Najčerstvejšou informáciou, ktorú dostanú návštevníci v týchto dňoch v novootvorenom Turisticko informačnom centre (TIC) v Zemplínskych Hámroch v okrese Snina je to, že v tunajších lesoch práve rozkvitla telekia ozdobná, čo je zákonom chránený žltý kvet a botanický symbol Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat.
ZEMPLÍNSKE HÁMRE. Zemplínske Hámre sú vstupnou bránou do pohoria Vihorlat, ktoré je známe aj jazerami, močariskami ale tiež bukovými pralesmi zapísanými v Zozname svetového dedičstva UNESCO.
Priamo z obce vedie na Sninský kameň a Morské oko značená turistická trasa.
Práve na cestu k týmto turistickým lákadlám sa najčastejšie pýtajú v TIC jeho návštevníci.
Služby TIC aj cez víkend
Odborná lektorka Zuzana Burdová uviedla, že turisti ich nájdu hneď vedľa parkoviska v obci. Svoje služby poskytujú aj počas víkendových dní. Návštevníci si tu môžu dať kávu alebo čaj a zdarma využiť WIFI zónu.
V ponuke sú turistické mapy aj cyklomapy a darčekové predmety, ktoré sa týkajú regiónu.
V informačnom centre hosťom poskytnú aj informácie o Hámorskom náučnom chodníku, ktorý ponúka históriu baníctva a železiarskej výroby vo Vihorlatských vrchoch.
Chodník dlhý 6,8 kilometra má 14 zastavení, na ktorých je bývalý tajch, vysoká pec, hámor s vodným náhonom, niekdajšia zlievareň aj garbiareň či vodná píla.
Dokumenty vo viacerých jazykoch
Pre návštevníkov majú aj voľne prístupné propagačné materiály s informáciami o turizme a cestovnom ruchu nielen na Hornom Zemplíne či v celom Prešovskom kraji, ale aj materiály od švajčiarskych partnerov, ktorí projekt múzea a TIC finančne podporili.
Ponuka materiálov o turizme je vo viacerých jazykoch. Burdová doplnila, že ani vtedy, keď je TIC zatvorené, nezastáva verejnosť bez informácií, priamo na ich budove je umiestnený informačný kiosk, ktorý poskytuje cenné rady.
Doteraz sa najviac ľudí pýtalo na cestu na Sninský kameň a Morské oko. Zaujímalo ich, ako je označená trasa, ako dlho trvá výstup a či je po ceste prameň s pitnou vodou.
V krátkom čase chce TIC poskytovať na objednávku pre skupiny turistov odborného sprievodcu. Ten by ich mohol sprevádzať aj na rašeliniská, na ktoré je v súčasnosti vstup bez povolenia zakázaný a pri porušení zákazu hrozí pokuta.
Interaktívna školská výučba
Už teraz pri zakúpení vstupenky do múzea v TIC svojim zákazníkom poskytujú odborný výklad k trom zastaveniam na náučnom chodníku v blízkosti ich centra, ide o milier, lesnú železničnú úzkokoľajku a vstup do repliky štôlne.
Turisti si lístok môžu kúpiť aj priamo v múzeu, kde je okrem prehliadky expozícií a hámru najväčším lákadlom možnosť vlastnoručne si vyraziť pamätnú mincu.
Od septembra bude v priestoroch múzea aj vonku v teréne prebiehať interaktívna školská výučba zameraná na environmentálnu výchovu a výchovu v oblasti kultúrneho dedičstva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín