Aj keď sa podmienky života v rómskej osade Podskalka za posledných niekoľko rokov neporovnateľne zlepšili, ešte stále je čo naprávať. Tentokrát dobrovoľníci Slovenského červeného kríža učili deti, ako sa správne umývať, ako ošetriť drobné poranenia, ale aj zachrániť život. Na podujatie pre deti do 12 rokov sa so záujmom prišli pozrieť aj dospelí.
HUMENNÉ. Podobná akcia sa v tejto časti mesta, kde žije približne 2 500 obyvateľov a okolo 600 z nich je detí do 18 rokov, uskutočnila už po druhýkrát.
Prilákala vyše šesťdesiatku prázdninujúcich školákov, ale aj úplný drobizg. Motiváciou neboli len drobné darčeky v podobe mydiel a šampónov od SČK, ale aj nové informácie, ktoré sa tu mali možnosť dozvedieť.
Išlo o preventívno-výchovný program zameraný na získanie každodenných hygienických návykov už v ranom veku dieťaťa, postupným získavaním praktických zručností v starostlivosti o celé telo a o zdravie, či v poskytovaní prvej pomoci.
Deti sa učili základné veci
„Som rád, že deti majú záujem sa niečo nové dozvedieť. Po minuloročnej skúsenosti už nebolo ťažké dostať ich sem,“ hovorí terénny sociálny pracovník Ľubomír Šinal, z ktorého iniciatívy sa toto stretnutie uskutočnilo.
„Hrozba žltačky tu stále visí vo vzduchu, a tak je každá preventíva dôležitá. Ak si tie deti zoberú z toho, čo dnes počujú a vidia, len 10 percent, aj tak to má zmysel.“
Ako správne a ako dlho si umývať rúčky, ako zuby, vlasy, celé telo a prečo to majú robiť. O tom bolo prvé stanovisko.
Na druhom sa ošetrovali drobné rezné a tržné rany, zastavovalo krvácanie z nosa. Na poslednom išlo doslova o život.
Čo robiť, ak niekto stratí vedomie, ako zistiť, či dýcha a akým spôsobom mu poskytnúť prvú pomoc.
Toto všetko sa dobrovoľníci snažili naučiť vyše 60 miestnych detí vo veku do 12 rokov.
Melánka chce byť lekárkou
Deväťročná Melánia Kováčová prišla síce na akciu spolu s davom svojich kamarátov, ale toto všetko už dávno vie.
Zúčastňuje sa totiž spolu s ďalšími svojimi spolužiakmi zo ZŠ Podskalka súťaží SČK v Humennom, kde v máji v medzi Hliadkami mladých zdravotníkov prvého stupňa základných škôl obsadili 3. miesto.
Budúca tretiačka sa v tejto téme cíti ako doma, všetko, čo vie, aj doma praktizuje, umýva si zúbky, aby boli krásne a zdravé, dbá na hygienu, a keď sa niekomu v okolí stane drobný úraz, vedela by mu ranu ošetriť. A keby bolo zle, vie, komu má zavolať. Samozrejme, že 155.
Melánka tvrdí, že by raz chcela byť lekárkou, ale má jeden veľký problém. Bojí sa injekcií.
Začať treba od detí, ale prevychovať rodičov
S polootvorenými ústami vníma ukážku prvej pomoci aj mama inej malej slečny, Patrícia. Niečo podobné už kedysi videla, zdá sa jej, že sa to učili aj v škole, ale to bolo už dávno, loví v pamäti ani nie tridsiatnička.
„Je to síce všetko pekné, že tie deti učia, ako sa majú o seba starať, ako majú dbať na osobnú hygienu, ale budú to robiť aj doma?“, kladie si rečnícku otázku žena znalá miestnych pomerov.
„Deti kopírujú len svojich rodičov. Rodič donúti dieťa, aby sa umylo, ale dieťa rodiča nie. Myslím si, že podobné školenie by potrebovali hlavne dospelí. V našej rodine je to normálne, že deti vedieme k tomu, aby sa o seba, svoje telo, zdravie starali, ale je nás tu takých veľmi málo.“
Podobný názor zdieľa aj terénny sociálny pracovník. „Uvažujeme o tom, žeby sme zorganizovali podobné stretnutie, síce zamerané nie na hygienu a starostlivosť o zdravie, ale na prvú pomoc pre dospelých. V prvom rade by to mohlo byť pre vodičov. Tí sa môžu do situácie, keď to budú potrebovať, dostať najskôr. A potom? Uvidíme...“, uzatvára Šinal.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín