Tri rodinné domčeky v osade Podskalka už majú nájomníkov. Humenskú samosprávu vyšla ich výstavba na takmer 108 000 eur, 43 tisíckami prispel Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. Mesačný nájom v domčeku vychádza na necelých 58 eur.
HUMENNÉ. Výšku nájomného schvaľovali poslanci na ostatnom rokovaní mestského zastupiteľstva (MsZ).
Poslanci odsúhlasili 1,37 eura za meter štvorcový. Každý z domčekov má rozlohu 42,10 štvorcových metrov. Mesačne tak nájomníci zaplatia 57,68 eura.
Podľa dôvodovej správy je odpisovanie týchto stavieb v kategórii 70 rokov.
„Vychádza to na 1,43 % hodnoty stavby ročne. Mesto si v cene nájmu uplatňuje 0,5 % ročne z hodnoty stavby do fondu opráv. To je spolu 1,93 % ročne z hodnoty stavby. Všetky stavby postavené po 1. 2. 2001 ako nájomné byty s podporou štátu nesmú mať vyšší nájom ako 5 % ročne z hodnoty stavby,“ uvádza sa v správe.
Niektorí poslanci namietali, že odpisová doba je pridlhá a vyjadrili obavy z možnej devastácie domčekov. „Po toľkých rokoch už nebude čo odpisovať,“ nechala sa počuť poslankyňa Mária Cehelská (SOĽ).
Bytová komisia pri MsZ vybrala do domčekov nájomníkov. Ako informoval jej predseda Ján Ferko (Smer), podmienkou bol pracovný pomer nájomníkov a pri podpise zmluvy zaplatenie dvojmesačného nájomného vopred.
Cehelská: Dali sme veľa
Svojpomocná výstavba troch rodinných domčekov vyšla humenskú samosprávu na 107 800,74 eura, pričom stavebný materiál stál 74 838 eur a fakturované práce 35 962,74 eura.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity prispel dotáciou vo výške 43 000 eur.
Tá mala slúžiť na nákup stavebného materiálu a stavebný dozor. Stavať mali poberatelia sociálnych dávok a dlhodobo nezamestnaní Rómovia. Mesto pôvodne vyčlenilo na výstavbu 31 541 eur, neskôr pridalo z rozpočtu ďalších 42-tisíc.
Poslankyňa Cehelská vyjadrila názor, že samosprávu stáli domčeky veľa a keďže nestavali len Rómovia svojpomocne, projekt sa minul účinkom.
„Celý projekt sa minul účinku. Dali sme veľa na tri domy, plocha je na úrovni dvojizbového bytu,“ uviedla na rokovaní.
Nesúlad s filozofiou projektu
Odklon od pôvodného plánovaného zámeru, aby si obydlia postavili tí, ktorí v nich budú bývať, priznáva aj poskytovateľ dotácie.
„Prijímateľ dotácie neporušil priamo zmluvné podmienky, ale na začiatku realizácie projektu sa odklonil od jeho pôvodného plánovaného zámeru, a to zapojiť do výstavby domov dlhodobo nezamestnaných Rómov, pre ktorých má byť program svojpomocnej výstavby domov aj prostriedkom na obnovenie pracovných zručností,“ uviedla pre Humenské noviny Michaela Paulenová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.
Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity vykonal na sklonku vlaňajška v Humennom kontrolu.
„Upozornil prijímateľa dotácie na to, že realizácia projektu svojpomocnej výstavby v osade Podskalka nie je v súlade s filozofiou tohto projektu, pretože Rómovia sa na začiatku tejto výstavby nepodieľali na stavebných prácach,“ spresnila.
„Mesto Humenné následne prijalo potrebné opatrenia a začalo konzultovať všetky aktivity projektu s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity. V máji boli tri rodinné domy skolaudované, následne nato bolo vydané právoplatné kolaudačné rozhodnutie,“ dodala Paulenová.
Ako to robili inde
V Breznici v okrese Stropkov doložili na výstavbu troch domčekov z obecného rozpočtu približne 8 000 eur.
„Už pri tvorbe projektu sme mali predstavu, ako budú domčeky vyzerať a koľko môžeme dofinancovať,“ hovorí starosta Slavomír Brendza (SDKÚ-DS). Prácu Rómov si pochvaľuje, pracovali presne podľa pokynov stavebného dozoru, ktorý sa na stavbe nemusel zdržiavať dlho a ani často, čím sa šetrili finančné prostriedky.
Domčeky sú spojené spoločnou stenou. Vo vnútri sú tri miestnosti, chodba a kúpeľňa. V kuchyni je kuchynská linka, pec na varenie. V kuchyni i chodbe je dlažba. V izbách sú vykurovacie telesá, podlaha je plávajúca. Vo vykachličkovanej kúpeľni je bojler a sprchovací kút.
Rodiny sa do domčekov nasťahovali už vlani 1. novembra. „Jedna rodina je 7-členná, druhá 5 a tretia 4-členná,“ spresňuje starosta.
Nájomné vyjde mesačne na približne 38 eur. „Do ôsmich rokov a nám vrátia náklady. Po desiatich rokoch sa nájom zníži na jedno euro. Rómovia si byty zveľadili a o domčeky sa starajú,“ dodáva.
V lete ich plánujú oplotiť a nad dvere umiestniť prístrešky.
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín