Členovia humenského Podvihorlatského železničného spolku (PŽS) vrátia zašlú slávu hollywoodskej hviezde Sergejovi. Rušeň si pred rokmi zahral s Georgeom Clooneym vo filme Peacemaker. Naposledy sa rútil po koľajniciach pred pätnástimi rokmi. Odvtedy je súčasťou zbierky Múzejno – dokumentačného centra. Na Deň železnice ho priviezli do humenského rušňového depa, kde sa oň postarajú. „Je to pre nás výzva, pretože Sergej je momentálne pokazený a nepojazdný. Našou úlohou bude dať ho do poriadku,“ hovorí predseda PŽS Dominik Drevický.
HUMENNÉ. Rušeň Sergej vyrobili v roku 1971 v ukrajinskom Luhansku ako 1185. kus svojho druhu.
Spočiatku ťahal nákladné vlaky v ťažkom teréne medzi Zvolenom a Vrútkami, ako aj na Horehroní či pri Čremošnom. Pre charakteristický dunivý zvuk motora prezývali tieto stroje bubny tajgy.
Na naše koľaje sa rušne dostali po tom, ako elektrifikovali širokorozchodnú trať do Hanisky. V humenskom rušňovom depe ich bolo vari aj 15. Jazdili na Prešov, Michaľany, Veľké Kapušany.
„V zime sa na nich jazdilo výborne pre sneh, záveje. Boli vynikajúce. Radi sme na nich jazdili, lebo boli komfortné. Odpruženie bolo perfektné, nebola v nich zima. Na vtedajšiu dobu to boli solídne mašiny,“ spomína dôchodca Konštantín Džugan, člen Spolku, ktorý celý svoj aktívny život prežil na železnici. Na Sergejoch jazdil vyše desaťročie.
V útrobách. Foto k článku: Jana Otriová
Bol poriadne nenásytný
Na druhú koľaj odstavila bubny tajgy vysoká spotreba nafty a oleja. „Mašinky Pegasy z ČKD boli úspornejšie. Ekonomika zohrala svoje. Aj keď mnohé kusy Sergejov boli po generálke vo veľmi dobrom stave,“ hovorí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín