Korzár logo Korzár Horný Zemplín
Streda, 30. september, 2020 | Meniny má JarolímKrížovkyKrížovky

Mária Čaklošová, Ján Gajdoš a Erik Tomáš dostanú Cenu mesta

Humenským poslancom sa podarilo skompletizovať zoznam ocenených až na tretíkrát.

Hlasovalo sa tajne a na trikrát. Členovia volebnej komisie pri sčítaní hlasov.Hlasovalo sa tajne a na trikrát. Členovia volebnej komisie pri sčítaní hlasov. (Zdroj: mima)

Na rokovanie MsZ boli predložené 4 návrhy, vybrať z nich bolo treba len tri osobnosti. Poslancom sa podarilo skompletizovať zoznam ocenených až na tretíkrát. Prvú a druhú tajnú voľbu zmaril rovnaký počet hlasov pre dvoch adeptov na ocenenie.

HUMENNÉ. Návrhy na udelenie Ceny mesta 2015 môžu podávať v zmysle platného VZN primátorka mesta, poslanci mestského zastupiteľstva, predstavitelia kultúrnych, vedeckých, hospodárskych a športových inštitúcií, ktoré pôsobia na území mesta, ale aj občania – jednotlivci.

Musia to však urobiť do stanoveného dátumu, teraz ním bol 31. máj a návrh musí spĺňať všetky náležitosti.

Komu a prečo?

Cena mesta Humenné môže byť udelená fyzickej osobe, právnickej osobe alebo kolektívu, ktoré pôsobia na území mesta Humenné, výnimočne aj fyzickej osobe, právnickej alebo kolektívu mimo územia mesta Humenné a v odôvodnených prípadoch aj cudzím štátnym príslušníkom, právnickým osobám alebo kolektívom za vynikajúce tvorivé výkony a významné výsledky najmä vo vedeckej, pedagogickej, výchovnej, technickej, umeleckej, publicistickej, športovej a verejnoprospešnej činnosti, významné hospodárske a ekonomické úspechy, ktoré prispeli výrazným spôsobom k ďalšiemu rozvoju mesta, propagáciu, reprezentáciu a zviditeľňovanie mesta doma i v zahraničí, činy osôb pri záchrane ľudských životov a zdravia alebo majetku občanov a majetku mesta.

Cena mesta Humenné sa udeľuje každoročne spravidla trom oceneným, medzi ktorými môžu byť jednotlivci alebo kolektívy.

O udelení Ceny mesta Humenné sa vydáva listina s erbom mesta Humenné, ktorú podpisuje primátorka mesta a súčasťou ocenenia je vecný dar prípadne finančná hotovosť v maximálnej hodnote u jednotlivca 300 eur, pre kolektív do 10 osôb 1 000 eur, pre kolektív nad 10 osôb 1 500 eur.

Návrhov bolo sedem

„Mestský úrad v Humennom, odbor kultúry, športu a mládeže eviduje sedem návrhov na udelenie ceny mesta. V dvoch prípadoch je osoba navrhnutá na ocenenie podporená viacerými subjektmi. V prípade návrhu na ocenenie MUDr. Jána Gajdoša ide o podaný návrh a podporné stanovisko, v prípade návrhu na ocenenie Štefana Letka ide o troch navrhovateľov,“ píše sa v dôvodovej správe k danému bodu rokovania.

Všetky návrhy boli podané v stanovenom termíne. Ďalší návrh od navrhovateľa Pavla Čečka bol doručený na udelenie ocenenia jednotlivca v športovej oblasti (Pavol Roman – aktívny vo futbale, pôsobí v súčasnosti ako tréner U 14 v Humennom).

Návrh bude zaradený v zmysle ustanovenia VZN medzi návrhy na ocenenie v športovej oblasti za rok 2015, ktoré sa podávajú až do 30. novembra 2015.

O predložených návrhoch na ocenenia bola informovaná komisia kultúry a cestovného ruchu. Návrh zobrala na vedomie.

Poslanci hlasovali tajne a na trikrát

Poslanci sa už tradične rozhodli rozhodovať v tajnej voľbe. Z prvého hlasovania vzišli dvaja jasní kandidáti na ocenenie, súkromná podnikateľka s ovocím a zeleninou Mária Čaklošová a riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR Erik Tomáš.

Lekár Ján Gajdoš a pedagóg a publicista Štefan Letko získali rovnaký počet hlasov, preto sa hlasovalo znova.
Prítomných bolo 21 poslancov, znova rovnaký počet hlasov pre obidvoch pánov a jeden hlas neplatný.

Na tretíkrát sa rozhodlo. Tretím oceneným bude Ján Gajdoš.

Ocenia ich v septembri

Odovzdávanie týchto ocenení sa už tradične uskutoční na slávnostnom mestskom zastupiteľstve a ocenený sa pri tejto príležitosti zapíše do Pamätnej knihy mesta Humenné.

Slávnostný akt udeľovania verejných ocenení v roku 2015 bude počas osláv Pamätného dňa mesta Humenné a 698. výročia prvej písomnej zmienky o meste v septembri.

Tam udelia aj Ceny primátorky mesta Humenné, o ktorých rozhoduje sama primátorka a o návrhoch len informuje mestské zastupiteľstvo.

FAKTY

Ocenení a návrhy na ich ocenenie

Mária Čaklošová

Navrhovateľ: Ondrej Mudry, poslanec mestského zastupiteľstva v Humennom

Mária Čaklošová už 23 rokov ako podnikateľka dodáva čerstvé ovocie a zeleninu do všetkých okresov Prešovského kraja. Za túto dobu vybudovala sieť maloobchodných dodávateľov z radov miestnych pestovateľov ovocia a zeleniny. Okrem klasického predaja zásobuje tovarom aj nemocnice, sociálne zariadenia, materské a základné školy. Firma Márie Čaklošovej sa zapojila do európskeho programu podpory spotreby ovocia a zeleniny na školách. V súťaži Podnikateľka Slovenska získala osobitnú cenu spoločnosti Diamonds International Corporation. Pani Čaklošovej nie sú ľahostajné ani problémy ľudí v núdzi. Angažuje sa pri pomoci ľuďom, napr. rodinám postihnutým povodňami, sociálne odkázaným a podobne.

MUDr. Ján Gajdoš

Navrhovateľ: Spoločnosť klinickej onkológie. Podporné stanovisko: Únia žien Slovenska, Okresná organizácia Humenné

MUDr. Ján Gajdoš vyštudoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Má špecializácie v odboroch vnútorné lekárstvo, posudkové lekárstvo, všeobecné lekárstvo a sociálne lekárstvo. Od roku 1972 pracoval ako sekundárny lekár v Okresnom ústave národného zdravia v Humennom. 10 rokov pôsobil ako riaditeľ nemocnice s poliklinikou v Humennom. Bohaté pracovné skúsenosti získal aj pôsobením na významných riadiacich postoch na ministerstve zdravotníctva (ako generálny riaditeľ sekcie a tiež ako štátny tajomník). V rokoch 2005-07, a opätovne v roku 2010 vykonával funkciu predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou SR. Pôsobil ako poslanec Mestského zastupiteľstva v Humennom ( 2000-2004), poslanec VUC Prešov, ako člen rôznych odborných komisií. Aj v súčasnosti sa podieľa na významných organizačných zmenách v zdravotníctve s cieľom čo najviac priblížiť všetkým občanom vysoko odbornú, kvalitnú a komplexnú zdravotnú starostlivosť. Jeho životným krédom sa stala myšlienka – pomáhať ľuďom vždy, všade a v každom čase.
MUDr. Ján Gajdoš je otcom myšlienky a zakladateľom občianskeho združenia Spoločnosť klinickej onkológie v Humennom, ktorej fungovanie sa datuje od roku 2000. Aktívne spolupracoval na jeho fungovaní, najmä v oblasti sponzorstva, finančných zbierok na prístrojovú techniku, prispieval svojimi odbornými radami, pomocou pri zabezpečovaní špeciálnej liečby a liekov.

Mgr. Erik Tomáš

Navrhovateľ: Patrik Kurtik

Erik Tomáš je pôvodom z Humenného, vyštudoval biológiu a geografiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského. Prvé redaktorské skúsenosti s mikrofónom zbieral po skončení vysokej školy v Slovenskom rozhlase, konkrétne v spravodajstve Rádia Regina, kde pôsobil pol roka.
V rokoch 1999 až 2006 bol tvárou spravodajstva televízie Markíza. Tak ako televízny redaktor, rodák z Humenného, reprezentoval a zviditeľňoval mesto Humenné. Od roku 1998 pracoval 7 rokov v oblasti spravodajstva. Neskôr pôsobil štyri roky ako riaditeľ komunikácie na Ministerstve vnútra SR, pod vedením ministra vnútra Roberta Kaliňáka. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ tlačového a informačného odboru Úradu vlády SR. V Bratislave žije a pracuje už niekoľko rokov, ale do rodného kraja sa vždy rád vracia.

Najčítanejšie na Horný Zemplín Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 2. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test)
 3. Toto jedlo si v čínskej reštaurácii objednávajú iba tí, ktorí sa vyznajú
 4. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 5. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 6. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy
 7. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy
 8. Regionálne poklady nájdete aj v Kauflande
 9. Slováci zisťujú, že mať plán je dobrá vec
 10. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 1. Leto 2020 zaplnilo Kúpele Piešťany slovenskými dovolenkármi
 2. Spolu
 3. Už deväť rokov duálneho vzdelávania v dm
 4. Brick Award 2020: Pocta kvalitnej tehlovej architektúre
 5. Union prepláca doplatky za lieky do 18 rokov neobmedzene
 6. UPC teraz ponúka internet 300 Mb/s len za 10,90 €
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom)
 8. Tu sú najčastejšie signály nesprávneho zateplenia. Vyhnite sa im
 9. Digitalizácia prinesie zmeny v doručovaní dobierok
 10. Silnú imunitu bez týchto troch látok nedosiahnete
 1. Horské chaty sú legendy, ktoré píšu svoje vlastné príbehy 21 557
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 20 571
 3. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 19 031
 4. Neplatíte kreditkou? Pozrite si 5 tipov, prečo by ste mali 12 516
 5. Kampane SME patria medzi najlepšie slovenské reklamy 12 356
 6. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 10 652
 7. Fedor Gál: Drtím, drtíš, drtíme (s krízou za zadkom) 9 998
 8. Seat Leon Sportstourer ponúka priestor aj charakter (test) 9 696
 9. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 9 231
 10. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 9 094
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Developer sa chce zbaviť národnej kultúrnej pamiatky v centre Košíc

Novostavbu Mlynská bašta nalepenú na kino stavebný úrad povolil.

Torzo opevnenia desaťročie chátralo. Národnú kultúrnu pamiatku núkajú majitelia na predaj.

Košice Matovičovi: Cibuľové hody a cukrová vata na jarmoku nie sú kultúra

Pripomínajú podpriemerných improvizujúcich komikov, hovoria kultúrnici.

Takýto pohľad je v najbližšom čase nereálny. Premiér hovorí o limite 50 ľudí pre hromadné podujatie.
Oprava Jarkovej ulice a ukladanie dlažby.
Toto všetko skončilo v kontajneri.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Hromadné podujatia nakoniec nezakázali úplne. Začnú platiť sprísnené pravidlá

Do akvaparkov bude môcť aj v októbri prísť tisíc ľudí naraz.

Rúška sú oddnes na Slovensku povinnosťou.
Stĺpček Petra Schutza

Premiér sa vyľakal, ale nie je to len jeho vina

Určite bolo rozumnejšie pripravovať sa v lete, než v septembri improvizovať.

Peter Schutz
Eskorta privádza bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa na Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.
Americko-kubánsky umelec Jorge Rodriguez-Gerada maľuje zdravotného pracovníka na veľkej ploche v newyorskej štvrti Queens v stredu 27. mája 2020.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop