Projekt digitalizácie historických artefaktov v réžii Prešovského samosprávneho kraja (PSK) zdokumentoval aj zaujímavé časti expozície Vihorlatského múzea (VM) v Humennom. Išlo celkovo o 2085 objektov.
HUMENNÉ. PSK zapojil do spomínaného projektu sedem múzeí v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti. Digitalizáciu finančne podporila Európska únia.
Vyšší územný celok získal na tento účel takmer 1,5 milióna eur.
Hlavným cieľom digitalizácie je zapojiť pamäťové a fondové inštitúcie do jednotnej platformy uchovávania, dlhodobej archivácie a sprístupňovania informačného potenciálu zbierok hmotného, ako i nehmotného kultúrneho dedičstva.
"Takto digitalizované múzejné zbierky sú využiteľné na ďalšie vedecké zhodnocovanie, vzdelávanie, kultúrny relax či reprezentáciu a propagáciu krajiny doma i v zahraničí," informovala Ivana Strakošová z humenského VH.
Zdokumetnovali aj mince
Na pôde hornozemplínskeho múzea vytvorili snímky rôznych predmetov.
Zdokumentovali aj stavby tunajšieho skanzenu. Medzi najmenšie exponáty pritom patrili mince.
"Išlo o poklad keltsko-dáckych mincí z Ptičia, rímske mince z Kalinova, strieborný poklad z Topole i razby Františka Jozefa I.," konkretizovala Strakošová.
V múzeu ďalej zdigitalizovali historické portréty, olejomaľby, ikony a plastiky z umeleckej zbierky a vysoko hodnotné umeleckoremeselné predmety - baldachýnovú posteľ, kovový trezor zo 17. storočia či vývesné štíty.
Prístupné cez katalóg múzeí
Aj z archeologických artefaktov, historických zbraní a diel národného umelca Oresta Dubaya zhotovili kvalitné snímky.
Najťažšou bola digitalizácia dreveného kostolíka z Novej Sedlice a jeho vnútorného vybavenia, ktorý je situovaný v už spomenutom skanzene.
"Široká verejnosť bude mať prístup k verejným údajom o zbierkach múzea cez centrálny katalóg múzeí SR CEMUZ. Tu budú prístupné aj zobrazenia objektové panorámy zbierkových predmetov," uzavrela Strakošová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín