Banská Bystrica v posledný júnový víkend privítala vyše 200 červenokrižiakov, medzi nimi historicky prvýkrát aj zástupcov z Humenného. V uliciach mesta si dvadsaťštyri družstiev z celého Slovenska a jeden český tím zmerali sily v zručnostiach poskytovania prvej pomoci. Celoslovenská súťaž dospelých v poskytovaní prvej pomoci – Memoriál MUDr. Vladimíra Harineka oslávila už svoj 23. ročník.
HUMENNÉ. Memoriál MUDr. Harineka má už 23 rokov, Humenné na ňom malo zastúpenie po prvýkrát.
Naše družstvo reprezentovali žiačky Strednej zdravotníckej školy v Humennom - Františka Bačíková, Marianna Sabolová, Michaela Krídlová, Zuzana Kiriľaková, Lucia Kuzmová z Obchodnej akadémie v Humennom a Matej Gaľ, študent VŠ s technickým zameraním v Prešove. Obsadili 17. miesto.
„Mali sme predovšetkým finančný problém, ten síce stále trvá, ale som veľmi rada, že sa mi podarilo týchto mladých aktívnych ľudí postupne obliecť a vybaviť lekárničkami. Verila som im, lebo ma presvedčili svojou dobrovoľnou štvorročnou prácou pre Červený kríž v Humennom. Pomáhali mi vždy, keď mohli, po škole, cez víkendy. Spolupracujeme od ich 16 rokov,“ hovorí Silvia Knapiková, riaditeľka ÚzS SČK v Humennom.
Nikto nevedel, čo ho čaká
Úlohou šesťčlenných družstiev bolo úspešne zdolať starostlivo pripravené súťažné aj nesúťažné stanovištia, ktoré pripravila odborná jury pod vedením Viliama Dobiáša, prezidenta SČK. Priebeh súťaže a jednotlivých výkonov sledovalo a hodnotilo 40 rozhodcov.
Ďalšia štyridsiatka ľudí sa do súťaže zapojila ako figuranti. Šikovní maskéri Slovenského Červeného kríža ich namaskovali tak, že ich poranenia boli len ťažko rozoznateľné od tých skutočných.
Zinscenované situácie zostali až do začiatku súťaže utajené, no všetky sa inšpirovali skúsenosťami z každodenného života – ako pomôcť pri zástave srdca, nevoľnosti či v prípade dopravnej nehody.
Laici verzus profíci
Silvia Knapiková priznáva, kvôli čomu mala z účasti na tejto súťaži ešte obavy.
„Bála som sa, že pre krátkosť času sa nedokážeme dostatočne pripraviť, ale v Bystrici som zistila, že presne tak ako v živote, k veľkým výzvam sa jednoducho musíte postaviť čelom. My sme mali v družstve mladých laikov, ktorí sa s nadšením postavili proti študentom medicíny a urgentnej medicíny, ktorí sa pravidelne stretávajú s poskytovaním 1. pomoci, trénujú ju veľa hodín. Naši mladí to ale majú jednoducho v krvi, v srdciach a povahách, sú to bojovníci. Trénovali sami, chodili so mnou po prednáškach. A s touto vierou sme to celé zvládli.“
„Stanovištia boli naozaj plné nepríjemných situácií, rozťahané po celej Banskej Bystrici. Získali sme takmer 13 000 bodov. Víťazné družstvo malo niečo vyše 18 000. Vedeli sme, že nemôžeme vyhrať, išlo nám len o účasť a podporu myšlienky ako takej. 17. miesto je v pohode. Zvládli sme to so cťou. Bol to výnimočný zážitok pre všetkých a už sa tešíme na ďalší ročník,“ zhodujú sa mládežníci.
Vedieť poskytnúť prvú pomoc by mal každý
„Dobrovoľníci SČK majú za sebou 33-hodinový kurz prvej pomoci, ale každý, kto absolvuje poctivý základný 8-hodinový kurz prvej pomoci, dokáže poskytnúť účinnú pomoc pri všetkých stavoch bezprostredného ohrozenia života. Okrem toho dokáže znížiť riziko vzniku trvalých následkov, pretože záchranná služba príde do 10 minút, ale za 5 minút sa dá vykrvácať, zadusiť, umrieť rôznymi spôsobmi. Pritom prvú pomoc najčastejšie poskytujeme rodine alebo kolegom na pracovisku,“ povedal prezident SČK Viliam Dobiáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín