Súťaž pre neprofesionálnych literárnych tvorcov všetkých vekových kategórií píšucich v jazykoch národnostných menšín z okresov Humenné, Medzilaborce a Snina Literárne talenty 2015 pozná mená a tváre ocenených. Práce hodnotila Štefánia Levkaničová, redaktorka rusínskeho vysielania Slovenského rozhlasu.
HUMENNÉ. Dvadsaťpäť detských autorov s 39 prácami zo 4 základných škôl regiónu a jeden dospelý. Takáto bola účasť už 22. ročníka Literárnych talentov.
„Literárne talenty sú krásnou ukážkou tvorivého ducha, ktorý v našej knižnici pretrváva už niekoľko rokov. Na literatúre je pekné to, že sa dá žiť aj bez nej, ale s ňou je náš život krajší a bohatší,“ povedala Mária Daňová, riaditeľka Vihorlatskej knižnice, ktorá je organizátorom súťaže.
Súťažilo sa v poézii a próze vo vekových kategóriách. Najviac prác prišlo už tradične zo ZŠ v Čabinách, bolo ich celkom 21 od 10 autorov, zapojili sa aj ZŠ Radvaň nad Laborcom, ZŠ Stakčín a ZŠ Lesná v Humennom.
Piatu kategóriu dospelých zastupoval len jeden autor Peter Jalč z Medzilaboriec.
Minulý rok po novom, tentoraz s obmedzením
Vlani došlo k zmene pravidiel. Dvadsať rokov sa v neprofesionálnej literárnej tvorbe súťažilo v jazyku ukrajinskom, ostatných šesť ročníkov už v jazyku rusínskom.
Z dôvodu znižovania počtu účastníkov a literárnych prác sa v minulom roku uskutočnila súťaž pod spoločným názvom Literárne talenty 2014 v jazykoch národnostných menšín.
V tomto školskom roku prišla ďalšia zmena. V ukrajinčine nebola do súťaže prihlásená ani jedna práca. Literárne talenty 2015 tak boli iba v rusínčine.
V Stakčíne sa rusínčinu učia vo večernej škole
Pre ocenenia si prišli aj žiaci ZŠ s MŠ v Stakčíne, kde sa rusínčinu síce v škole neučia, ale aj napriek tomu ju vedia.
„Žijeme v prostredí, kde ľudia rozprávajú rusínskym nárečím a to ich motivuje k tomu, aby ovládali aj kodifikovaný rusínsky jazyk. Učia sa ho vo večernej rusínskej škole. Momentálne máme 20 žiakov, stretávame sa raz týždenne na 60 minút,“ konštatovala učiteľka rusínčiny Kamila Hudáková.
Večerné školy spisovného rusínskeho jazyka pre deti a dospelých sú organizované pre žiakov všetkých vekových kategórií a národností – výučba je zadarmo a vítaný je každý.
Organizáciou zastrešujúcou a zakladajúcou školy rusínskeho jazyka je OZ Kolysočka–Kolíska.
„Napísala som úvahu o tom, prečo sú niektorí ľudia bohatí a iní chudobní. Tému sme si mohli vybrať, ja som sa rozhodla pre takúto, príde mi aktuálna,“ povedala Kristína Diničová, deviatačka ZŠ s MŠ v Stakčíne, ktorá získala 2. miesto v próze vo svojej kategórii.
Radka: Je to môj rodný jazyk
Pre siedmačku ZŠ v Radvani nad Laborcom Radoslavu Jasíkovú je rusínčina materinským jazykom.
„Učím sa ju od 1. ročníka, kedy som ešte chodila do školy v Čabinách. Píšem aj v slovenčine, ale lepšie sa mi tvorí v rusínčine. Mamka s ockom ma učili po rusnácky od detstva, takže som sa vlastne slovenčinu musela učiť. Rusínčina mi príde úplne prirodzená,“ vyznala sa Radka, ocenená 1. miestom v III. kategórii próza.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín