Obnova brekovského hradu pokračuje aj v tomto roku. Od mája pôsobí na hrade 25 pracovníkov. Novinky sú múzeum a hra pre deti na informačných tabuliach. Návštevníci sa navyše môžu odfotografovať pri jedinečnej tabuli a zapísať do vrcholovej knihy.
BREKOV: Práce na Brekovskom hrade sa začali v roku 2009. Už štvrtý rok úspešne pokračuje jeho obnova v projekte Obnovme si svoj dom.
Od mája na hrade pracuje 25 ľudí. „Najprv sme dokončili minuloročné práce: kamennú podlahu na hornom nádvorí a múr smerom od Humenného. Pracujeme na budove prvej brány. Domurujeme oba bočné vypadnuté rohy, urobíme v nich strieľne. Vo vrchných častiach tejto budovy boli voľakedy strieľne pre pušky. Chceli by sme ich obnoviť a zakonzervovať,“ vysvetľuje Stanislav Macinský, riaditeľ Združenia na záchranu Brekovského hradu.
Obnovia vínnu pivnicu
Na nádvorí sa pracuje na obnove vínnej pivnice.
„Pôvodne sme si mysleli, že ide len o malú miestnosť. Ukázalo sa, že išlo o pomerne veľkú vínnu pivnicu. Plánujeme ju celú odokryť a domurovať klenbu. Máme čas a priestor na murovanie až päť mesiacov. Urobíme kus roboty,“ sľubuje Macinský. Archeologický prieskum je samozrejmosť.
V pláne je tiež vyčistiť nádvorie hradu od sutiny.
„Keď ešte domurujeme bránu na druhé nádvorie a budovu s rozpadajúcim sa komínom, areál už bude bezpečnejší a nemalo by hroziť zrútenie. Ideálne by bolo dokončiť všetky koruny, ale to je hudba budúcnosti. V horných častiach hradu by sme radi urobili aj jednu zastrešenú časť,“ dodáva.
Aj v tomto roku by mali ruku k dielu priložiť mladí dobrovoľníci zo zahraničia v tradičnom dobrovoľníckom tábore.
Stanislav Macinský. Na tabuľu napísal svoje plány: Opraviť hrad. Foto k článku: Jana Otriová
Múzeum ponúkne nálezy a suveníry
Tohtoročná novinka je múzeum. Malá budova obložená kameňom s erbom Juraja Drugeta bude slúžiť ako expozícia, informačné stredisko a predajňa suvenírov. Prirodzenosť prírodného prostredia podčiarkuje absencia elektriny.
„Výstavná miestnosť je odkázaná len na denné svetlo. Do vitrín umiestnime archeologické nálezy, steny oblepíme tapetami s informáciami o histórii hradu. Zabezpečíme aj sprievodcu a suveníry. Už sú objednané,“ vysvetľuje Macinský.
Otváracie hodiny zverejnia na internetovej stránke hradu brekov.eu.
Vrcholová kniha. Miesto pre ňu pripravil Peter Macinský.
Hra pre deti a jedinečná tabuľa
Hrad denne navštívia v priemere dve školské výpravy. Pre rozšantené deti je pripravená minihra. Na piatich informačných tabuliach, od úpätia kopca až po vrchol pod hradom, sú umiestnené tabuľky s číslami a písmenami v riadkoch.
„Treba ich správne usporiadať podľa čísel. Čítaním po stĺpcoch deťom vyjdú mená majiteľov hradu. Zámerom bolo, aby si deti tabuľu prezreli a niečo sa z nej dozvedeli a aby si vyskúšali pozornosť a postreh,“ hovorí Macinský. „Mám syna v školskom veku. Viem, že deti treba niečím zaujať,“ dodáva.
A nielen deti, ale aj dospelých. Tí môžu postrehy z návštevy alebo údaje o počasí zapísať do vrcholovej knihy. Je uložená v schránke pri vchode do múzea.
„Nie je síce úplne na vrchole hradu, ale poslanie splní. Tak, ako na vrcholoch kopcov, aj tu máme knihu. Aj na Krivoščanke je podobná,“ dodáva Macinský.
Na zadnej stene budovy múzea je umiestnená tabuľa. V slovenčine a angličtine vyzýva návštevníkov, aby kriedou napísali, čo chcú ešte spraviť, kým zomrú. Potom sa môžu s týmto nápisom vyfotografovať.
„Vymyslela ju jedna Američanka. Viem, že taká tabuľa je v Česku v Brne. Nemám vedomosť, že by bola niekde na Slovensku. Možno sme prví,“ zdôrazňuje riaditeľ Macinský.
Vínna pivnica, Pracujú v nej Slavomír Michalko, Monika Goroľová a Želmíra Konrádová.
Vstupná brána. Brekovčan Lukáš Kirvej a Lukačovčan Štefan Grec upevňujú lešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín