Na sklonku apríla boli vyhlásené výsledky už 17. ročníka súťaže Progresívne, cenovo dostupné bývanie, ktorú každoročne organizuje Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. O získaní ocenenia v jednej z kategórií informovala na konci júna verejnosť i poslancov primátorka mesta Jana Vaľová.
HUMENNÉ. Súťaž Progresívne, cenovo dostupné bývanie sa zameriava na podporu a propagáciu kvalitných, progresívnych, estetických a zároveň finančne nenáročných riešení bytov.
Mesto Humenné do nej v minulom roku prihlásilo v II. etape zrekonštruovaný bytový dom so 43 bytovými jednotkami, ktoré vznikli prerábkou bývalého internátu na Komenského ulici. Získalo 1. miesto v kategórii D – Obnova bytového fondu v bytových domoch a prestavba nebytových priestorov na byty.
Do 17. ročníka súťaže bolo zaradených 25 súťažných návrhov v troch kategóriách.
Odborná porota rozhodla o udelení 8 cien. Jednotlivé ocenené stavby predstavujú vhodné architektonické, dispozičné a stavebné riešenia.
„Zvyšovanie kvality a hlavne dostupnosti bývania nás za tie roky presvedčilo, že podpora nájomného bývania sa oplatí. Preto verím, že nás čakajú ďalšie ročníky tejto súťaže plné úspechov a inovačných nápadov,“ povedal na oceňovaní tých najleších štátny tajomník ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja František Palko.
„Ocenenie si v tomto kontexte zaslúžia všetci aktívni a zanietení predstavitelia miest a obcí, ktorí sa snažia urobiť bývanie dostupnejším.“
Súťažný návrh bol oficiálne ocenený za výborné využitie rozostavanej konštrukcie internátu v peknom prostredí s vysokou zeleňou na vybudovanie nájomných bytov, ako aj za efektívne dispozičné riešenie bytov.
Nebolo to po prvý raz
Humenné už v tejto súťaži uspelo aj v minulosti. Rekonštrukcia 5. poschodia internátu 11 b. j. na Ulici 26. novembra získala v roku 2000 III. miesto v kategórii C) Formy bývania odlišného štandardu.
Bolo to za adaptáciu nevyužitého internátneho priestoru na bývanie a aktivitu mesta v oblasti transformácie a riešenia bytového problému mladých rodín.
O dva roky neskôr Humennému patrilo dokonca 1. miesto v kategórii D) Obnova bytového fondu v bytových domoch.
Dostavba 161 bytov na Sídlisku pod Sokolejom v Humennom si vyslúžila ocenenie za záchranu a obnovu mimoriadne zdevastovaného objektu na získanie veľkého počtu bytových jednotiek, zrealizovaných na veľmi dobrej prevádzkovej, dispozičnej a kvalitatívnej úrovni a za humanizáciu existujúceho rozostavaného sídliska.
Súčasť ocenenia je aj finančná odmena 3 600 eur, ktorú chce mesto použiť na výstavbu detského modulového ihriska pri danom bytovom dome.
Nájomné je privysoké, petícia neúspešná
Paradox, akých je v tomto meste viacero, je fakt, že o ocenenie v súťaži Progresívne, cenovo dostupné bývanie sa uchádza objekt, kde sa proti vysokému nájomnému spisujú petície a o byty v ocenenej druhej časti bytovky nebol taký záujem, aby sa na prvý raz obsadili všetky voľné byty.
Mesačné nájomné v tých, ktoré boli zrekonštruované v I. etape, je totiž 3,20 eura za meter štvorcový plochy.
Iba nájomné v 3-izbovom byte s rozlohou 63,31 m2 tak vychádza na 202,59 eura mesačne, v 2-izbovom byte, ktorý má rozlohu 53,35 m2, je to 170,72 eura a za 1-izbový byt (37,61 m2) zaplatíte 120,35 eura.
K tomu je treba pripočítať platby za teplo, vodu, plyn, elektrinu.
Reakcia obyvateľov nenechala na seba dlho čakať, spísali petíciu, ktorú podpísala väčšina obyvateľov bytovky, v októbri minulého roka ju adresovali mestu. To sa ňou podľa doterajších vyjadrení kompetentných nemieni zaoberať.
„Nie sú spokojní s nájmom? Nech odovzdajú byt a my im pridelíme lacnejší. Máme byty od 80 centov. Počnúc Podskalkou a končiac na Sídlisku Máj,“ povedala primátorka mesta Jana Vaľová na MsZ v januári.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín