Materským mliekom k silnejšej imunite dieťaťa a upevneniu citového vzťahu.
HUMENNÉ. Pravidelne sa do týchto aktivít zapája aj Občianske združenie Mamila, ktorého laktačné poradkyne pracujú aj v Humennom a sú k dispozícii aj mamičkám zo susedných okresov.
Snaha Humenčaniek však nie je len príležitostná, celoročne sa v meste stretáva Podporná skupina dojčenia, ktorá všetku teóriu o dojčení premieňa na prax a opačne.
Stretávajú sa každý prvý pondelok v mesiaci, práve v tomto období riešia nový priestor, takže práve netušia, kde sa budú stretávať od septembra.
Funguje dva roky
Podporná skupina dojčenia funguje dva roky a pravidelne i sporadicky ju už navštívili desiatky mamičiek a ich ratolestí.
„Ja to zo svojho pohľadu vnímam v našom regióne dosť skepticky. Čím viac skúseností v oblasti laktačného poradenstva nám, tým intenzívnejší mám pocit, že situácia sa zhoršuje. Často vidím mamičku s kočíkom a cigaretou v ruke,“ hovorí laktačná poradkyňa Renáta Sitarčíková.
Osobne si myslí, že „veľa žien dnes nedojčí aj kvôli tomu, že sa nechcú vzdať rôznych pôžitkov života.
"Myslia si, že by sa museli obmedzovať v strave, pohybe, užívaní liekov. Pravda je však taká, že akurát fajčenie a alkohol sú neprípustné, ale napríklad som už mala aj mamičku, ktorá mala sklerózu multiplex a aj keď počas dojčenia nebrala lieky, bola pod dohľadom neurológa a dojčila. Lebo veľmi chcela,“ spomína si Renáta na nedávnu skúsenosť z praxe.
Dojčenie a aktívny život sa nevylučujú
Svetový týždeň dojčenia 2015 je venovaný heslu „Dojčím a žijem aktívne“, s cieľom upozorniť na to, že dojčenie môže výrazne zjednodušiť starostlivosť matky o dieťa.
Dojčenie dokáže dieťa uspať, upokojiť, znížiť prežívanie bolesti, znížiť hladiny stresových hormónov a tak je nápomocné pri množstve situácií, ktoré matka denne s dieťaťom musí riešiť.
Celé je to o tom, aby mamička hľadala, pátrala, chcela sa dozvedieť viac, zisťovala, ako sa to dá a nie ako to nejde.
Veľkým omylom je tiež podľa odborníčky veriť a riadiť sa tým, čo sme našli na internetových fórach.
„Každé dieťa je iné, čo platí na jedno, nemusí na druhé, každé si zaslúži individuálny prístup a preto treba informácie na internete selektovať. Niet však nad osobný prístup,“ hovorí poradkyňa, ktorá je tu zadarmo ako dobrovoľníčka k dispozícii všetkým, ktorí ju potrebujú.
Priateľka na telefóne
Dojčenie je investícia do zdravia detí i zdravia matiek, do vzájomných vzťahov, do silných rodinných pút a do budúcej generácie. Matky v dnešnej dobe túžia dojčiť, ale potrebujú podporu a pomoc.
Poradkyni môžu kedykoľvek zatelefonovať, stretnúť sa s ňou osobne a získať upokojenie či rady, ktoré potrebujú, aby mohli dojčiť.
Za posledné tri roky sa percento žien, ktoré dojčia podľa odborníkov zvýšilo na 48 % v 6 mesiacoch veku dieťaťa.
Výrazne sa zvýšil počet žien, ktoré dojčia svoje deti dlhú dobu, čo bola pre pár rokmi úplne neznáma myšlienka. Stále to však nie je dosť.
Alžbeta Vargová chodieva do humenskej Podpornej skupiny dojčenia od jej začiatkov a aj keď má jej syn Janko už takmer 2 roky, prichádza pravidelne. Prečo?
„Lebo to už nie je len o tej pomoci, ale aj o spoločenskom stretnutí. Neriešime tu len dojčenie, ale aj iné témy týkajúce sa výchovy, vzťahov, zdravia detí. Sme super partia. Dokonca, pred časom sa bratancovej manželke narodila dcérka a mala problémy s dojčením, ja som jej sprostredkovala kontakt na laktačnú poradkyňu, spojila sa s ňou a zrazu to išlo. Prestala malú dokrmovať a teraz už len dojčí a teší sa z toho,“ hovorí mladá žena, ktorá tento luxus dopriala aj svojej staršej dcére Aničke.
„Preto zakladáme podporné skupiny dojčiacich matiek s cieľom vzájomne sa podporovať v procese dojčenia,“ hovorí laktačná poradkyňa Renáta Sitarčíková, sama matka 6 detí, ktoré poctivo oddojčila.
„Ja im môžem len povedať, že dojčenie nie je len pitie mlieka, je to aj budovanie si vzťahu medzi matkou a dieťaťom. Je to výnimočná možnosť, ktorú my, ženy, máme a nemali by sme ju len tak nerozvážne zahodiť.“
Ak to ide, dojčite!
„Nedojčené deti, prípadne deti, ktorých dojčenie bolo ukončené príliš skoro, ako skupina majú epidemiologickými štúdiami dokázané štatisticky vyššie riziko toho, že budú častejšie choré, že ich choroby budú mať ťažší priebeh, že niektoré choroby pravdepodobnejšie dostanú, že ich liečba bude trvať dlhšie, že budú mať horšie výsledky v škole, budú sa horšie správať, majú vyššie riziko obezity, srdcových ochorení, horší vývin zraku, čeľuste, ústnej dutiny, vyššie riziko ekzémov. To, že to nevidíme vždy pri každom nedojčenom dieťati, neznamená, že to neplatí pre nedojčené detí ako skupinu. Ale to nie je všetko, nedojčenie prináša riziká aj pre zdravie matky,“ uvádza sa v tlačovej správe združenia Mamila k Svetovému týždňu dojčenia.
Dojčenie je zároveň prirodzeným a zdravým spôsobom, ako sa môžete zbaviť časti tukov, ktoré si vaše telo počas tehotenstva ukladalo.
Postupný úbytok hmotnosti je najprirodzenejší a výskumy preukázali, že dojčiace matky sa vracajú na svoju predtehotenskú hmotnosť skôr a pravdepodobnejšie si ju tiež udržujú.
„Pre mňa je dojčenie jediná správna cesta. Je to maximálne pohodlné, v podstate zadarmo, vždy v správnej teplote a ak to prináša nejaké výhody aj pre maminu, je to super, ale to, že sa dojčením vytvára úžasný vzájomný vzťah medzi mamou a dieťaťom, to je ten najväčší bonus,“ hovorí dvojnásobná mamina Alžbeta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín