Spojenie jogy a smiechu sa dnes využíva nielen na relax, ale s jogou smiechu vraj aj schudnete, omladnete, zmiernite bolesť, budete sa cítiť šťastnejší. Pred pár dňami si to mohli vyskúšať záujemcovia vo Vihorlatskej knižnici.
HUMENNÉ. Cvičenie viedol Humenčan Lukáš Gavaľa.
Sám pred časom prežil nie príliš úsmevné obdobie. V tom čase sa dostal k joge smiechu, absolvoval Univerzitu smiechu v Prahe, ktorá trvá len dva dni.
Dnes je jej certifikovaným inštruktorom a venuje sa jej aplikácii v každodennej praxi.
Vo Vihorlatskej knižnici aj Humenčanom ukázal ako sa prostredníctvom jogy viac smiať a lepšie sa tak vyrovnať s každodenným stresom.
Prečo joga smiechu?
Jogu smiechu inicioval indický lekár Dr. Madan Kataria v roku 1995, keď po štúdiu liečivých účinkov humoru a smiechu založil prvý Klub smiechu.
Od tej doby vzniklo viac ako desaťtisíc klubov smiechu vo viac ako 65 krajinách sveta a joga smiechu sa využíva v mnohých oblastiach.
Už 20 rokov predtým sa jeden ťažko chorý spisovateľ liečil intenzívnym smiechom. Vo svojej knihe tvrdí, že 10 minút intenzívneho smiechu mu zaručilo dve hodiny nerušeného spánku. Mal obrovské bolesti, ale keď sa z toho „vysmial“, mohol pokojne spať.
„Je to príjemné antistresové cvičenie, kedy spájame smiech s kreatívnymi aktivitami a tým odbúravame stres a vytvárame si dobrú náladu. Ľudí to láka, pretože to nepoznajú, ale zatiaľ som mal len pozitívne ohlasy,“ vysvetľuje Lukáš Gavaľa.
Joga smiechu je vhodná pre všetky vekové kategórie. V Humennom si ju vyskúšalo asi 30 záujemcov. Foto: Miroslava Masicová
Zle dýchame, málo sa smejeme
Veľký význam má hlboké dýchanie, ktorým prekysličujeme mozog a celý organizmus.
Väčšinu dňa totiž dýchame plytko, najmä keď sme v strese, a telu nedodávame dostatok kyslíka potrebného na jeho plnohodnotné fungovanie. Výsledkom býva únava, zlá nálada, podráždenosť a znížená imunita.
Podľa výskumov sa deti smejú až 300–krát denne a to často bez zjavnej príčiny, zatiaľ čo priemerný dospelý iba 15 až 20–krát.
Smiech deťom jednoducho robí dobre a nepotrebujú k nemu humor ako vonkajšiu príčinu.
Pri cvičení jogy smiechu sa dospelí môžu stať opäť deťmi a vychutnať si tak pocity hravosti, bláznovstva, kreativity, uvoľnenia, samozrejme so všetkými benefitmi, ktoré smiech a dobrá nálada prinášajú, teda zdravotnými, emočnými i spoločenskými.
„Nesmejeme sa preto, že sme šťastní, ale sme šťastní preto, že sa smejeme,“ taká je filozofia tejto aktivity.
I keď ide o jogu smiechu, je treba to brať vážne. Dýchanie je dôležité.
Vtipy sa nehovoria
„Joga smiechu je vhodná pre všetky vekové kategórie a dá sa prispôsobiť publiku. Od škôlkarov, cez ľudí v produktívnom veku, až po seniorov. Dokonca sa pri joge smiechu dá schudnúť. Je dokázané, že jedna minúta srdečného smiechu, rovná sa 10 minútam behu, takže je to aj dobrá alternatíva k telesnej výchove,“ hovorí Lukáš.
Smiech je definovaný ako vydychovanie vzduchu spojené so zvukovými efektmi. Smiechocvikmi inštruktor vyvoláva v ľuďoch prirodzený smiech.
Kombinuje smiechocviky a jogové dýchanie tak, aby sa do organizmu dostalo čo najviac kyslíka. Je to jedna z ciest, ako možno docieliť mentálne nastavenie prežívania nepodmienenej radosti.
Využíva to, že náš mozog nerozoznáva, či ide o spontánny, alebo predstieraný smiech. Hurónsky smiech, odviazaný rehot a ďalšie prejavy pomáhajú prebudovávať a nanovo zapájať určité neurónové dráhy v mozgu.
Ideálne je, ak sa joga smiechu cvičí v kolektíve, lebo za pomoci vhodných cvikov a hier sa dokážu frekventanti rýchlejšie a ľahšie prepnúť do prirodzeného módu a smiať sa na plné ústa úplne spontánne a bez akýchkoľvek zábran.
Potom sa môžete „smiať“ aj v domácom prostredí. Nadopovanie hormónmi šťastia vydrží zvyčajne ďalších 23 dní.
„Jogu smiechu môžete robiť ako často chcete, najlepšie vtedy, ak očakávate stresovú situáciu, napríklad, keď vám má prísť na účet výplata,“ hovorí stále usmiaty inštruktor Lukáš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín