Snina je od 6. do 18. septembra mestom tolerancie. Pod mottom Nech mlčia zbrane a rinčia štetce sa na 22. ročníku Medzinárodného výtvarného festivalu zišlo viac ako 30 umelcov z dvadsiatich krajín Európy, Ázie a Afriky. Organizátorom podujatia je Galéria Andrej Smolák.
SNINA. Výtvarný festival je jediný svojho druhu na Slovensku s takou dlhoročnou tradíciou a tiež čo sa týka obsahu i rozsahu jeho podujatí. Koná sa už od roku 1994.
„Festival výtvarného umenia v Snine a okolí nazývame preto festivalom, lebo to nie je iba plenér 10 – 20 maliarov, ktorí sa na 10 dní stretnú, spoločne pomaľujú a vymenia si skúsenosti,“ hovorí jeho organizátor akademický maliar Andrej Smolák.
Štrnásťdňový tvorivý pobyt umelcov podľa jeho slov spočíva v intenzívnom tvorení v ateliéroch i v krajine. Je obohatený o niekoľko výstav v meste i regióne, o besedy umelcov na školách a stretnutia umelcov s podnikateľmi vo firmách ako aj domácnostiach, o autorské a národné večery.
„Program festivalu je obohacovaný o koncertné večery a besedy so spisovateľmi, hercami a osobnosťami kultúry a umenia,“ dopĺňa Smolák.
Na tohtoročný festival organizátori pozvali viac ako 30 účastníkov z 20 krajín Európy, Ázie a Afriky, ktorí už aj potvrdili účasť.
„Po prvýkrát k nám pricestujú umelci z piatich nových krajín,“ dodáva. Na festivaloch sa doposiaľ vystriedalo viac ako 500 autorov, niektorí aj opakovane, z približne 55 krajín sveta zo všetkých kontinentov.
Po prvýkrát so spoločnou témou
Novinkou je vyhlásenie témy festivalu: Snina, mesto priateľstva a tolerancie. „Urobili sme tak po prvýkrát. A v čom spočíva táto idea? V tom, že nielen na Ukrajine vzniklo ohnisko vojny, ale aj v mnohých iných krajinách pretrvávajú nepokoje. Preto sme sa rozhodli upriamiť pozornosť širokého okolia na to, že chceme žiť v mieri,“ hovorí Andrej Smolák.
V utorok 15. septembra sa umelci vydajú so svojím dielom na Sninský kameň.
„Každý si ponesie svoje výtvarné dielo, obraz na plátne, a budeme ho vystavovať 2 – 3 hodiny. Každý, kto chce a vystúpi v tento deň na Sninský kameň, môže zobrať z galérie jeden obraz a vyniesť ho hore. Chceme takto demonštrovať svoj vzťah k rôznym národom a národnostiam a vyzývame tak všetkých k tolerancii,“ spresňuje.
Navyše 20 študentov z miestneho gymnázia ponesie na Sninský kameň 20 štátnych vlajok zúčastnených štátov.
„Verím, že na kameni vystúpi aj maliarka z Iraku, ktorá pricestuje na festival už druhýkrát a príde aj s manželom a štyrmi deťmi. Fatima Al Obaidi bez prerušenia cestuje po sympóziách v rôznych krajinách a tak chráni svoje deti pred bombardovaním v Iraku,“ dodáva Smolák.
Dve ocenenia
Slávnostné otvorenie festivalu bolo v pondelok 7. septembrav priestoroch kaštieľa. Slávnostné ukončenie festivalu, výstava nových namaľovaných obrazov a galaprogram bude v kinosále domu kultúry 18. septembra.
Súčasťou galaprogramu bude koncert žiakov a pedagógov ZUŠ v Snine ako aj odovzdanie cien Tibora Bartfaya.
Cenu Tibora Bartfaya tvorí bronzová soška – alegória rieky Cirocha, ktorú vytvoril samotný sochár.
Právo udeľovať ju má Nadácia ART.EAST so sídlom v Snine. Cena sa udeľuje raz v roku umelcom za ich tvorivú činnosť a podnikateľom alebo iným mecenášom za podporu kultúry a umenia.
V tomto roku bude Cena Tibora Bartfaya udelená akademickej maliarke Jarmile Veľkej za tvorivú činnosť a Petrovi Chudíkovi, predsedovi Prešovského samosprávneho kraja, za podporu a rozvoj kultúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín