Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Mária Čaklošová, Ján Gajdoš a Erik Tomáš dostanú Cenu mesta

Humenským poslancom sa podarilo skompletizovať zoznam ocenených až na tretíkrát.

Hlasovalo sa tajne a na trikrát. Členovia volebnej komisie pri sčítaní hlasov.Hlasovalo sa tajne a na trikrát. Členovia volebnej komisie pri sčítaní hlasov. (Zdroj: mima)

Na rokovanie MsZ boli predložené 4 návrhy, vybrať z nich bolo treba len tri osobnosti. Poslancom sa podarilo skompletizovať zoznam ocenených až na tretíkrát. Prvú a druhú tajnú voľbu zmaril rovnaký počet hlasov pre dvoch adeptov na ocenenie.

HUMENNÉ. Návrhy na udelenie Ceny mesta 2015 môžu podávať v zmysle platného VZN primátorka mesta, poslanci mestského zastupiteľstva, predstavitelia kultúrnych, vedeckých, hospodárskych a športových inštitúcií, ktoré pôsobia na území mesta, ale aj občania – jednotlivci.

Musia to však urobiť do stanoveného dátumu, teraz ním bol 31. máj a návrh musí spĺňať všetky náležitosti.

Komu a prečo?

Cena mesta Humenné môže byť udelená fyzickej osobe, právnickej osobe alebo kolektívu, ktoré pôsobia na území mesta Humenné, výnimočne aj fyzickej osobe, právnickej alebo kolektívu mimo územia mesta Humenné a v odôvodnených prípadoch aj cudzím štátnym príslušníkom, právnickým osobám alebo kolektívom za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky najmä vo vedeckej, pedagogickej, výchovnej, technickej, umeleckej, publicistickej, športovej a verejnoprospešnej činnosti, významné hospodárske a ekonomické úspechy, ktoré prispeli výrazným spôsobom k ďalšiemu rozvoju mesta, propagáciu, reprezentáciu a zviditeľňovanie mesta doma i v zahraničí, činy osôb pri záchrane ľudských životov a zdravia alebo majetku občanov a majetku mesta.

Cena mesta Humenné sa udeľuje každoročne spravidla trom oceneným, medzi ktorými môžu byť jednotlivci alebo kolektívy.

O udelení Ceny mesta Humenné sa vydáva listina s erbom mesta Humenné, ktorú podpisuje primátorka mesta a súčasťou ocenenia je vecný dar prípadne finančná hotovosť v maximálnej hodnote u jednotlivca 300 eur, pre kolektív do 10 osôb 1 000 eur, pre kolektív nad 10 osôb 1 500 eur.

Návrhov bolo sedem

„Mestský úrad v Humennom, odbor kultúry, športu a mládeže eviduje sedem návrhov na udelenie ceny mesta. V dvoch prípadoch je osoba navrhnutá na ocenenie podporená viacerými subjektmi. V prípade návrhu na ocenenie MUDr. Jána Gajdoša ide o podaný návrh a podporné stanovisko, v prípade návrhu na ocenenie Štefana Letka ide o troch navrhovateľov,“ píše sa v dôvodovej správe k danému bodu rokovania.

Všetky návrhy boli podané v stanovenom termíne. Ďalší návrh od navrhovateľa Pavla Čečka bol doručený na udelenie ocenenia jednotlivca v športovej oblasti (Pavol Roman – aktívny vo futbale, pôsobí v súčasnosti ako tréner U 14 v Humennom).

Návrh bude zaradený v zmysle ustanovenia VZN medzi návrhy na ocenenie v športovej oblasti za rok 2015, ktoré sa podávajú až do 30. novembra 2015.

O predložených návrhoch na ocenenia bola informovaná komisia kultúry a cestovného ruchu. Návrh zobrala na vedomie.

Poslanci hlasovali tajne a na trikrát

Poslanci sa už tradične rozhodli rozhodovať v tajnej voľbe. Z prvého hlasovania vzišli dvaja jasní kandidáti na ocenenie, súkromná podnikateľka s ovocím a zeleninou Mária Čaklošová a riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš.

Lekár Ján Gajdoš a pedagóg a publicista Štefan Letko získali rovnaký počet hlasov, preto sa hlasovalo znova.
Prítomných bolo 21 poslancov, znova rovnaký počet hlasov pre obidvoch pánov a jeden hlas neplatný.

Na tretíkrát sa rozhodlo. Tretím oceneným bude Ján Gajdoš.

Ocenia ich v septembri

Odovzdávanie týchto ocenení sa už tradične uskutoční na slávnostnom mestskom zastupiteľstve a ocenený sa pri tejto príležitosti zapíše do Pamätnej knihy mesta Humenné.

Slávnostný akt udeľovania verejných ocenení v roku 2015 bude počas osláv Pamätného dňa mesta Humenné a 698. výročia prvej písomnej zmienky o meste v septembri.

Tam udelia aj Ceny primátorky mesta Humenné, o ktorých rozhoduje sama primátorka a o návrhoch len informuje mestské zastupiteľstvo.

FAKTY

Ocenení a návrhy na ich ocenenie

Mária Čaklošová

Navrhovateľ: Ondrej Mudry, poslanec mestského zastupiteľstva v Humennom

Mária Čaklošová už 23 rokov ako podnikateľka dodáva čerstvé ovocie a zeleninu do všetkých okresov Prešovského kraja. Za túto dobu vybudovala sieť maloobchodných dodávateľov z radov miestnych pestovateľov ovocia a zeleniny. Okrem klasického predaja zásobuje tovarom aj nemocnice, sociálne zariadenia, materské a základné školy. Firma Márie Čaklošovej sa zapojila do európskeho programu podpory spotreby ovocia a zeleniny na školách. V súťaži Podnikateľka Slovenska získala osobitnú cenu spoločnosti Diamonds International Corporation. Pani Čaklošovej nie sú ľahostajné ani problémy ľudí v núdzi. Angažuje sa pri pomoci ľuďom, napr. rodinám postihnutým povodňami, sociálne odkázaným a podobne.

MUDr. Ján Gajdoš

Navrhovateľ: Spoločnosť klinickej onkológie. Podporné stanovisko: Únia žien Slovenska, Okresná organizácia Humenné

MUDr. Ján Gajdoš vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Má špecializácie v odboroch vnútorné lekárstvo, posudkové lekárstvo, všeobecné lekárstvo a sociálne lekárstvo. Od roku 1972 pracoval ako sekundárny lekár v Okresnom ústave národného zdravia v Humennom. 10 rokov pôsobil ako riaditeľ nemocnice s poliklinikou v Humennom. Bohaté pracovné skúsenosti získal aj pôsobením na významných riadiacich postoch na ministerstve zdravotníctva (ako generálny riaditeľ sekcie a tiež ako štátny tajomník). V rokoch 2005-07, a opätovne v roku 2010 vykonával funkciu predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR. Pôsobil ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Humennom ( 2000-2004), poslanec VUC Prešov, ako člen rôznych odborných komisií. Aj v súčasnosti sa podieľa na významných organizačných zmenách v zdravotníctve s cieľom čo najviac priblížiť všetkým občanom vysoko odbornú, kvalitnú a komplexnú zdravotnú starostlivosť. Jeho životným krédom sa stala myšlienka – pomáhať ľuďom vždy, všade a v každom čase.
MUDr. Ján Gajdoš je otcom myšlienky a zakladateľom občianskeho združenia Spoločnosť klinickej onkológie v Humennom, ktorej fungovanie sa datuje od roku 2000. Aktívne spolupracoval na jeho fungovaní, najmä v oblasti sponzorstva, finančných zbierok na prístrojovú techniku, prispieval svojimi odbornými radami, pomocou pri zabezpečovaní špeciálnej liečby a liekov.

Mgr. Erik Tomáš

Navrhovateľ: Patrik Kurtik

Erik Tomáš je pôvodom z Humenného, vyštudoval biológiu a geografiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Prvé redaktorské skúsenosti s mikrofónom zbieral po skončení vysokej školy v Slovenskom rozhlase, konkrétne v spravodajstve Rádia Regina, kde pôsobil pol roka.
V rokoch 1999 až 2006 bol tvárou spravodajstva televízie Markíza. Tak ako televízny redaktor, rodák z Humenného, reprezentoval a zviditeľňoval mesto Humenné. Od roku 1998 pracoval 7 rokov v oblasti spravodajstva. Neskôr pôsobil štyri roky ako riaditeľ komunikácie na Ministerstve vnútra SR, pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR. V Bratislave žije a pracuje už niekoľko rokov, ale do rodného kraja sa vždy rád vracia.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 5. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 2. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 5. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 6. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
 7. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
 8. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 17 360
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 473
 3. Všetkým lepí pred voľbami 10 879
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 014
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 811
 6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 095
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 905
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 234

Blogy SME

 1. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
 2. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
 3. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
 4. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
 5. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
 6. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
 7. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
 8. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 632
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 262
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 395
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 440
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 523
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 866
 7. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 851
 8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 536
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zoroslav Kollár a Vladimír Pčolinský.

Ak Makó skutočne vopred varoval Beňu, môže mať podľa Lipšica problém.


6 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Niekedy autokrati hovoria, že vládnu z vôle národa.


1 h
Jiří Žežulka, prezident Finančnej správy SR.

Jiří Žežulka hovorí o dlžníkoch daniarov aj o nových opatreniach.


10 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Blogy SME

 1. Tomáš Kollárik: Začnem sa učiť po rusky!
 2. Lubomir Zahora: Prečo nie Fico, Kickl, AfD...
 3. Ján Šeďo: Ospravedlňujem sa za pochybenie, dal som si "vlastenca".
 4. Miroslav Lukáč: Ako zistiť kto robí cenzúru na blogu SME ?
 5. Ľubica Hlinková: „ AUGIAE CLOACAS PURGARE “ !
 6. Boris Vanek: Elektrické autá a ich násilné presadzovanie.
 7. Dušan Koniar: Nie, nemáme na každom kopci hrad
 8. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 76 632
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 262
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 39 395
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 440
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 523
 6. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 866
 7. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 26 851
 8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 26 536
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu