Aj do Humenného zavítal v týchto dňoch cirkus. Zatiaľ čo sa niektorí potešili programu na MDD, v iných to vyvolalo rozhorčenie.
HUMENNÉ. Dve hodiny pred začiatkom vystúpenia mládežníci z FreeMaru zorganizovali verejný protest.
Jeho cieľom bolo deklarovať, že aj medzi Humenčanmi sú takí, ktorí sú zásadne proti cirkusom so zvieratami.
Slovensko nemá vlastné cirkusy so zvieratami, sme však hostiteľskou krajinou zahraničných.
Organizácia Sloboda zvierat žiada zakázať vystúpenia zvierat na verejnosti a prevádzkovanie cirkusov so zvieratami na území SR.
Počas troch sezón trvania kampane sa uskutočnilo viac ako 100 protestov v desiatkach slovenských miest, rozdalo sa viac ako 45– tisíc letákov a do júna 2014 získali viac ako 45 000 podpisov pod petíciu za zákaz cirkusov so zvieratami v SR.
Aktivisti: Zvieratá v cirkusoch trpia
„Zvieratá chované v cirkusoch a podobných zariadeniach sú nútené k výkonom, ktoré zďaleka prekračujú ich sily a biologické spôsobilosti. V dôsledku permanentného obmedzovania ich pohybu v nevyhovujúcich priestoroch a celoročných transportov sú akékoľvek potreby a špecifiká jednotlivých druhov zvierat potláčané. Cirkusové zvieratá iba prežívajú v nekončiacom strese a nedostatku. Vystupovanie zvierat v cirkusoch je demonštratívnym týraním zvierat pred očami verejnosti s jej pasívnym, tichým súhlasom,“ píše sa v petícii.
„My nie sme proti cirkusom, nech akrobati a artisti predvádzajú svoje umenie, je to ich rodinná tradícia, živobytie, ale sme proti tomu, aby divožijúce zvieratá žili kamiónovým životom. Nemyslíme si, že práve tento cirkus by týral zvieratá, to si nedovolíme tvrdiť, ide tu len o princíp,“ povedal koordinátor Mládežníckeho parlamentu FreeMar Martin Ruščanský.
„Keby som k tomu tigrovi nemal vzťah, keby som ho mlátil, nedal mu jesť a žiadal od neho, čo mu nie je vlastné, tak ma razom zožerie a nikdy ma nebude počúvať,“ bráni sa Karel Berousek, majiteľ cirkusu, ktorý hosťoval v Humennom na sklonku mája.
Zvieratá sú stále najväčším lákadlom
Stále je medzi nami veľa ľudí, ktorí neváhajú zaplatiť za to, aby videli stáť slona na zadných nohách, skákať leva cez ohnivú obruč alebo medveďa bicyklovať, lebo aj keď v cirkusoch nájdeme zväčša aj dychvyrážajúce kúsky akrobatov, drezúra zvierat zostáva vždy najväčším lákadlom.
Tá druhá, zatiaľ menšia skupina Slovákov, práve z tohto istého dôvodu do cirkusu nechodí.
„Oni majú fotky, ktoré sú 30 – 40 rokov staré. Slony sa uväzovali do reťazí, ale dnes je elektrický ohradník. Tiger že skáče cez oheň? Ale môj tiger toto nerobí. Dnes je iná doba a aj cirkusy pristupujú k zvieratám oveľa humánnejšie. Veľa ľudí dnes bojuje za slobodu zvierat, sú citliví na to, ako sa zaobchádza so zvieratami a my si nemôžeme dovoliť nechať ich pochybovať. Dodržiavame prísne zákony, štandardy, ktoré pravidelne kontrolujú úradníci. Mne stačí, keď sa slon prejde po manéži, nemusí stáť na jednej nohe, alebo psa predsa nebudem nútiť robiť saltá, to je mu neprirodzené. Moje tigre majú 130 metrov štvorcových vonkajší i vnútorný výbeh, nie dvakrát dva metre, ako tvrdia oni. Keby to tak bolo, prvá veterinárna kontrola mi cirkus zatvorí,“ vysvetľuje Karel Berousek.
Slovenská legislatíva zvieratá nerieši
Od februára 2012 Grécko zakázalo cirkusy so živými zvieratami. V krajine už nebudú môcť v cirkusoch vystupovať žiadne zvieratá, a to nielen divožijúce ako slony, opice či tigre, ale ani domestikované, ako mačky, psy či kone a zákaz platí pre všetky druhy verejných vystúpení v krajine. Pokiaľ do Grécka zavíta cirkus, nesmie mať žiadne zvieratá.
Je to európsky precedens, zákazy a obmedzenia pri využívaní divožijúcich zvierat v cirkusoch platia však dnes už napríklad v Nórsku, Švédsku, Poľsku, Izraeli, Chorvátsku, Fínsku, Dánsku, Poľsku, Bulharsku.
„V Českej republike môžu vystupovať len opice narodené do roku 2008. Tie naše ešte u nás dožijú, ale nové už mať nebudeme. Sme tiež pripravení na to, že časom nám zakážu aj divožijúce zvieratá a zostanú nám len tie domáce. Rešpektujeme to, ale na druhej strane, investovali sme do toho milióny korún a teraz nám žiaden zákon nemôže cirkus ako taký len tak zakázať. V Čechách máme asociáciu, ktorá chráni naše záujmy, na Slovensku nič také nemáte, lebo tu vlastne nemáte ani žiadne cirkusy. S istými obmedzeniami však počítame, doba sa mení a aj my sa jej musíme prispôsobiť,“ vysvetľuje Berousek.
V názoroch sa nezhodnú, diskutovať nebudú
„My nechceme nikoho presviedčať, žiadna násilná forma protestu, len rozdávame letáčiky. Možno dnes nikoho neodradíme od návštevy cirkusu so zvieratami, ale nabudúce si to možno ľudia rozmyslia. Diskutovať s majiteľom a niečo si vysvetľovať sme pôvodne chceli, ale po skúsenostiach Slobody zvierat v iných mestách, sme usúdili, že to bude márna snaha,“ povedal Ručšanský.
S nami sa síce majiteľ cirkusu ochotne zhováral, ale zároveň vyjadril svoj názor na vzájomnú diskusiu s protestujúcimi. „Oni majú svoju pravdu, my svoju,“ hovorí Karel Berousek. „Ja ich už neriešim, nech si demonštrujú proti čomu chcú, máme demokraciu, slobodu prejavu.“
„Keby to aj čo i len jeden človek pochopil, malo to zmysel,“ zdôraznili demonštrujúci mládežníci v Humennom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy zo severného Zemplína nájdete na Korzári Horný Zemplín