ROKYTOVCE, SVETLICE. Dobrovoľníci na východe Slovenska obnovili ďalšie cintoríny z čias 1. svetovej vojny, tentoraz v obciach Rokytovce a Svetlice (okres Medzilaborce), informoval Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy.
Cintorín pri Rokytovciach
Pietne miesto pri Rokytovciach pripomína ťažké boje z jesene 1914 až jari 1915.
"Cintorín, kde je pochovaných 90 vojakov, pozostáva z ôsmich masových hrobov a dvoch jednotlivých hrobov. Sú tu pochovaní vojaci rakúsko-uhorskej a ruskej armády. Podľa mena vieme identifikovať jedného vojaka," uviedol Drobňák.
Súčasťou obnovy cintorína bola aj výstavba pamätníka padlých vojakov. Práce realizoval KVH Beskydy v spolupráci s obcou Rokytovce. Autorom projektu rekonštrukcie je architekt Ľubomír Gramata.
Obnovovali aj v Svetliciach
Ďalší cintorín, ktorý prešiel obnovou vďaka dobrovoľníkom z KVH, leží v obci Svetlice. V čase bojov, ktoré prebiehali od marca do apríla 1915, niesla názov Világ.
"Cintorín pozostáva z desiatich masových hrobov, šiestich spoločných hrobov a 14 jednotlivých hrobov. Rozsiahla exhumačná činnosť, ktorá prebiehala v okolí obce po prvej svetovej vojne, je veľmi slabo zdokumentovaná. Presný počet tu pochovaných obetí tak nie je možné určiť," ozrejmil Drobňák.
Vie sa však, že na pietnom mieste ležia padlí rakúsko-uhorskej, nemeckej a ruskej armády.
"Podľa mena vieme identifikovať 18 obetí. Vďaka výskumnej činnosti historikov z maďarskej organizácie Nagy Háború sa podarilo identifikovať ďalších vyše sto vojakov, ktorí zahynuli v okolí obce Svetlice. Väčšina z nich slúžila v 101. cisárskom a kráľovskom pešom pluku z mesta Békéscsaba," spresnil Drobňák.
Projekt rekonštrukcie aj v tomto prípade navrhol spomímaný architekt. Dobrovoľníci z KVH ju realizovali v spolupráci s miestnou samosprávou.
Obnova oboch cintorínov v okrese Medzilaborce vyvrcholila v týchto dňoch ich slávnostnou posviackou.
Venujú sa aj výskumu
Občianske združenie KVH Beskydy vzniklo v roku 2004. Doteraz prispelo k obnove mnohých cintorínov na severovýchode Slovenska.
Venuje sa zároveň výskumu problematiky 1. svetovej vojny a publikačnej činnosti.
Jeho centrálou je informačné stredisko pre vojnové dejiny so sídlom v budove humenského kaštieľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín