Korzár logo Korzár Horný Zemplín

Aj Horný Zemplín chce lákať turistov a udržať ich čo najdlhšie

Má región severne od Vihorlatu potenciál lákať turistov a žiť z cestovného ruchu?

Jeden z unikátov humenského skanzenu. Drevený kostolík z Novej Sedlice je medzi všetkými objektmi v skanzene najstarší.Jeden z unikátov humenského skanzenu. Drevený kostolík z Novej Sedlice je medzi všetkými objektmi v skanzene najstarší. (Zdroj: Miroslava Masicová)

Cestovný ruch patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce odvetvia svetového hospodárstva. Záleží nielen na tom, koľko prírodného a historického bohatstva región má, ale aj na tom, ako to súčasníci dokážu predať, spropagovať, ponúknuť a v neposlednom rade aj vytvoriť také podmienky, aby sa dobrý chýr, že tu bolo nielen krásne ale aj dobre, šíril svetom čo najďalej.

HORNÝ ZEMPLÍN. Poznáme to hádam všetci. Celý rok šetríme, aby sme v lete išli minúť, najradšej do zahraničia, k moru, niekam, kde budeme mať aspoň na chvíľu pocit, že sme páni, užívať si kvalitné služby a všetko to, čo si počas roka z rôznych dôvodov dovoliť nemôžeme. Či sa naše predstavy zakaždým aj naplnia, je na iný článok.

Aj tak nám príde možno celkom divné, že niekto to robí naopak a s batohom na chrbte, na bicykli alebo vlakom sa rozhodne spoznávať krásy nášho kraja. Možno sa aj vy čudujete, za čím sem tí ľudia chodia.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska za rok 2014 minuli turisti na Slovensku až o 16,1 milióna eur viac ako v roku 2013.

Ich celkové výdavky tak prekročili hranicu 1,9 miliardy eur napriek tomu, že ich za celý minulý rok prišlo o 7,9 % menej než v roku 2013. Prišlo ich totiž síce menej, ale zostali dlhšie.

A o tom to celé je, ponúknuť im taký program a zaujať ich natoľko, aby nezostávali na jednom mieste len jeden deň.

Na druhej strane si však je treba uvedomiť, že každý z nás je turista, návštevník zakždým, keď sa vyberie na akýkoľvek výlet mimo domu a spoznáva nepoznané.

Ťahajú za jedno lano

Aj preto vznikla Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) - Severovýchod Slovenska, ktorá združuje ďalších 7 členov, medzi nimi aj Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš .

„Oblastné organizácie rozvíjajú cestovný ruch samostatne vo svojich regiónoch, ale zároveň koordinovane na základe vzájomnej spolupráce v regióne severovýchodného Slovenska. Výmena skúseností, plánov a aktivít je dôležitá, aby sa mohol cestovný ruch rozvíjať, zároveň sa inšpirovať dobrými nápadmi a efektívne využívať finančné zdroje, napríklad na marketing,“ povedal riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska Martin Janoško.

Krajská organizácia i oblastné organizácie v minulom roku budovali drobnú infraštruktúru cestovného ruchu, zamerali sa tiež na tvorbu nových inovatívnych produktov, tlač propagačných materiálov a online marketing.

„Každý región je odlišný, úplne iné podmienky a aktivity majú Tatry, inak funguje oblasť Zemplína či Šariša, ale jedno je spoločné – prilákať do lokality turistov a udržať ich tam čo najdlhšie,“ doplnil Janoško.

V Humennom je najdrahšie

Slovensko v minulom roku zaznamenalo nižší počet návštevníkov v porovnaní s rokom 2013. Komplexný pokles návštevnosti štátu, spôsobený najmä slabou zimnou sezónou a úbytkom turistov z východných trhov, sa odrazil aj na území Prešovského kraja.

V roku 2014 bolo evidovaných 642 706 návštevníkov ubytovacích zariadení, ide približne o osempercentný pokles v porovnaní so silným rokom 2013.

Napriek nižšiemu počtu návštevníkov sa zvýšila priemerná doba ich pobytu a taktiež sa zvýšila vybraná daň z ubytovania najmä v oblastiach, kde pôsobia oblastné organizácie cestovného ruchu.

Údaje zo Štatistického úradu SR v hodnotení turistickej sezóny rok predtým, teda v roku 2012, nevyznievajú pre Humenné vôbec pozitívne.

Priemerná cena za ubytovanie v kraji predstavovala 20,34 eura a bola o 4,29 eura nižšia ako celoslovenský priemer. Najvyššiu priemernú cenu za ubytovanie s hodnotou 23,66 eura zaplatili návštevníci práve v okrese Humenné, čo sa, samozrejme, odrazilo v tom, že tu pobudli najkratšie, len 1,7 dňa.

V danom roku sem prišlo 9 225 turistov, z nich bola prevažná väčšina – až 6 590 – Slovákov. Ubytovacie kapacity boli využité len na necelých 14 %.

K najčastejším návštevníkom nášho mesta jednoznačne dlhodobo patria Česi, Poliaci a Ukrajinci.

Pre porovnanie, do ubytovacích zariadení v meste Humenné prišlo v máji tohto roku 1 625 návštevníkov, 352 z nich bolo cudzincov.

Nie všetci tu aj prespali čo i len jedinú noc. Počet prenocovaní je 2 101, z toho cudzincov 599. Hostia sa tu zdržali v priemere 1,6 dňa. Do Sniny prišlo v máji 625 návštevníkov a do Medzilaboriec 111.

Efektívne využiť „driemajúci“ potenciál

Oblastná organizácia cestovného ruchu Horný Zemplín a Horný Šariš združuje okresy Humenné, Snina, Vranov nad Topľou a Medzilaborce.

Cestovný ruch ako hospodárske odvetvie, ktoré ponúka široký sortiment služieb, poskytuje priestor pre všetky kategórie podnikateľov a zároveň vyžaduje aktívne pôsobenie verejného a neziskového sektora.

Úspešné príklady domácich a zahraničných destinácií dokazujú, že len spoluprácou všetkých dotknutých sektorov je možné vytvoriť prostredie a ponuku, ktoré majú šancu dosiahnuť spokojnosť návštevníkov a zároveň zabezpečiť stabilný príjem pre miestnych obyvateľov.

A to bol hlavný dôvod vypracovania Koncepcie rozvoja cestovného ruchu v regióne Horný Zemplín.

Ten ďalší je potreba efektívneho využitia obrovského nevyužitého potenciálu prírodných daností, kultúrno-historických pamiatok a ľudských zdrojov, ktoré sú dosiaľ tzv. “driemajúci“ potenciál nášho regiónu, s cieľom prostredníctvom trvalo udržateľného cestovného ruchu zabezpečiť konkurenčnú ponuku služieb a produktov a takto prispieť k zabezpečeniu rastu kvality života v regióne za súčasného zachovania a zveľadenia prírodného a kultúrneho dedičstva.

Kampaň severovýchodného Slovenska na leto 2015

V roku 2015 pripravila KOCR Severovýchod Slovenska marketingovú kampaň zameranú na propagáciu kraja rodinám s deťmi, jednotlivcom a cyklistom.

V júni predstavila rozsiahly projekt Legendarium, ktorý spája moderné technológie, súťaže aj svet umenia a zábavy do komplexného produktu cestovného ruchu.

Pokračovať tiež bude v súťaži Objavujeme Prešovský kraj a v sérii zábavno-súťažných Cyklopátraní v piatich regiónoch kraja.

„Snažíme sa propagovať krásy a zaujímavosti kraja aj tvorbou nových produktov a súťaží. Zvlášť sa orientujeme na deti a mladých v snahe budovať u nich povedomie o atraktivitách kraja takým spôsobom, ktorý ich zaujme. Preto Legendarium bude aj o mobilnej hre, aj o zábave a súťažení,“ prezradil plány na letnú sezónu Martin Janoško z KOCR Severovýchod Slovenska.

Ešte v máji pribudlo v celom kraji 63 tabúľ, ktoré reprezentujú 21 vybraných bodov záujmu. Tzv. hnedé tabule pribudli v turistických a kultúrnych lokalitách, ktoré navrhli oblastné organizácie cestovného ruchu.

Návrhy tabúľ a ich umiestnenie boli realizované v súčinnosti s jednotlivými zástupcami múzeí, pamiatok a ostatných objektov.

Fakty

Horný Zemplín

Rozloha 2 755 km2, 5 miest, 181 obcí, 1 národný park, 39 prírodných rezervácií, 2 vodné diela.

Horný Zemplín sa nachádza v severovýchodnej časti Slovenskej republiky. Tvoria ho okresy Humenné, Medzilaborce, Snina, Vranov nad Topľou, Stropkov a z okresu Michalovce len obec Strážske.

Zo severu susedí s Poľskom, zo západu so Šarišom a na juhu prechádza do regiónu Dolný Zemplín. Jeho východná strana tvorí hranicu s Ukrajinou.

Najstaršie je Humenné

Prvá písomná správa o meste Humenné je z roku 1317 a celá jeho história je úzko spojená s rodinou Drugethovcov.

Prvá písomná zmienka o Snine je z roku 1343, nastala tzv. valašská kolonizácia Ruthénmi – Rusínmi, pastiersko-roľníckym ľudom.

Najstarší písomný doklad, v ktorom sa Vranov po prvý raz spomína ako mesto, je listina z r. 1363.

Najstaršia zmienka o meste Medzilaborce je v donácii uhorského kráľa Ľudovíta Veľkého zo 7. 1. 1347.

Humenné je centrum regiónu Horný Zemplín. Okres Snina zasa najvýchodnejší v regióne aj na Slovensku.

Názor

O svoj názor na cestovný ruch v regióne i vo všeobecnosti sa s nami podelila Ľubomíra Tichá, riaditeľka Hotela Karpatia v Humennom.

„Musím, žiaľ, konštatovať, že cestovný ruch má na Slovensku značnú ekonomickú rezervu. Predstavuje približne 5 percent HDP. Aj vzhľadom na krásy nášho malého Slovenska a štátom podporovanú marketingovú organizáciu, ktorou je Slovenská agentúra pre cestovný ruch (SACR), sa „nevieme predať“.

Svedčí o tom aj pokles medziročnej návštevnosti Slovenska o 7,9 %. Pre nás, hoteliérov, sú to smutné štatistiky a pomaly si už privykáme na umiestnenie SR na chvoste rebríčkov. Slovensko sa propaguje po Tatry, ďalej ako by už nedovideli. Veď koľko krásy sa nachádza na východe Slovenska? A koľko UNESCO pamiatok? Všetky okrem dvoch na strednom Slovensku.

My ako mestský hotel sme zameraní hlavne na business klientelu, za účelom dovolenky náš hotel navštívi len 1,9 percenta hostí. Ale aj toto malé percento svedčí o tom, že propagácia nášho regiónu je nedostatočná a turisti nás na východe ešte „neobjavili“.

Propagácia regiónu je jednoznačne úlohou SACR a organizácií CR. Jednotlivé zariadenia by nemali, a ani nedokážu, suplovať ich úlohu a tvoriť samostatne produkt a zabezpečiť efektívny marketing.

My máme robiť to, čo vieme, poskytnúť kvalitné služby našim hosťom, aby sa u nás cítili príjemne, aby si našu krajinu obľúbili, radi sa sem vrátili a odporúčali nás.

Nedá mi nevyjadriť sa aj k otázke legislatívy, ale už len okrajovo a citovať z príspevku ZHR SR: „Slovensko opäť TOP krajinou! Tentoraz vo výške poplatkov za verejný prenos.“

Aj Slovensko má v niečom svoje prvenstvo a patrí k špičke európskych krajín. Bohužiaľ, pre podnikateľov v ubytovaní a stravovaní, ale aj pre ďalšie odvetvia, to v tomto prípade znamená vyššie náklady.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 705
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 530
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 477
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 788
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 008
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 928
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 611
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 901
  1. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant
  3. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  4. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  6. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  7. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  8. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 715
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 517
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 377
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 410
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 096
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

U.S. Steel Košice.

Odborári vyjednali zvýšenie mesačnej tarifnej mzdy.


TASR

Prípad už rieši enviropolícia.


SITA
Exprezident Rudolf Schuster.

Bez členstva v NATO by sme podľa neho neboli ani v EÚ.


TASR
Ilustračné foto.

Krajskí policajti avizujú počas sviatkov zvýšenú aktivitu.


SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Miroslav Ferkl: Kampaň či agresia
  2. Juraj Kumičák: Kolaborant
  3. Marek Strapko: Pellegrini svojimi pytačkami ohrozuje suverenitu Slovenska
  4. Peter Homola: Nájdený papyrus v slovenčine!
  5. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Sabinov
  6. Anna Miľanová: Vážení rodičia, starí rodičia, učitelia, akonáhle sa dieťa, mládež...
  7. Ľubomír Belák: Slovensko hľadá prezidenta
  8. Tupou Ceruzou: Pellegriniho pravá tvár
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 45 715
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 517
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 377
  4. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 11 410
  5. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 371
  6. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 347
  7. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 096
  8. Ján Šeďo: Malý cár : "Uvedomme si, že máme 2 atómové elektrárne". Vážne ? 6 422
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu