HUMENNÉ. V Evakuačnom tranzitnom centre (ETC) v Humennom našlo tento týždeň dočasné útočisko 53 utečencov prevažne z Eritrey a Somálska.
V mene neziskovej organizácie ETP Slovensko o tom informovala Beáta Hybáčková. Dodala, že na Slovensko prišli v utorok prostredníctvom Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR).
Evakuačné tranzitné centrum v Humennom má kapacitu 150 miest a prevádzkuje ho Migračný úrad slovenského ministerstva vnútra.
ETP Slovensko ako prvá nezisková organizácia v ňom pôsobí od roku 2009, pričom spolupracuje s Úradom vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), Medzinárodnou organizáciou pre migráciu (IOM) a Migračným úradom.
Od roku 2009 tu istý čas strávilo už vyše 800 utečencov, prevažne šesť mesiacov.
Nezisková organizácia ETP poskytuje od roku 2009 utečencom v evakuačnom centre zdravotnú starostlivosť, sociálnu prácu, tlmočnícke služby a denné aktivity, ako je vzdelávanie, šport či kultúra.
Často ide o vzdelaných ľudí
„Klienti prichádzajú na Slovensko plní strachu a obáv, snažia sa nájsť útočisko pred prenasledovaním, útlakom a násilím, ktoré im znemožnili žiť plnohodnotný život vo vlastnej krajine, pričom neraz ide o vzdelaných ľudí,“ popisuje ich ťažkú situáciu Hybáčková.
Ako uviedla Hybáčková, pred presídlením do inej krajiny strávia utečenci v Humennom približne šesť mesiacov.
„V Humennom absolvujú lekárske prehliadky a prídu za nimi zástupcovia ich budúcich krajín, ktorí potom pripravia transport,“ povedala Hybáčková.
Ako uviedla riaditeľka neziskovej organizácie ETP Slovensko Slávka Mačáková, venuje sa im dvadsaťšesťčlenný tím pracovníkov ETP Slovensko – sociálni pracovníci, pedagógovia, zdravotná sestra, zdravotný brat, lekár pre dospelých i pediater, psychologičky, tlmočníci.
Po pár dňoch aklimatizácie na prostredie sa začína vzdelávací a záujmový program, učia sa angličtinu, získavajú poznatky o západnej kultúre a svojej budúcej domovskej krajine.
Utečenci tu absolvujú aj rôzne kurzy, majú k dispozícii počítačové pracoviská, posilňovňu, deti herňu s množstvom hračiek, veľký dvor s pieskoviskom a preliezačkami. Samozrejme, od samého začiatku v jedálni stravu a lekársku starostlivosť.
Po absolvovaní karantény sa pohybujú aj mimo objektu, individuálne chodia do mesta a organizovane na výlety na zaujímavé miesta Slovenska či na kultúrne podujatia.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín