Na Mestskej polícii v Humennom mali v uplynulých dňoch nezvyčajného návštevníka. Dočasne poskytli útočisko samičke sokola myšiara, ktorá si poranila krídlo a nohu. Zoológ zdôrazňuje, že pre poranené živočíchy treba volať 112 a upozorňuje, že malé sokoly sa v tomto čase rozlietavajú a bežne si zvyknú odpočinúť na balkóne či pod autom.
HUMENNÉ. Na zraneného dravca upozornili mestských policajtov všímaví občania.
„Prijali sme telefonát, že v areáli stavebnín medzi supermarketom na Mierovej ulici a strednou školou obchodu a služieb sa nachádza zranený sokol. Pravdepodobne narazil do elektrického vedenia a do budovy,“ hovorí náčelník Mestskej polície Marián Zub. Vyslaná hliadka ale dravca nenašla, ukryl sa medzi paletami.
Na druhý deň sa už vysilený vták, ktorý nemohol lietať, nechal odchytiť. Do priestorov polície ho priniesol zamestnanec firmy.
„Bol zoslabnutý, v zúboženom stave. Dali sme mu kúsok mäsa, vody. Kontaktovali sme regionálnu ochranu prírody a kompetentný pracovník si poň prišiel. Vzal ho na ošetrenie k veterinárnemu lekárovi,“ dodáva náčelník.
Hlásení o zvieracích návštevníkoch prijmú na polícii niekoľkokrát ročne. Okrem zabehnutých psov či mačiek sa sem tam vyskytne aj divé zviera – srna či diviak.
„Volala nám pani z Poľany, že má v záhrade diviaka. Vždy potom kontaktujeme kompetentných. Zviera má aj spoločenskú hodnotu a niekomu patrí,“ uzatvára Zub.
Hendikep bude asi trvalý
Martin Šepeľa, zoológ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty, hovorí, že išlo o dospelú samičku sokola myšiara. Dostala zásah elektrickým prúdom, keď narazila do vedenia.
„Má spálené nohy a ľavé krídlo. Krídlo nebolo zlomené, ale sa jej zapálilo a zahnisalo. Prišla o pomernú veľkú časť svaloviny na ňom. Prišla tiež o jeden pazúr a celý prst na jednej nohe. Na druhej nohe má zlomený pazúr a prst,“ spresňuje.
„Pacientka“ sa ale drží, žerie a rany sa pomaly hoja. „Je však predpoklad, že jej ostane trvalý hendikep, keďže bude mať oslabenú schopnosť uloviť si a pazúrmi udržať korisť. Navyše jej začali vypadávať letky. Uvidíme, či sa obnoví svalovina. Chvíľu trvá, kým dorastú letky,“ vysvetľuje Šepeľa.
Sokolica sa u ochranárov môže liečiť v chovnej stanici v Medzilaborciach maximálne tri mesiace. Potom v prípade trvalého hendikepu poputuje do rehabilitačnej stanice alebo do zoo v Bojniciach.
V chovnej stanici nedávno ratovali ochranári dva bociany, jedného zo Zbudského Dlhého, druhého z Radvane nad Laborcom.
Oboch zasiahol elektrický prúd, oba však pre rozsiahle poranenia a komplikovanú liečbu museli byť utratené. „Mali poranené krídla, spálené a polámané nohy,“ dodáva Šepeľa.
Mladé sa rozlietavajú
Zdôrazňuje, že ak ľudia zbadajú či nájdu poraneného živočícha, nech volajú 112. Dispečeri situáciu vyhodnotia a podľa regionálnej príslušnosti kontaktujú najbližších ochranárov.
Okresy Humenné a Medzilaborce má na starosti CHKO Východné Karpaty. „Sme s kolegom dvaja. Máme pohotovosť. Keď sme ale v teréne, nie vždy môžeme prísť okamžite. Snažíme sa dôjsť na miesto čo najskôr,“ dodáva.
Sokol myšiar je u nás najbežnejší dravec. V meste nie je vôbec zriedkavý a výnimočný návštevník.
„Veľká populácia hniezdi v ľudských sídlach, v panelákoch, v špárach. Na veľkej poliklinike je jedno hniezdo. Mladé v tomto čase vylietajú z hniezd. Keďže ešte nevedia poriadne lietať, odsedávajú po balkónoch, na chodníkoch, pod autami. Ak im nehrozí nebezpečenstvo od psov, mačiek alebo áut a nie sú zranené, treba ich nechať na mieste. Neskôr odletia na stromy, rodičia ich kŕmia aj naďalej. Je to ich spôsob rozlietavania sa. Zasahujeme iba v prípade, že sú zranené,“ hovorí skúsený zoológ.
To bol prípad sokolieho mláďaťa so zlomenou nohou, vypadnutého z hniezda na poliklinike.
„Na Sídlisku pod Sokolejom a na Mierovej sme po telefonátoch len vykladali sokolíkov na strom. Boli v poriadku,“ dodáva Šepeľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín