Je to síce dosť nespravodlivé, ale prakticky sa s tým nedá nič robiť. Za výbornú pieseň žne popularitu a slávu jej interpret, ale skutoční tvorcovia (skladatelia, textári) ostávajú v úzadí nepoznaní a nedocenení.
Tak nejako je to aj v športe. Bolta na dráhe vidno, jeho tréner je stratený kdesi v hľadisku. Djokovič je v permanentnom zábere kamier, prestrih na Beckera alebo Vajdu je iba krátky a občasný.
Lepšie to majú futbaloví tréneri. Čím sú temperamentnejší, ba až obscénni, tým viac si ich režiséri prenosov všímajú.
Je to tak správne, športovci podávajú výkony, o ktoré prejavuje verejnosť záujem, preto stoja v rebríčku všeobecného záujmu jednoznačne v popredí.
Ich tréneri, aj to iba vtedy, ak sú niečim zaujímaví, stoja v ich tieni.
Tých tretích nevidno vôbec. Hovoríme im zjednodušene manažéri alebo funkcionári. Sú však veľmi dôležití a práve od nich, od ich aktivity, organizačnej súhry a jednoty najviac záleží, či klub funguje ako, povedzme, švajčiarske hodinky alebo so zádrhmi. To sa nedá utajiť, to navonok poznať.
Príkladov aj z našich končín máme dosť. Keď zodpovedne pracoval funkcionársky tím, niesol sa na vlne úspechov a popularity humenský futbal 90. rokov minulého storočia, volejbal ešte donedávna.
Aj hokeju k životu pomáhala najmä príčinlivosť a ochota celého radu ľudí. V povojnovom období to bol stredoškolský profesor Minďaš, ale pri organizácii hokejových zápasov nebol sám.
V 60. rokoch sa na hokejovom poli angažovali Gombita, Pčola, Mihaľov, Vaško, Jurčišin, Rujak, s mládežou cieľavedome pracovali učitelia Šuščák, Jurkovič a iní.
Ako by sa dalo obísť zanietenie pracovníkov Chemkostavu pre tento šport – Šperňáka, Vladykanina, Čečka, Hrabovského, ale aj ďalších. Hokeju v 80. rokoch pomáhalo mesto Humenné (podpredseda MsNV Tovarňák), ONV (Fink), ale aj zástupcovia iných závodov a organizácií.
Hokej v Humennom týchto období mal rýdzo amatérsky charakter, ale diváci s vďakou navštevovali aj stretnutia nižších súťaží.
Dnes má Humenné prvú hokejovú ligu. Dnes už nemôže hokejista vyzliecť pracovný plášť a ísť si zahrať majstrovský zápas. Jeho plné nasadenie pre hru sa bude vyžadovať dvakrát v týždni, medzitým sú tréningy a cestovanie neraz cez celú republiku.
K tomu, aby sa hokejisti mohli plne sústrediť na hru, musia mať vytvorené náležité podmienky. Tie sú už plne v kompetencii tímu manažérov.
Klub Bemaco v týchto dňoch vydal výzvu, aby sa do organizačných zložiek hokejového diania zapojili záujemcovia z radov verejnosti. Je to správna výzva a bolo by len na prospech veci, aby sa takých pre angažovanosť v záujme rozvoja hokeja v Humennom našlo čím viac ľudí.
Šport je spoločenský fenomén, robí sa pre verejnosť. Nikdy nie je dobré, aby sa jeho činnosť považovala iba za firemnú záležitosť. Priložiť ruku k dielu musí aj mesto, aj sponzori, aj dobrovoľní funkcionári. Nielen na deklaratívnej úrovni, ale fakticky, naozaj.
Najnovší zvyk, odťahovať sa od športu, je nezdravý. Cez víkendy sa často stáva, že v Humennom sú prázdne športoviská. Na čo sú potom?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín