Na Zemplíne sa od jari tohto roka rekonštruujú viaceré sakrálne pamiatky. Sú medzi nimi drevené chrámy, ich vzácne interiéry i židovský cintorín jeden z najväčších v tomto regióne.
SNINA. "Našou prvou investičnou aktivitou, ktorá sa začala v marci tohto roka, bola obnova židovského cintorína v Topoli. S vyše 40 náhrobnými kameňmi je druhým najväčším židovským cintorínom v okrese Snina a jediným, ktorý mal v minulosti kamenné oplotenie," uviedla Daniela Galandová z neziskovej organizácie Karpatské drevené cerkvi.
V tomto roku prešli obnovou i drevené gréckokatolícke chrámy v Topoli a v obci Inovce. Práce sa začali v júni, pokračovali v letných mesiacov a skončili v auguste.
"Pozostávali z vyčistenia šindľových striech oboch chrámov a obnovy ich vonkajších a vnútorných náterov," vysvetlila Galandová.
Od jari tohto roka sa renovujú aj ikonostasy a samostatné ikony chrámov v Inovciach, Ruskej Bystrej a Hrabovej Roztoke. Reštaurátori budú s prácami hotoví pravdepodobne v decembri.
V pláne je dokončiť oplotenie cintorína v Topoli a ošetriť jeho náhrobné kamene.
Dva chrámy ich ešte čakajú
"Čaká nás ešte obnova dvoch drevených chrámov, a to v Šmigovci a Hrabovej Roztoke. Oba vlastní Gréckokatolícka farnosť Šmigovec. Sú v havarijnom stave a dlhodobo nevyužívané," ozrejmila Galandová.
Práce chcú začať na jeseň a dokončiť ich v apríli budúceho roka.
Všetky renovované chrámy aj židovský cintorín v Topoli sú národné kultúrne pamiatky. Ich obnovu podporil Finančný mechanizmus (FM) Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a štátny rozpočet SR.
"Z celkových oprávnených výdavkov projektu 295 809 eur predstavuje grant FM EHP a štátneho rozpočtu SR 266 228 eur. Zvyšných 10 percent spolufinancujú organizácie Karpatské drevené cerkvi sumou 9 012 eur, Nadácia pre ochranu biodiverzity Karpát sumou 20 000 eur a obec Topoľa poskytla 569 eur, konkretizovala Galandová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín