Birov vyhral, Gajdoš a Dzubák druhí, Butko tretia

Ivan Birov a Tetjana Butko.
Ivan Birov a Tetjana Butko. (Autor: Matúš Kalanin)
Sportnet|9. sep 2015 o 00:00

Finálovými turnajmi sa v Prešove skončil ročník 2014/15 Východoslovenskej veterán tour v stolnom tenise.

HUMENNÉ. Oblastný stolnotenisový zväz v Humennom na ňom reprezentovalo až trinásť zástupcov.

Víťazom kategórie 50 – 59-ročných sa stal Ivan Birov, reprezentujúci Kamenicu n/C. V najmladšej kategórii sa kvalitnou hrou presadil Daniel Gajdoš z Udavského, keď si zabezpečil strieborný stupienok a Tetjana Butko (Kamenica n/C) získala tretiu pozíciu.

Medzi najstaršími si veľmi dobre počínal Jaroslav Dzubák v drese Zemplínskych Hámrov, prehral až svoj finálový duel a skončil teda druhý.

Butko a Gajdoš na rakete Barana

(kategória 35 - 49-ročných)

Z turnaja sa ospravedlnil Matúš (Vranov n/T), nahradil ho Leščinský, čím sa zaradenie do skupín zmenilo a Baran z Vranova n/T tak unikol sninsko-udavčanskému zoskupeniu, naopak, pribudla k nemu Tetjana Butko.

Skupinu A vyhral podľa očakávania Poliak Žiobro, druhý bol nečakane „náhradník“ Leščinský. V skupine B bez straty setu dominoval Baran, druhé miesto si vybojoval Ráčok.

V hornozemplínskej skupine vyhrala Butko nad Maliničom 3:0, nad Paulikom 3:1 a Gajdošom 3:2. Gajdoš zdolal Maliniča 3:0 a Paulika 3:1. Malinič o 3. miesto porazil po veľkom boji Paulika tesne 3:2. Postúpili Butko a Gajdoš.

V skupine D bol najlepší Bendzák pred Dugasom. Bučko z Košaroviec si poradil z Bendzákom hladko 3:0, ale prehral s Flegnerom i Dugasom po 1:3, čo mu v najvyrovnanejšej skupine na postup nestačilo.

V hornom pavúku Gajdoš vyradil Žiobra a Bendzáka. Butko si poradila s Leščinským, ale o postup do finále nestačila na Barana. O prvenstvo zviedli tuhý zápas Gajdoš s Baranom, vyhral ho napokon Vranovčan a Gajdoš zostal druhý. V boji o 3. miesto vyhrala Butko nad Bendzákom.

Poradie: 1. Baran (Vranov n/T), 2. D. Gajdoš (Udavské), 3. T. Butko (Kamenica n/C), … 9. Paulik, 10. Malinič (obaja Snina), 11. Bučko (Košarovce).

Birov konečne zdolal Cyrila Sabola

(kategória 50 - 59-ročných)

Táto veková kategória mala dvoch hlavných favoritov, víťazov všetkých piatich základných turnajov – Cyrila Sabola z Lemešian a Ivana Birova, Ukrajinca hrajúceho za Kamenicu n/C.

Zo skupiny A sa kvalifikovali Birov ako prvý a Petričko na 2. mieste. V skupine B došlo k prekvapeniu, C. Sabol prehral s Haniskom 2:3 a skončil v tabuľke za ním. Humenčan Pavlotty sa umiestnil na treťom, nepostupovom mieste. C skupinu zvládli borci z Kamienky, Šepeľa porazil Topolančina 3:1, Gumáňa a Fiľáka porazili obaja na nulu. V D skupine bol najlepší Fotta, ale Humenčan Lauda zabojoval a Drozdu a Paulišina zdolal vždy tesne 3:2 a postúpil.

Birov si najprv poradil v hornom pavúku s Topolančinom, ale vzápätí narazil na Cyrila Sabola, s ktorým predtým trikrát prehral vo finále kvalifikačných turnajov 0:3. Tentoraz si na jeho forhendové údery dal pozor a vyradil ho v semifinále. Vo finále už Užhorodčan dominoval aj nad výborným Haniskom. Šepeľa prehral v štvrťfinále s Petričkom a Lauda s Haniskom.

Poradie: 1. Birov (Kamenica n/C), 2. Hanisko (Levoča ), 3. Petričko (Košice), … 6. Šepeľa, 7. Topolančin (obaja Kamienka), 8. Lauda, 10. Pavlotty (obaja Humenné).

Výborný Dzubák napokon druhý

(kategória nad 60 rokov)

Hámorčan Jaroslav Dzubák vychytil na konci kvalifikácie výbornú formu, vyhral turnaje v Stropkove a Parchovanoch, platil teda za horúceho favorita prešovského záverečného súboja. Hral dobre už v skupine A, vyhral ju, druhý bol Kameničan Sojčák.

Z B skupiny išli ďalej Jozef Ivan a nečakane Ruska, ktorý si poradil s dvomi lepšie stojacimi Paríškom z Košíc a Šrámom z Kamenice n/C. Mišinskému patrilo prvenstvo v C skupine, postúpil s ním Petrík. Minuloročný víťaz Bratislavčan Faix začal dobre v skupine, druhý bol za ním Popadič.

Dzubák najprv zdolal Petríka a potom aj najvážnejšiu prekážku – Faixa. Sojčák nestačil na Mišinského, toho vyradil druhý po základnej časti Jozef Ivan z Nevidzian v semifinále. V dramatickom finále bol úspešnejší Jozef Ivan, Dzubákovi patrí výborné druhé miesto.

Poradie: 1. Jozef Ivan (Nevidzany), 2. Dzubák (Z. Hámre), 3. Faix (Bratislava), … 8. Sojčák, 9. Šrám (obaja Kamenica n/C).