pet) - 12,19 t
obaly z kovu - 3,53 t
obaly zo skla - 23,05 t
vyradené elektrické a elektronické zariadenia - 1,919 t
vyradené elektrické a elektronické zariadenie iné - 1,184 t
zmiešaný odpad zo stavieb a demolácii - 17,53 t.
Koľko a čoho vytriedili obyvatelia mesta Snina v roku 2014
Triedený odpad bol vyzbieraný v roku 2014 v celkovom množstve 2 217,72 t.
Vo všeobecne sledovaných komoditách (tetrapaky, sklo, papier, plasty, kovové obaly) bolo vyzbieraných 587,26 t. V prepočte na jedného obyvateľa je to 28,76 kg.
Ak k tomu pripočítame biologicky rozložiteľný odpad (BRO) z rodinných a bytových domov a zelene z mesta v množstve 1397,72 t, nebezpečný odpad, drevo, kovy a nie nebezpečný odpad, tak v prepočte na jedného obyvateľa bolo triedeného odpadu 108,61 kg.
Veľká časť triedených plastov (148,22 t ) prišla taká znečistená, že nemohla byť odoslaná na recykláciu, ale bola odvezená na spálenie, čo stálo 39 eur za tonu.
Tetrapaky a kovové odpady 14,55 t, sklo 245,47 t, plasty 207,60 t, papier 119,64 t, BRO /byty a RD/ 761,40, BRO /verejná zeleň/ 636,32 t, drevo 91,20 t, nebezpečný odpad 16,54 t, nie nebezpečný odpad 86,72 t, kovy 38,28 t.
Za prvých deväť mesiacov 2015 je vyseparovaných: papier 105 t, sklo 122 t, plasty 148 t, kovové obaly 6 t, drevo 87 t.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín