Projekt vytvárania alternatívneho vizuálneho a kultúrneho priestoru Open space/Otvorený priestor sa presunul do prostredia Astronomického observatória na Kolonickom sedle. Minulý týždeň sa uskutočnil už jeho 6. ročník. Štrnásť tohtoročných účastníkov mu dalo medzinárodný rozmer.
HUMENNÉ. A práve otváracia výstava 5 dňového podujatia bola poslednou v priestore bývalého Vihorlatského osvetového strediska v Humennom, ktoré sa 1. júla zlúčilo s Vihorlatským múzeom.
Prvá výstava sa tu uskutočnila v júli 1989, odvtedy ich bolo 10 – 12 každý rok. Krompašan Samuel Čarnoký je definitívne posledným z takmer 300 autorov, ktorí tento priestor posvätili svojím umením. Tentokrát vskutku netradičným.
Obrazy alebo klasické artefakty by ste tu hľadali márne. Autor využil sieť na stenách výstavnej siene a do nej čiernou páskou vplietal jednotlivé písmená.
Pri čítaní tejto výstavy je už len na vlastnej tvorivosti, predstavivosti a fantázii, čo vo vás jednotlivé skupiny písmen budú evokovať, aký príbeh vám vyrozprávajú.
„Je to jedna z mála inštalácií vytvorených inštalačnou páskou,“ definoval svoju výstavu sám autor.
Písmo vyrába priamo v priestore
Samuel Čarnoký, skúsený tvorca písma a digitalizovaných fontov, definuje sám seba cez písmový znak.
Od začiatku svojej tvorby pracoval so znakovým stvárnením vystavaným z písma. Výsledkom reálnej aplikácie písma na zvolený raster podkladu je aj digitalizovaný font iniciala v autorskej inštalácii s aspektom na osobité iniciálové písmo, vytvorené priamo vo výstavnom priestore, pričom každé písmeno je chápané ako svojbytný objekt.
„Spájajú sa tu aspekty Samovej činnosti, práca s počítačom, kde vytvára presne špecifikované písmená a práca s písmom, kde písmo prenáša do prostredia, kde ho rukodielnym aktom vytvára priamo v priestore, kde ho vrýva do omietky, alebo vysekáva, či tak, ako v tomto prípade, vypletá sieť,“ hovorí kurátorka výstavy Zuzana Labudová.
Open space je Otvorený priestor
Projekt je venovaný mladým tvorcom, zväčša študentom a absolventom vysokých škôl výtvarného zamerania.
Za šesť rokov prešiel viacerými miestami, začínalo sa na sútoku riek Cirochy a Laborca, neskôr účastníci niekoľko rokov animovali sýpku poľnohospodárskeho družstva v Košarovciach a posledné dva roky je to mlyn v tej istej obci.
Hlavný zámer projektu je prísť s umením do priestorov, ktoré zvyčajne nie sú späté s umením, alebo sa tam umenie absolútne nevyskytuje.
Na jednej strane je to reakcia mladých tvorcov na prostredie, do ktorého prídu a je diametrálne odlišné od ich ateliérov či školských učební.
Na strane druhej prinášajú prvky tvorivého videnia sveta do obcí.
V Košarovciach sa podarilo do projektu aktívne zapojiť miestnu mládež, čo organizátori považujú za veľmi významný prínos, akúsi pridanú hodnotu.
Šiesty ročník je špecifický aj tým, že je po prvýkrát s medzinárodným obsadením a jeho časť sa odohrávala v Observatóriu na Kolonickom sedle.
Spojenie vedy a umenia prinieslo všetkým zúčastneným nevšednú skúsenosť. 6. ročník projektu Otvorený priestor 6/ Open space 6 bol oficiálne ukončený v piatok v Observátoriu na Kolonickom vrchu (obec Kolonica v Sninskom okrese) komentovanou prehliadkou diel 15 tvorcov, hudobným vstupom a programom: Deň Otvorenej kupoly.
Výstava Iniciála potrvá v bývalom Vihorlatskom stredisku v Humennom do 12. septembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín