Stolnotenisový jubilant František Jakubov má 75 rokov

Životného jubilea sa 11. júla dožíva priekopník stolnotenisového života v podvihorlatskej oblasti.

(Zdroj: ilustračné – archív)

Životného jubilea – 75 rokov sa 11. júla dožíva priekopník aktívneho stolnotenisového života v bývalom veľkom Humenskom okrese i v terajšej podvihorlatskej oblasti František Jakubov.

Stolný tenis si zamiloval už v útlom veku v rodnej Topoľovke. Ako hráč štartoval za Topoľovku, Sl. Volovú, Vsl. pekárne a cukrárne, v podnikových súťažiach za Jednotu, SD, v ktorej pracoval. Bol majstrom okresu v dvojhre i štvorhre a vyhral v súťaži jednotlivcov i družstiev viacero turnajov.

V roku 1969 bol zvolený za predsedu Výboru stolnotenisového zväzu, neskôr za predsedu Okresného zväzu stolného tenisu ČSZTV a napokon za predsedu Oblastného stolnotenisového zväzu v Humennom.

Rozvoj stolného tenisu

Pod jeho vedením a za aktívneho prispenia mnohých ďalších organizátorov športového života sa stolný tenis v oblasti pod Vihorlatom rýchlo rozmáhal a rozvíjal. Už v polovici 70. rokov bol v nej po futbale druhým najrozšírenejším športom.

K tradičným baštám stolného tenisu v okrese Zemplínskym Hámrom, Hrabovcu n/L, Medzilaborciam, Kamienke, Stakčínu a Belej n/C sa v roku 1971 pridal Chemkostav Humenné a postupne táto hra našla obľubu aj v menších obciach, napríklad v Borove, Sl. Volovej, Pichniach, Závadke, Habure... V roku 1975 už súťažne hralo 25 oddielov stolného tenisu, medzi nimi napríklad aj vojenský útvar.

Z turnajov rámec okresu, kraja, ba aj Slovenska veľmi rýchlo prerástla Cena Chemkostavu (od roku 1972; v 90. rokoch ako Cena primátora Humenného). Uskutočnilo sa 33 ročníkov, posledný bol v roku 2004.

Popri pravidelných dlhodobých majstrovských súťažiach boli usporadúvané majstrovstvá okresu jednotlivcov dospelých i mládeže, v humenskej stolnotenisovej herni sa konali majstrovstvá kraja i Slovenska.

Turnaje boli organizované aj pre neregistrovaných hráčov. Napríklad v roku 1975 v okresnom kole v postupovej celoštátnej, teda československej súťaži v rámci Československej spartakiády 75 štartovalo trinásť družstiev z podnikov, závodov a organizácii výrobného i nevýrobného charakteru. V súťaži družstiev do 35 rokov vyhrala Jedota, SD (Jakubov, Roško, Donič), 2. bol Chemlon, 3. Chemkostav, 4. Vsl. pekárne a cukrárne... Medzi tímami nad 35 rokov bolo poradie: 1. 1. Chemlon (Timuľák, Nitkulinec, Slepák), 2. Štátna banka čs., 3. Okresný súd, 4. Okresná správa spojov...

Vedenie stolného tenisu v okrese sa pričinilo o rozvoj medzinárodných stykov so športovcami zo susedných štátov. Na Festivale kultúry a športu v Medzilaborciach tak okrem slovenských hrali aj stolní tenisti z Poľska (Sanok) a zo Zakarpatskej Ukrajiny (Užhorod, Mukačevo).

František Jakubov pôsobil v zväzových funkciách 40 rokov. Vlani dostal premiérovú Cenu ObSTZ v Humennom na 1. ročníku Memoriálu Františka Karandyšovského.

Humenské noviny sa pripájajú k radu gratulantov so želaním dobrého zdravia.