Na Základnej škole (ZŠ) Dargovských hrdinov nemali podľa slov riaditeľa Miroslava Postiháča výskyt žltačky vyše 15 rokov. Až teraz. Chlapec sa nakazil mimo školy, spolužiaci nie sú v ohrození, všetci boli vyšetrení detskými lekármi a sú v poriadku. V triede prebiehajú protiepidemiologické opatrenia nariadené Regionálnym úradom verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom.
HUMENNÉ. Správu o prípade žltačky na základnej škole priniesla naša čitateľka.
„Pred pár dňami mi susedka pred vchodom zvestovala správu, že v škole, kam chodí môj syn, sa objavila žltačka. O pár dní neskôr mi v detskej ambulancii mojej dcéry vtisli do rúk leták, že nech pouvažujem nad očkovaním svojich detí, pretože na jednej z humenských škôl je žltačka, mimochodom na inej, ako mi hovorila susedka. Aká je skutočná epidemiologická situácia?“ napísala nám čitateľka Miriam.
Vyskytuje sa sporadicky
Prípady vírusovej hepatitídy typu A sa vyskytujú sporadicky.
„Ak sa vyskytnú v školských zariadeniach, nariaďujeme, resp. odporúčame školám vykonať protiepidemické opatrenia, aby sa zabránilo šíreniu ochorenia,“ reaguje Lenka Lesňáková z oddelenia epidemiológie a výchovy k zdraviu RÚVZ.
Také sa momentálne dodržiavajú aj v ZŠ Dargovských hrdinov, kde asi pred dvomi týždňami diagnostikovali jednému zo žiakov na II. stupni vírusovú hepatitídu typu A.
„V pravidelných intervaloch sa dezinfikujú trieda i sociálne zariadenia, žiaci používajú na umývanie rúk špeciálny gél,“ vysvetľuje zástupkyňa riaditeľa školy Jana Bačovčinová.
„Žiak sa nenakazil v škole ani v rodine. Nákaza sa nerozšírila a situáciu majú škola i hygienici pod kontrolou,“ dodáva.
Žltačka typu A
Žltačka typu A je akútne vírusové ochorenie pečene, ktoré sa prejavuje príznakmi zo strany zažívacieho traktu a tiež ako chrípka.
Intenzita príznakov býva rôzna a často závisí od veku chorého. Kým deti prekonávajú ochorenie ľahšie, u starších prebieha komplikovanejšie. Liečba je sústredená iba na tlmenie príznakov a diétu šetriacu pečeň.
Áčková žltačka nezanecháva následky a neprechádza do chronicity. Prekonanie ochorenia zanecháva celoživotnú imunitu.
Ročne sa na Slovensku vyskytuje 600 – 800 prípadov ochorení s maximom vo vekovej skupine 1 až 4–ročných a 5 až 9–ročných detí.
Opatrenia
Nestačí si len umývať ruky
Žltačka typu A je ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje deti v predškolskom a školskom veku. Je to choroba tzv. „špinavých rúk“, ktorá sa ľahko prenáša v detských kolektívoch.
Nestačí len umývať si ruky a dodržiavať hygienu. Vírus infekčnej hepatitídy typu A je veľmi odolný a na ochorenie stačí naozaj málo, napríklad dotknúť sa kontaminovanej veci, a potom si rukou vložiť do úst jedlo.
Z hľadiska šírenia nákazy sú najnebezpečnejšie práve infikované osoby, ktoré na sebe nepozorujú žiadne klinické príznaky. Je to takmer 50 % z celkového počtu chorých. V minulom roku bolo v Prešovskom kraji zaznamenaných najviac ochorení na žltačku typu A, až 147, v Trnavskom ani jeden.
„Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A je najúčinnejší spôsob prevencie tohto ochorenia,“ zdôrazňuje Lenka Lesňáková z RÚVZ.
Skúsenosti odborníkov hovoria o tom, že Slováci sa proti tomuto ochoreniu dávajú najčastejšie očkovať v prípade epidémie na základe nariadenia hygienikov, alebo pred cestou do krajín, kde sa ochorenie vyskytuje epidemicky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín