Sninskí poslanci schválili zámer predať tepelné rozvody spoločnosti Teplo GGE. Tá je výrobca a dodávateľ tepla Sninčanom od roku 2002, do 2022 má s mestom nájomnú zmluvu s predkupným právom. Predajom by sa do jej rúk dostalo celé tepelné hospodárstvo v meste. Spoločnosť argumentuje vážnym záujmom pôsobiť v Snine, doterajšími takmer päťmiliónovými investíciami a potrebou ďalších investícií do rozvodov. Niektorí poslanci sú presvedčení o tom, že rozvody sú strategický a lukratívny majetok mesta a mali by ostať v jeho vlastníctve. Nepáčila sa im ani kúpna cena.
SNINA. Poslanci o zámere rokovali na zasadnutí mestského zastupiteľstva. Zastupiteľstvo sa zámerom prevodu tepelného hospodárstva z dôvodu osobitného zreteľa za všeobecnú cenu pre Teplo GGE zaoberalo už 19. novembra 2013 a uznesením ho schválilo.
Po poslednom rokovaní so spoločnosťou, ktorá predložila svoju záverečnú ponuku, bola nevyhnutná zmena uznesenia.
Ako vysvetlil Ján Paľovčík, vedúci oddelenia právneho, správy majetku a služieb mestského úradu, keďže jej hodnota je nižšia ako všeobecná, určená znaleckým posudkom, na schválenie zámeru bolo treba trojpätinovú väčšinu všetkých poslancov.
Znalec stanovil cenu na 447 009 eur, kupujúci ako prejav dobrej vôle ponúkol 505-tisíc.
Primátor: Zmluva je výhodná, partner spoľahlivý
Primátor Štefan Milovčík (nez.) zdôraznil, že opakovaná žiadosť na kúpu prišla zo strany spoločnosti Teplo GGE.
Mesto sa o tepelné hospodárstvo stará od roku 1990 a primátor si zaspomínal na turbulentné časy a dramatické situácie, keď pri desaťstupňových mrazoch hrozilo, že mesto ostane bez tepla.
Podpísanie zmluvy s výrobcom tepla v roku 2002 na dvadsať rokov pokladá za dobrý ťah a partnera za spoľahlivého a seriózneho.
„Ročne máme nájomné viac ako 120-tisíc eur za tepelné hospodárstvo, do ktorého sme nevložili ani korunu,“ uviedol.
Prísľub: Cena tepla v roku 2016 sa zvyšovať nebude
Generálny riaditeľ spoločnosti Teplo GGE Rudolf Pradla na rokovaní poslancov uviedol, že ich záujem o Sninu je vážny.
„O tepelné hospodárstvo sa staráme, budujeme ho a funguje. Majetok je lukratívny, ak sa oň dobre staráte a investujete doň. Nájomný vzťah sa blíži ku koncu, do majetku treba investovať ďalšie peniaze a je logické, že ak by nájomný vzťah skončil, nemôžeme ďalej investovať,“ povedal.
Podľa zmluvy mal výrobca tepla preinvestovať v tepelnom hospodárstve sto miliónov korún v starej mene.
V skutočnosti podľa slov Pradlu preinvestoval 150 miliónov slovenských korún, teda takmer 5 miliónov eur, čo bol pripravený poslancom doložiť a preukázať z účtovných kníh.
Záujem z ich strany síce deklarovali, na stretnutie však neprišli. Viacerí poslanci pripomenuli nezrekonštruované rozvody na Sídlisku Komenského.
Riaditeľ Pradla ale argumentoval tým, že nikde zo zmluvy takáto konkrétna povinnosť pre spoločnosť nevyplýva a zrealizovali sa investície v iných lokalitách.
Ako ďalej zdôraznil, pre spoločnosť je dôležitá aj bezpečnosť dodávky a cena tepla pre obyvateľov mesta. Dal verejný prísľub, že cena tepla sa v roku 2016 zvyšovať nebude.
„Doposiaľ sa zvyšovala len z dôvodu poklesu regulačného príkonu. Náklady sa nezvyšovali,“ uviedol.
Dodal, že spoločnosť si ani po kúpe tepelného hospodárstva nebude môcť robiť v meste, čo chce.
„Mesto musí podľa novej legislatívy každých päť rokov aktualizovať energetickú koncepciu mesta. Môže sa zmeniť, uprednostniť napríklad domové kotolne pred centrálnym zdrojom tepla. Ide nám o dobrú spoluprácu a spokojnosť obyvateľov mesta,“ povedal.
Ku kúpnej cene uviedol, že je stanovená znalcom a k nej treba prirátať ešte 123-tisíc eur za prenájom rozvodov za rok 2015 v plnej výške.
Poslanci: Majetok je lukratívny, cena je nízka
Poslanecké názory na odpredaj sa rôznili. Poslanec Jaroslav Regec (SNS) ako podnikateľ rozhodnutie spoločnosti kúpiť rozvody pokladá za správne a rozumné, chápe snahu o bezpečnosť investície, ale ako poslanec musí hájiť záujmy mesta. Cena sa mu zdala nízka.
„Mám pochybnosti o výške sumy. Za nájom tepelných rozvodov podľa zmluvy do roku 2022 dostaneme ešte približne 746 000 eur, kupujúci ponúka 505-tisíc. Je to len 65 percent z istého príjmu z nájmu. Cena je nevýhodná,” uviedol na rokovaní.
Nestotožnil sa s tým, že sa uplatňuje osobitný zreteľ a tlmočil tiež negatívne stanovisko finančnej komisie k predaju.
O cene pochybuje aj poslankyňa Daniela Galandová (nez.). „Cena je štvrtinová. Pred štyrmi rokmi sa hovorilo o dvoch miliónoch eur. Nemali by sme predávať za štvrtinovú cenu len preto, že to niekto chce. Ide o lukratívny majetok mesta. Nemalo by sa ho vzdávať, ani za cenu, že momentálne chýbajú finančné prostriedky na investičné akcie a niektoré sú pozastavené,” povedala.
„Nemali by sme sa unáhliť. Cena je nízka,” podporili ju poslaneckí kolegovia Mária Todáková (KDH) a Marián Kníž (nez.).
„Treba si uvedomiť, že ide o strategický majetok mesta, ktorý produkuje do rozpočtu lukratívny príjem. Za nájom dostaneme viac, ako je ponúknutá cena,” nechal sa počuť na rokovaní poslanec Ladislav Alušík (SNS).
Zdôraznil, že po siedmich rokoch, keď skončí platnosť zmluvy so spoločnosťou Teplo GGE, mesto dostane do rúk za jedno euro majetok v hodnote približne 2 milióny eur, s ktorým bude môcť slobodne nakladať.
„Nevidím racionálny argument, aby mesto muselo majetok teraz odpredávať. Peniaze z odpredaja by vykryli len jeden súdny spor. Argument, že čo sa stane, keď vznikne havarijná situácia, nie je pre mňa opodstatnený. Návrh považujem za neakceptovateľný,” dodal. Zdôraznil tiež, že mestská rada predaj neodporučila.
Napokon poslanci investičný zámer odsúhlasili 11 hlasmi. Proti hlasovali piati poslanci: D. Galandová, M. Todáková, M. Kníž, J. Regec a L. Alušík.
Ján Paľovčík zdôraznil, že ak na zverejnený zámer na predaj rozvodov zareaguje ponukou aj iný podnikateľský subjekt, zámer a uznesenie sa zrušia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín