V júli tohto roka dostalo mesto Humenné ponuku na vstup do Agentúry regionálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja (ARR PSK) a na partnerstvo v rámci nej. O tom, či sa tak stane, rozhodovali poslanci na zasadnutí MsZ. Rozhodli sa pre jednoznačné nie.
HUMENNÉ. Hlasovanie o vstupe mesta Humenné do združenia, vzácne po dlhej dobe a pravdepodobne aj na dlhý čas dopredu, názorovo spojilo humenských poslancov bez ohľadu na politické tričko.
25–tisícový príspevok, ktorý by mesto malo zaplatiť každý rok za členstvo v združení, sa diskutujúcim zdal privysoký a výhody z neho plynúce nezodpovedajúce tejto sume.
Agentúra regionálneho rozvoja PSK bola založená ako Rozvojová agentúra - príspevková organizácia 1. júla 2003. V decembri 2004 bola transformovaná na Agentúru regionálneho rozvoja ako združenie právnických osôb.
V zmysle stanov je otvoreným subjektom, čo znamená, že aj mesto Humenné by sa po určitých procedurálnych opatreniach mohlo stať jeho členom.
Pomáha pri tvorbe projektov
ARR PSK je organizácia poskytujúca služby v oblasti projektového manažmentu pri čerpaní zdrojov EÚ v rámci operačných programov, cezhraničnej spolupráce Slovensko – Poľsko, susedského programu ENI, interregionálnej spolupráce v rámci INTERREG IV.C, spolupráce v oblasti programu Central Europe ako aj v grantových schémach Nórskeho resp. Švajčiarskeho finančného mechanizmu.
Výška ročného členského príspevku je odvodená od počtu obyvateľov daného mesta, pre Humenné by táto suma predstavovala 25 000 eur.
Poslanci vyjadrili jasný nesúhlas
Výhodou členstva, podľa dôvodovej správy, je vraj komplexné poskytovanie portfólia služieb v oblasti projektového manažmentu bezplatne.
„Nedočítal som sa o tom portfóliu. Na margo toho musím skonštatovať, že sa tu bavíme o ročnom poplatku 25–tisíc eur, o peniazoch všetkých Humenčanov, preto by sme si mali aj zodpovedne rozobrať, načo takýto balík komusi dáme. Ak si vezmeme do úvahy, že ide o cezhraničnú spoluprácu, tak môžeme prísť k jednoduchej aritmetike. V rámci programov ENPI, PLSK, HUSKROUA boli v predchádzajúcom sedemročnom programovom období vyhlásené tri výzvy. Ak by mesto aj naozaj išlo do týchto projektov v každej výzve, pričom netreba zabúdať, že Európska komisia už v novom období nechce podporovať projekty bez významného transhraničného dopadu, vychádza mi to v priebehu siedmich rokov na dva, maximálne tri projekty v rámci jedného programu. Môžeme reálne hovoriť, že schopnosť absorpcie nášho mesta implementovať dané projekty nie je väčšia ako 4-5. Pritom kľúčovú úlohu budú tvoriť národné štrukturálne fondy. Ak budeme úspešní, v čo pevne verím, budeme mať ročne 2-3 projekty významného infraštruktúrneho rázu. Preto nie je reálne, aby sme dokázali implementovať projekty v obrovských kvantách, a tiež financie mesta nepustia. Ak by sme naozaj mali využiť služby agentúry za 25–tisíc ročne, museli by sme každý rok, v rámci cezhraničnej spolupráce mať od nich pripravených 10-12 projektov, čo je absolútne vylúčené pri pohľade na množstvo výziev,“ povedal poslanec Miloš Meričko (Klub Za demokratické Humenné)
Jana Andruchová (Smer-SD) si tiež myslí, že za taký vysoký účastnícky poplatok je ponuka výhod vyplývajúcich z členstva v združení nedostatočne definovaná. „Myslím si, že pre rozpočet mesta je toto vysoká suma,“ povedala.
Jej názor zdieľal aj kolega Dušan Sukovský (Smer-SD), ktorý povedal „Ja sa pýtam, čo za to? Aké výhody z tohto členstva budeme mať? Ja za tento návrh rozhodne hlasovať nebudem.“
Návrh nakoniec neprešiel. Nezahlasoval zaň ani jeden poslanec, 19 sa však zdržalo a traja boli proti.
Názor
Agentúra regionálneho rozvoja Prešovského samosprávneho kraja počas programovacie obdobie 2007 – 2013 pracovala na príprave a realizácii mnohých projektov pre Prešovský samosprávny kraj a mnohé samosprávy a subjekty.
Jej generálny riaditeľ Artúr Benes informoval, že za toto programovacie obdobie pripravili a úspešne realizovali projekty v objeme zhruba 60 miliónov eur pre rôznych partnerov.
„Prioritou pre agentúru je Prešovský samosprávny kraj, pre ktorý implementovala projekty v objeme 42 miliónov eur, čím sa významne zhodnotil jeho majetok,“ komentoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín