Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

V Humennom sa jarmoky konajú už 377 rokov

Od štvrtka do soboty sme si užili jarmočnú náladu. Návštevníkov neodradila ani ortuť teplomera.

Návštevnosť Humenského jarmoku ovplyvnilo počasie. Počas predpoludnia sa nebolo treba  k stánkom predierať.Návštevnosť Humenského jarmoku ovplyvnilo počasie. Počas predpoludnia sa nebolo treba k stánkom predierať. (Zdroj: mima)

Tradícia letných spoločensko-kultúrnych stretnutí na humenskej pešej zóne pokračuje. Od štvrtka do soboty sme si užili jarmočnú náladu. Návštevníkov neodradila ani ortuť teplomera, ktorá mala ambíciu prekonať niekoľkoročné rekordy. Humenský jarmok sa uskutočnil už po dvadsiatyšiestykrát.

HUMENNÉ. Vyše tristo rokov však trvalo aj obdobie, kedy Humenné právo a výsadu organizovať jarmoky nemalo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Časy sa menili, panovníci, predsedovia, primátori prichádzali a odchádzali, historické udalosti striedali, ale jedno nezmenili ani roky, ani ľudia.

SkryťVypnúť reklamu

A to, že k Humennému kus tradície v podobe „jarmočných dní“ jednoducho patrí a že Humenčania si ich aj v každých časoch vedia vychutnať. Tohtoročné tropické počasie ovplyvnilo aj návštevnosť. Ulica praskali vo švíkoch až so západom slnka.

321 rokov bez jarmokov

Pravdou je, že v tomto meste sa jarmoky konajú už 377 rokov, ale aj to, že vyše 300 rokov trvalo obdobie, kedy Humenné právo a výsadu organizovať jarmoky nemalo.

Samotné Humenné sa vyvíjalo ako zemepánske mestečko a dá sa povedať, že ťažilo zo svojej polohy na ceste zo Sedmohradska a Podunajska do Poľska.

Prvou písomnou zmienkou je stručný zápis s dátumom 1317 v elenchu rodiny Drugeth, ktorý hovorí o darovaní mestečka kráľom Karolom Róbertom za vernosť.

Drugethovci už v krátkom čase po získaní majetku spravili z Humenného stredisko svojho domínia, ktoré riadili z novopostaveného sídla – humenského kaštieľa. Do tohto obdobia spadá aj usadenie františkánov v meste a výstavba kostola s kláštorom na darovaných pozemkoch.

SkryťVypnúť reklamu

Už v 14. storočí bolo Humenné tridsiatkovým mestom s právom vyberať mýto. Diplomy z rokov 1470 a 1484 ho uvádzajú ako „oppidum“. Z 15. storočia pochádza i najstaršia pečať mesta, na kruhopise ktorej sa uvádza: „Sigillum civitatis Homonna“. Centrum mesta - námestie plnilo aj funkciu trhoviska. Obchodovalo sa na ňom asi od nepamäti, právo konať trhy (jarmoky) však dostalo mesto až od Ferdinanda III. v roku 1638. A presne stanovené bolo aj to, kedy! Bolo to dvakrát v roku, 5. – 7. februára a 13. – 15. septembra.

Tie dnešné síce už s tými niekdajšími veľa spoločného nemajú, ale svojich priaznivcov, ktorí kvôli nim prichádzajú do mesta, si vždy nájdu.

Pavol Tomko predával ručne vyrábané hudobné nástroje. Fujary nielen predáva, ale na nich aj hrá. Foto k článku: Miroslava Masicová

SkryťVypnúť reklamu

Najkrajšie sú tie, čo vyzdobil Pán Boh

Pavol Tomko z Malého Ruskova v okrese Trebišov je výrobcom ľudových hudobných nástrojov. Svoju prvú fujaru vyrobil asi pred pätnástimi rokmi.

„Veľmi som chcel fujaru a zdala sa mi príliš drahá, tak som si povedal, že si ju vyrobím. Je to naozaj majestátny nástroj. Nič, len drevo a trochu kože a aký nádherný zvuk to vydáva. Šikovní boli tí naši predkovia, šikovní,“ smeje sa tiež šikovný chlap, ktorý sa popri výrobe fujár a píšťaliek na ne aj naučil hrať.

Okrem toho vyrába aj goralské dlabané korýtkové husle, ktoré sú vzácne tým, že sa vyrábajú z jedného kusu javora, iba navrch sa prilepí smreková doska.

Na fujary a píštalky je najvhodnejšia baza, ale môže byť aj agát a javor.

„Niektorí si píšťalku kúpia pre seba a hrajú na nej, iní ako darček pre blízkych do poličky. Najviac si to vedia vážiť zahraniční Slováci, pre tých je to vzácnosť s vôňou domova. Ale aj u nás, na strednom a západnom Slovensku ich využívajú aj v ľudových hudbách napríklad,“ vysvetľuje Pavol.

So svojimi hudobnými nástrojmi sa vie aj poriadne vyhrať, vyzdobí ich podľa vlastného vkusu a fantázie, ale sám tvrdí, že najradšej má také, ktoré vyzdobil Pán Boh.

„Môžu byť hrboľaté, nerovné, ale ja ich už nezdobím, nechám ich tak, aké bolo pôvodné drevo. To sa mi páči najviac,“ vyznáva sa Tomko.

Jeho píšťalky sa páčili aj Humenčanom, niekoľko ich predal už za prvý deň Humenského jarmoku.

Školský rok je tu čo nevidieť. Papuče pre škôlkarov a malých školákov sa predávali ako teplé rožky.

160 stánkov s všehochuťou

Kto prišiel a videl, zrejme nebol sklamaný. Vyberať si bolo z čoho, či ste už prišli za nákupom, dobrým jedlom, alebo stretnúť sa s priateľmi.

Rozpálené námestie aj počas poludnia hostilo stovky domácich i cezpoľných, ktorí si nechceli nechať ujsť príležitosť, aká sa najbližšie naskytne až o rok. K večeru ľudí pribúdalo.

„Chodievajú ľudia aj dnes, v tej horúčave a aj keď je taký predvýplatový dátum, ale je to dosť cítiť. Obzerajú, kúpia len sporadicky nejakú drobnosť, ale v podstate je to tak všade. Časy, keď sa predávalo vo veľkom sú dávno za nami a aj my to robíme už len tak, zo zotrvačnosti. Je to bieda,“ posťažovala sa pani Alena zo stánku s detskými hračkami a inými „čačkami“.

„Ja si nesťažujem, jesť a piť sa bude stále, aj keby na nič iné nebolo, niektorí štamgasti sú tu od rána a zostanú do záverečnej. Najviac ľudí je však samozrejme až k večeru. Že máme najlepšiu pečenú rybu, klobásky či cigánsku pečienku ani netreba nikoho presviedčať. Niekorí idú k nám, lebo sme cudzí, iní zas dávajú prednosť domácim, ktorých poznajú a asi už aj chuť ich jedla. Nevadí. Máme dosť, ľudí je dosť, každý si príde na svoje, len mám obavy, či všetci dokážu odhadnúť svoje limity. Predsa len, v takom teple treba byť opatrný,“ usmieva sa Janko a utiera si spotené čelo. Nechceme ani tipovať, v koľkých stupňoch pri grile dnes pracuje on.

Keď neprší, aspoň nech nepáli. S teplo a slnkom každý bojoval po svojom.

Mesto zarobilo, ľudia minuli

Vybrať sa na jarmok, akýkoľvek, s prázdnou peňaženkou nejde. Hlavne, ak máte deti, ktoré lákajú farby balónov a chute dobrôt, hlasy všakovakých hračiek a tvary rôznych iných zbytočností.

Ak ste gurmán a neobíjdete stánky s občerstvením, alebo len chcete niečo na pamiatku. Tri dni zábavy a predaja pod holým nebom na humenskej pešej zóne vytiahli z vreciek návštevníkov nejaké tie drobné i papierové.

Mestskú kasu však jarmok zakaždým celkom slušne podporí. Minuloročného XXV. humenského jarmoku sa zúčastnilo 210 predávajúcich, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom je o 50 predávajúcich menej.

Príjmy pre mesto v 2014 z letného jarmoku predstavovali sumu 21 224,52 eura. Príjmy z XIX. vianočných trhov predstavovali sumu takmer 15–tisíc eur.

V tomto roku mesto avizovalo, že ponúkať svoj tovar či služby by tu malo viac ako 160 majiteľov stánkov s najrôznejším sortimentom. Predávalo sa od 8. do 20. hod. a v sobotu do 18. hodiny na Námestí slobody, na Gorkého ulici, ktorá bola čiastočne uzatvorená. Ďalej na Vihorlatskej ulici a uzavretá bola aj Ulica 26. novembra.

Stánky s občerstvením boli už tradične umiestnené v druhej časti Gorkého ulice a otvorené do desiatej večer. V dňoch konania Humenského jarmoku boli mestské parkoviská pre účastníkov a návštevníkov poskytnuté zdarma.

Pódium pri Fontáne lásky bolo kultúrnym centrom diania. Okrem štvrtkového slávnostného otvorenia na ňom vystúpila domáca hudobnú skupina Jeno's Brothers, predstavilo sa cezpoľné Brekovské divadlo Vinočok, FS Udavčane či skupina Atmosferik.

V sobotu podvečer sa jarmok skončil, pešiu zónu vyčistili, ulice sa sprejazdnili a život sa vrátil do starých koľají. Pre mnohých konečne.

Už dnes však vieme, že 18. a 19. decembra bude mesto Humenné hostiteľom jubilejných XX. humenských vianočných trhov.



Obsluhe pri grile nebolo čo závidieť. Dobroty sa pripravovali už od rána, najväčší nápor bol večer.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

  1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
  2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
  4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
  6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
  8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
  1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
  2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
  3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
  4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
  5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
  6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
  7. Hladinka smeruje do Košíc!
  8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 939
  2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 807
  3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 681
  4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 044
  5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 974
  6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 026
  7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 168
  8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 995

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Ešte stále si myslíte, že tieto voľby môžu niečo zmeniť ?
  2. Jano Richter: Pôvod Pellegriniho miliónov
  3. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
  4. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  5. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  6. Irena Šimuneková: Žarnov
  7. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  8. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 240
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 35 113
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 780
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 738
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 922
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 225
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 824
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 410
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

  1. Rado Surovka: Ešte stále si myslíte, že tieto voľby môžu niečo zmeniť ?
  2. Jano Richter: Pôvod Pellegriniho miliónov
  3. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
  4. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
  5. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
  6. Irena Šimuneková: Žarnov
  7. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
  8. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
  1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 240
  2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 35 113
  3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 780
  4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 738
  5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 922
  6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 225
  7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 824
  8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 410
  1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
  8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu