S rozvojom strojárskeho podniku Vihorlat pribúdali v 50. rokoch minulého storočia v Snine aj nové športové odvetvia, napríklad volejbal, basketbal, hádzaná. V roku 1958 založili tiež zápasnícky oddiel .
SNINA. Zápasnícky klub Vihorlat Snina vychoval celý rad výborných zápasníkov, majstrov Slovenska, reprezentantov a aj troch majstrov športu. Jeden z nich je aj František Kováč.
Mal jedenásť rokov, keď sa v roku 1959 prvýkrát postavil na zápasnícku žinenku. Jeho prvý tréner bol zakladateľ sninského zápasenia František Kokoš. Zdokonaľoval sa aj pod vedením odborných trénerov Pavla Kentoša a Štefana Kováča.
Tvrdý tréning prinášal aj prvé ovocie. Ako 17-ročný získal v hmotnosti do 53 kilogramov tretie miesto na majstrovstvách Československa starších dorastencov. Bolo to v roku 1965. Zároveň v tom istom roku bol najúspešnejší zápasník Východoslovenského kraja. O dva roky neskôr sa na medzinárodných majstrovstvách Československa stal juniorským majstrom v oboch štýloch.
Vojenčinu si odkrútil v Dukle Hodonín. Tu získal cenné skúsenosti, ktoré potom ďalej rozvíjal v materskom klube. V roku 1968 prišiel aj ozajstný, „veľký“ úspech v seniorskej kategórii. Stal sa majstrom Československa lopatkovým víťazstvom nad Janom Neckářom z Baníka Ostrava. O rok neskôr pomohol Snine v kvalifikácii s Plzňou a Prostějovom vybojovať I. ligu vo voľnom štýle. V Lipsku na neoficiálnych majstrovstvách Európy do 57 kilogramov vybojoval striebornú medailu. Na turnaji spriatelených armád v Kyjeve obsadil 5. miesto.
V roku 1969 získal na majstrovstvách Československa bronzovú medailu, no o rok neskôr už zaknihoval dva tituly, po jednom v grécko-rímskom a voľnom štýle. Žal úspechy na rôznych medziklubových, ale aj medzinárodných turnajoch. Za vynikajúce výsledky mu v roku 1971 udelili titul majster športu.
Dobré kamarátske spomienky má na Jana Neckářa, Petra Letka, Mikuláša Timka, Vojtecha Tótha, no a, samozrejme, na klubových kamarátov – zápasníkov. V roku 1979 skončil s aktívnou činnosťou a začal sa venovať výchove mládeže v materskom klube Vihorlat. Počas svoje trénerskej činnosti vychoval desiatky vynikajúcich zápasníkov ako Petra Handru, Mariána Vohnouta, Hudákovcov, Tibora Čopíka, Bohuša Piskora, Jana Kováča a celý rad ďalších. Z mladších to boli Miroslav Štofira, bratia Norbert a Róbert Dzemjanovci, Matúš Leňo, Daniel Chomanič, Marcel Leňo, Tomáš Krupjak, Viktor Lojka, Mikuláš Dziuba, ktorí reprezentovali Slovensko ako kadeti.
Ocenením záslužnej práce Františka Kováča s mládežou bolo udelenie čestného uznania medzinárodnej federácie FILA , ktoré mu v Bratislave odovzdal Mila Ercegan, vtedajší prezident FILA Je na ňom aj podpis už nebohého predsedu MOV Juana Antonia Samarancha.
V roku 2014 ZK Vihorlat Snina, mesto Snina a mesto Humenné usporiadali MS kadetov (chlapcov a dievčat) v oboch štýloch. František Kováč, ešte stále plný energie, pomáhal reprezentačnému trénerovi Slovenska Erikovi Capovi s prípravou kadetov, ale aj po organizačnej stránke. Po ich skončení mládežnícky tréner František Kováč skončil s trénerskou činnosťou.
Dnes 67-ročný zaslúžilý majster športu si užíva zaslúžený dôchodok. Stretáva sa s priateľmi, navštevuje známych. Veľa času trávi na chalupe v Kolbasove, no rád si v letnom období urobí relax aj na atraktívnych Sninských rybníkoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín