Už len dva týždne majú samosprávy na to, aby sa na Environmentálnom fonde uchádzali o dotáciu na likvidáciu čiernych skládok. Na tento účel je vyčlenených desať miliónov eur. Niektorým hornozemplínskym obciam sa podpora pozdáva a žiadosti o finančnú podporu pripravujú.
HORNÝ ZEMPLÍN. Žiadosti o dotáciu treba podať do 17. júla.
„Nezákonne umiestnený odpad ohrozuje najmä životné prostredie. Jednorazová dotácia je možnosťou ako odstrániť tento stav, a tiež skrášliť a vyčistiť pozemky v mestách a obciach,“ hovorí výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány.
Maximálna výška podpory je 100 000 eur na jedno miesto s nezákonne umiestneným odpadom, pri dodržiavaní podmienky minimálneho 5 % spolufinancovania zo strany žiadateľa.
„Jeden žiadateľ pritom môže podať len jednu žiadosť o podporu formou dotácie, pričom v rámci žiadosti môže riešiť sanáciu viacerých miest s nezákonne umiestneným odpadom nachádzajúcim sa v katastri obce, alebo obcí, ak ide o žiadateľa, ktorým je združenie obcí,“ informuje hovorca ZMOS Michal Kaliňák.
„Na základe tejto dotácie môžu samosprávy financovať zber odpadu, zvoz a dopravu, rovnako ako jeho uloženie a zneškodnenie, vytriedenie či zhodnotenie, prípadne úpravu miesta, na ktorom boli tzv. čierne skládky umiestnené,“ spresňuje.
V prípade, že záujem miest a obcí o dotácie na likvidáciu tzv. čiernych skládok bude vyšší, ZMOS predpokladá ďalšie rokovania s rezortom životného prostredia tak, aby pomoc pokryla potreby všetkých obcí.
Pôvodca odpadu je neznámy
Hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano upozorňuje, že pri čerpaní dotácie musí byť dodržaný postup podľa zákona o odpadoch. Existenciu každej čiernej skládky musí potvrdiť príslušný okresný úrad.
„V prípade, že na základe jeho konania nebude známa konkrétna osoba zodpovedná za nezákonné umiestnenie odpadu, obec môže požiadať o dotáciu na likvidáciu čiernych skládok z Environmentálneho fondu. V prípade, ak sa dodatočne v budúcnosti podarí vypátrať konkrétnu osobu zodpovednú za umiestnenie odpadu na nehnuteľnosti v rozpore so zákonom o odpadoch a obec napriek tomu požiadala a získala dotáciu z Environfondu, takáto obec bude musieť vrátiť poskytnutú dotáciu z Environmentálneho fondu, pričom náhradu vynaložených nákladov si bude nárokovať od osoby zodpovednej za umiestnenie tohto odpadu,“ vysvetľuje.
Podľa informácií Jany Sásfaiovej, hovorkyne Environmentálneho fondu, k 19. júnu bolo na fond doručených osem žiadostí, z toho jedna z okresu Medzilaborce.
Odpad z okolia rómskej osady
Starostovi Radvane nad Laborcom Michalovi Svičinovi (Smer) sa myšlienka vyčistiť obecný chotár od odpadu s podporou štátnych peňazí pozdáva.
„Je to pre nás zaujímavé. Pracujeme na príprave žiadosti. Finalizujeme ju,“ potvrdil minulý týždeň.
Podľa jeho slov sú problémové tri lokality, hlavne na hranici katastrov s obcami Zbudská Belá a Volica.
„Nechcem obviňovať obyvateľov susedných obcí. Ťažko dokázať, kto je pôvodcom odpadu,“ hovorí.
Presnú výšku žiadanej dotácie zatiaľ povedať nevedel. „Určite sa nebudeme uchádzať o maximálnu možnú. Odhadujem, že najviac do 30-tisíc eur. Musíme mať na pamäti spolufinancovanie,“ dodáva.
František Kopej (Smer), starosta Zbudského Dlhého, si od dotácie sľubuje vyčistenie lokality okolo miestnej rómskej osady. Inde v katastri obce čierne skládky podľa neho nie sú.
„Momentálne pracujeme na tom, aby sme mali súhlas na vstup na pozemky,“ hovorí.
Tie vlastnia obyvatelia obce, urbárska spoločnosť a Slovenský pozemkový fond. „Potom prizveme odborne spôsobilú osobu, aby urobila kvalifikovaný odhad, koľko odpadu sa na mieste nachádza a koľko by stála jeho likvidácia. Až potom môžeme hovoriť o výške požadovanej dotácie,“ dopĺňa Kopej.
Ako ďalej dodáva, so spolufinancovaním problém nie je. Finančné prostriedky na spolufinancovanie na rôzne projekty už obec v rozpočte schválené má.
Stakčínska samospráva sa o dotáciu z Environfondu uchádzať nebude. „Je to zložitý proces, pomaly ako z eurofondov,“ hovorí starosta Ján Kerekanič (Smer).
„Radšej čierne skládky zlikvidujeme za svoje. Na začiatku jari sme všetko vyčistili, dokonca aj pri ceste prvej a tretej triedy. Snažíme sa čistiť obec od odpadu priebežne,“ uviedol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín